Najgroźniejsze choroby w ciąży

Ocena: 3.25/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie choroby mogą być zagrożeniem dla ciebie i dziecka rozwijającego się w twoim łonie? Czy można ich uniknąć? Sprawdź, które choroby stwarzają największe ryzyko dla twojej ciąży!

Dzięki regularnym badaniom można wykryć i leczyć wiele groźnych w ciąży chorób.
Dzięki regularnym badaniom można wykryć i leczyć wiele groźnych w ciąży chorób.

Współczesna medycyna uznaje kilka chorób za szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z nimi i minimalizowania ich złych skutków.


Toksoplazmoza

Wywołują ją pierwotniaki Toxoplasma gondii. To nieszkodliwa dla dorosłych choroba może spowodować poważne uszkodzenia u rosnącego w łonie matki dziecka. Do zarażenia toksoplazmozą dochodzi poprzez zjedzenie zakażonego mięsa lub kontakt z odchodami zarażonego kota (kocią kuwetą czy ziemią, w której znajdowały się odchody chorego zwierzęcia). Zwykle choroba nie daje widocznych objawów poza gorączką i objawami grypopodobnymi. Wykrywa się ją podczas badań krwi ciężarnej - sprawdza się wówczas obecność przeciwciał.

Leczenie: podaje się pyrimetaminę i sulfadiazynę, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana do 20. tygodnia ciąży.

Zagrożenia: w wyniku choroby może dojść nawet do śmierci dziecka (zarówno płodu, jak i noworodka) oraz do powstania poważnych wad wrodzonych - uszkodzenia mózgu, opóźnień w rozwoju umysłowym, wad wzroku i słuchu, śpiączki.

Profilaktyka: duże znaczenie ma wczesne wykrycie przeciwciał we krwi matki. Można wtedy podać leki i zminimalizować skutki zachorowania. A zatem nawet, jeśli nie miałaś przed ciążą lub w jej wczesnym stadium kontaktu z kotami, zrób badania w kierunku toksoplazmozy. Przestrzegaj także zasad higieny: myj dokładnie ręce, a także owoce i warzywa przed spożyciem, unikaj surowego, niedogotowanego mięsa.

Czytaj też: 7 rzeczy, których nie wiedziałaś o badaniach w ciąży

 

Różyczka

To choroba wirusowa, która może spowodować poronienie, poród martwego dziecka lub trwałe wady wrodzone, jeśli kobieta zarazi się w ciągu pierwszych dwunastu tygodni ciąży. Organizm dziecka nie jest w stanie wytworzyć przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki, który może spowodować uszkodzenie wzroku, słuchu, wady serca czy mózgu. Początkowym objawem choroby jest różowa, drobna wysypka przemieszczająca się od czoła w dół ciała. Dodatkowo powiększają się węzły chłonne, które stają się także wrażliwe na dotyk.

Leczenie: najczęściej nie podaje się specjalnych leków, kuracja ma na celu głównie obniżenie ewentualnej gorączki. Natomiast kobietom ciężarnym mającym objawy różyczki podaje się gamma - globulinę.

Profilaktyka: zaleca się podawanie szczepionki przeciwko różyczce dzieciom i młodym kobietom planującym zajść w ciążę. Te ostatnie zdaniem lekarzy powinny odczekać cztery miesiące po szczepionce, zanim podejmą starania o poczęcie, w przeciwnym razie sama szczepionka może przenieść wirusa do organizmu dziecka.

Czytaj też: 23 badania, które trzeba zrobić w ciąży i ich interpretacja

 

Cytomegalia

Cytomegalowirus (CMV) jest odmianą wirusa opryszczki powodującym infekcję. To najczęściej spotykana choroba groźna dla ciężarnej i jej dziecka. Specjaliści oceniają, że nawet około 50% ludzkości to nosiciele cytomegalii. Na zarażenie najbardziej narażone są osoby często i przez dłuższy czas przebywające w dużych skupiskach ludzi. Do najczęstszych sposobów zarażenia zalicza się stosunek seksualny, pocałunek, a nawet karmienie piersią.

Aby zdiagnozować chorobę, sprawdza się obecność przeciwciał cytomegalowirusa.

Zagrożenia: do najpowszechniejszych powikłań należy niedorozwój umysłowy, upośledzenie słuchu i uszkodzenia wątroby u dziecka.

Leczenie: w zasadzie nie istnieją leki przeciwko cytomegalowirusom. Zwykle organizm radzi sobie z CMV samodzielnie, jednak jeśli w organizmie ciężarnej wykryto przeciwciała, należy ciążę szczególnie dokładnie monitorować, a po porodzie w razie konieczności zastosować odpowiednią kurację. Wśród dzieci narażonych na tę infekcję u 10% może wystąpić niedorozwój umysłowy i upośledzenie słuchu.

 

Wirus opryszczki zwykłej typu II (HSV)

Objawia się w postaci zmian skórnych w okolicach intymnych, na szyjce macicy i w kanale rodnym. Gorączka, osłabienie, żółtaczka, drgawki i zmiany skórne to objawy zakażenia.

Zagrożenia: podczas porodu może dojść do zakażenia dziecka. Jeśli zarazisz się opryszczką w pierwszym trymestrze ciąży, ryzyko samoistnego porodu lub urodzenia martwego dziecka wzrasta o 20-50%! Ponad połowa dzieci narażonych na kontakt z wirusem podczas porodu nabywa HSV. Jeśli infekcja nie jest leczona, dziecko może umrzeć.

Leczenie: w pełni skuteczny lek na wirusa opryszczki nie istnieje, można natomiast minimalizować efekty uboczne poprzez podanie vidarabiny. W przypadku uaktywnienia się wirusa opryszczki u matki wykonuje się cesarskie cięcie.

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Odpowiada ginekolog:

Pobierz bezpłatny Informator Mamazone.pl Badania w ciąży 2015 

Tematy: poronienie, toksoplazmoza, poród przedwczesny, opryszczka, różyczka, cytomegalia, CMV

Komentarze