Niepokojące objawy w ciąży

Ocena: 3/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Urodzić zdrowe dziecko – tego chcesz najbardziej. Dlatego tak się martwisz wszystkimi dziwnymi objawami. Przeczytaj nasz miniprzewodnik, a dowiesz się, czy możesz być spokojna, czy powinnaś jednak wybrać się do lekarza.

Skurcze Braxtona Hicksa powinny ustępować podczas odpoczynku.
Skurcze Braxtona Hicksa powinny ustępować podczas odpoczynku.

Ile mam, tyle rodzajów ciąż, sposobów odczuwania emocji i… przeżywania fizjologii. Są jednak pewne objawy, które zawsze niepokoją przyszłe mamy. Przeczytaj i dowiedz się, co może cię jeszcze spotkać i dlaczego nie warto panikować.

Bóle podbrzusza

Najczęściej spowodowane są rozciąganiem się macicy rosnącej tak szybko, jak twój maluch. Warto wiedzieć, że bóle te mogą być szczególnie dotkliwe u kobiet z tyłozgięciem macicy. Jeśli mijają po chwili odpoczynku, to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak będą się nasilać, lepiej pokaż się lekarzowi, który oceni, czy wszystko jest w porządku.

Ach, te plecy

No cóż, ten ból towarzyszy prawie każdej mamie. Jego przyczyna to ciążowa praca hormonów, a głównym winowajcą jest jeden z nich - relaksyna, która powoduje rozluźnienie wiązadeł znajdujących się w dolnych partiach kręgosłupa. To znacznie pomaga macicy w rozszerzaniu się, ale także powoduje bóle pleców. Nie zapominaj również, że dźwigasz przed sobą niezły bagaż i twój kręgosłup z tego powodu "dostaje w kość". Ponadto trudno ci utrzymać postawę, chodzisz pochylona, a to sprzyja rwie kulszowej (ten ból rozpoznasz na pewno, jeśli cię dopadnie - poczujesz silne ukłucia w okolicy lędźwiowej promieniujące w stronę pośladków i ud). Na szczęście bóle to są zupełnie naturalne i nie wymagają wyprawy do lekarza. Ulgę mogą ci przynieść ćwiczenia fizyczne, zachowywanie wyprostowanej postawy oraz ćwiczenia - najlepiej basen.

Pamiętaj! Gdy bólowi towarzyszą objawy podobne do grypy, nie zwlekaj z wizytą w przychodni! To może być zapalenie nerek!

Brrr, znowu zęby!

Niestety, nawet ciąża nie zwalnia cię z wizyt u dentysty. Przeciwnie! Właśnie teraz powinnaś szczególnie dbać o uzębienie, bo nawet najmniejsze zakażenie w ciąży może być niebezpieczne dla płodu! Jeśli więc czujesz, że pobolewają cię zęby, koniecznie wybierz się do stomatologa. Niewykluczone, że dopadła cię charakterystyczna dla ciężarnych dolegliwość - zapalenie dziąseł  (zmiany hormonalne zachodzące w organizmie powodują, że około 60-70% kobiet cierpi na tę chorobę).  

Nie mogę siedzieć!

Na żylaki odbytu cierpi 20-50% kobiet w ciąży. Jeśli więc dopadł się ból w czasie wypróżniania (mogą pojawić się pasemka świeżej krwi na wierzchu kału) i podczas siedzenia - nie ma wątpliwości - masz hemoroidy. Lepiej wybierz się do lekarza, który zaleci ci specjalne maści. No i koniecznie zmień dietę na bogatą w błonnik. Włącz do jadłospisu ciemne pełnoziarniste pieczywo, fasolę, kaszę jęczmienną, bób, ciecierzycę, groszek zielony, migdały, marchew, orzechy. Staraj się także spać i leżeć na boku.

Akcja skurcz!

Dla mamy, która pierwszy raz jest w ciąży, są czymś prawie czarodziejskim - mogłaby słuchać o nich, czytać o nich i zastanawiać się, jak się je odczuwa… Okazuje się jednak, że skurcze dają o sobie znać wcześniej niż sądzisz.

Fałszywy alarm

Skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się już od 13 tygodnia ciąży, a ich zadaniem jest przygotowanie ciała kobiety do porodu. Na początku nie będziesz ich w ogóle odczuwać, ale koło 24 tygodnia staną się silniejsze (zauważysz, że twój brzuch napina się i twardnieje na kilka sekund i wraca do normy). Czasem towarzyszy im złe samopoczucie i ból krzyża. Jeśli będą dla ciebie męczące, poinformuj o tym lekarza, być może zaleci ci przyjmowanie NoSpy. Dla malucha skurcze te nie są groźne.

Pamiętaj! Skurcze Braxtona Hicksa powinny ustępować podczas odpoczynku. Jeśli jednak stają się coraz silniejsze i rytmiczne, to może wskazywać, że zbliża się poród!

 

Sen na raty

Może to już znasz - śpisz sobie spokojnie, aż tu nagle… dopada cię dotkliwy ból w łydce. To też skurcze - w ciąży mogą cię łapać wyjątkowo często. Powód? Huśtawka hormonalna oraz coraz większy ciężar do udźwignięcia. Na szczęście możesz sobie pomóc sama - dużo odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry i jedz produkty bogate w żelazo, np. soję, kakao, ryby.

Krwawienia? Spokojnie…

Na samym początku ciąży mogą pojawić się niewielkie plamienia, które związane są z zagnieżdżaniem się zarodka w ścianie macicy i w zasadzie nie są niebezpieczne. Czasem zdarza się też, że układ hormonalny kobiety wciąż "pamięta" fazy cyklu miesięcznego i reaguje wówczas standardowo - krwawieniem. Mimo że prawdopodobnie nic nie grozi ani tobie, ani maluchowi, lepiej powiedz o tym lekarzowi. Prawdopodobnie zleci ci wypoczynek, szczególnie w tych dniach, w których przypadałby okres.

Plamienia mogą pojawić się także tuż po seksie. Na szczęście nie mają one żadnego wpływu na prawidłowy rozwój dziecka, ale na wszelki wypadek przy najbliższej wizycie powiedz o tym lekarzowi.

Idź do lekarza!

Jeśli boli cię brzuch i pojawiło się jasnoczerwone krwawienie, lepiej nie zwlekaj z wizytą u lekarza. A jeżeli krwawienie będzie bardzo duże i dodatkowo fatalnie się poczujesz, wezwij pogotowie! Jest spora szansa, że pod okiem specjalistów ty i twoje maleństwo szczęśliwie doczekacie rozwiązania.

I jeszcze swędzi brzuch - to znak, że rośnie! Nie martw się, wszystko w porządku. Ta przykra dolegliwość spowodowana jest rozciąganiem się skóry i zwiększoną produkcją estrogenu. Smaruj skórę często oliwką dla niemowląt lub specjalnymi nawilżającymi kremami. Jeśli jednak swędzenie stanie się nie do zniesienia i dodatkowo pojawią się plamy zaognione, skonsultuj się z lekarzem, bo to może być objawem cholestazy ciężarnych (nie martw się - występuje bardzo rzadko).

Czytaj też: Czy to normalne, że w ciąży jest mi często gorąco?

Tematy: krwawienie, skurcze Braxtona-Hicksa

Komentarze