Morfologia krwi - normy w ciąży

Ocena: 4.79/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile razy w ciąży trzeba wykonywać morfologię? Jak się do niej przygotować? Jak wysoka powinna być hemoglobina, jaka jest norma dla białych ciałek i czerwonych krwinek.

Morfologię krwi robi się w ciąży minimum 5 razy. Fot. Shutterstock
Morfologię krwi robi się w ciąży minimum 5 razy.

Celem wykonywania morfologii krwi w ciąży jest wykrycie niedokrwistości i małopłytkowości – najczęstszych zaburzeń hematologicznych w ciąży oraz ocena ogólnego stanu zdrowia (większość chorób znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach morfologii). W ciąży, która przebiega prawidłowo, to badanie wykonuje się pięć razy.

Morfologię krwi można wykonać z rozmazem lub bez.

 • Morfologia bez rozmazu - jest podstawowym rodzajem morfologii zlecanym kobietom ciężarnym. Dostarcza najważniejszych informacji na temat liczby:
  - leukocytów,
  - erytrocytów,
  - trombocytów.
 • Morfologia z rozmazem - jest badaniem bardziej szczegółowym, które lekarz w uzasadnionych przypadkach może zlecić ciężarnej (najczęściej wtedy, kiedy w podstawowej morfologii są jakieś nieprawidłowości). Badanie to jest nie tylko analizą ilościową ale też jakościową poszczególnych komórek krwi (ich rodzaj, dojrzałość itp.). Może być wykonywana:
  - pod mikroskopem – automatyczne lub ręcznie (daje dokładniejszy wynik).
  - komputerowo w specjalnym analizatorze.

  Nawet jeśli lekarz nie zaleci ci morfologii z rozmazem, możesz na wydruku znaleźć jej wynik. W wielu laboratoriach rozmaz wykonywany jest automatycznie. Natomiast na rozmaz wykonywany ręcznie powinnaś mieć skierowanie. Wartość diagnostyczna rozmazu krwi w ciąży jest jednak obniżona.

Pamiętaj przed badaniem

* Krew na morfologię pobiera się rano. Powinnaś przyjść na badanie na czczo. Od ostatniego (najlepiej lekkostrawnego) posiłku powinno upłynąć co najmniej osiem godzin.

* Przed wyjściem na badanie możesz wypić szklankę wody (niesłodzonej), żeby łatwiej było pobrać ci krew.

* Jeśli przyjmujesz leki na chorobę przewlekłą (np. nadciśnienie), uzgodnij z lekarzem, czy możesz je zażyć przed pobraniem krwi.

* Rano zrezygnuj z przyjmowania witamin, ziołowych suplementów diety oraz preparatów z żelazem, bo mogą zafałszować wynik.

* Przyjdź na badanie trochę wcześniej, by móc chwilę odpocząć przed pobraniem krwi (stres i pośpiech mogą wpłynąć na wyniki).

Czytaj też: 7 rzeczy, których nie wiedziałaś o badaniach w ciąży

Przebieg badania

Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym.

Wyniki morfologii w ciąży

Najczęściej są jeszcze tego samego dnia (na wynik morfologii z rozmazem poczekasz dzień dłużej). Na kartce obok wyników znajdziesz normy stosowane w danym laboratorium. Pamiętaj jednak, że to nie są normy dla ciężarnych, dlatego jeśli zauważysz jakieś odchylenia (zwykle są w ramce, mają inny kolor, albo widnieją przy nich strzałki skierowane w górę lub w dół), nie wyciągaj pochopnych wniosków, tylko poczekaj na interpretację lekarza. W ciąży wiele parametrów krwi ulega zmianie i to, co jest uznawane za nieprawidłowe w przypadku kobiety, która nie spodziewa się dziecka, nie musi niepokoić w przypadku ciężarnej.

 

Oto co znajdziesz na kartce z wynikami morfologii:

1. Informacje na temat układu białokrwinkowego

WBC, czyli White Blood Cells (leukocyty/krwinki białe/białe ciałka krwi). Są swego rodzaju strażnikami organizmu. Bronią go m.in. przed bakteriami, wirusami i pierwotniakami.

Ich ogólna liczba jest zwykle podawana w tysiącach na mikrolitr (tys./μL). Za normę (dla osób, które nie są w ciąży!) uznaje się zwykle wartości od 4 tys. do 10 tys. na mililitr.

 • Niższe (leukopenia) – mogą świadczyć o infekcjach wirusowych i bakteryjnych, uszkodzeniu szpiku, wyniszczeniu organizmu np. w wyniku drastycznej diety lub chorobach autoimmunologicznych.

 • Wyższe (leukocytoza)  - najczęściej o stanie zapalnym w organizmie, zakażeniach, nowotworach krwi czyli białaczkach (charakterystyczne są bardzo wysokie wartości), uszkodzeniu tkanek ale też silnym stresie czy bardzo dużej aktywności fizycznej.
  Leukocytoza jest też charakterystyczna dla ciąży. Mówi się nawet o tzw. fizjologicznej leukocytozie. Im bliżej do porodu tym liczba leukocytów wyższa. Tuż przed rozwiązaniem może osiągnąć nawet 16 tys./ μL i wciąż jest to uważane za normę.

Sprawdź, na następnej stronie, jaka w ciąży powinna być hemoglobina

Komentarze