Morfologia krwi - normy w ciąży
Ile razy w ciąży trzeba wykonywać morfologię? Jak się do niej przygotować? Jak wysoka powinna być hemoglobina, jaka jest norma dla białych ciałek i czerwonych krwinek.
Ile razy w ciąży trzeba wykonywać morfologię? Jak się do niej przygotować? Jak wysoka powinna być hemoglobina, jaka jest norma dla białych ciałek i czerwonych krwinek.
Morfologię krwi robi się w ciąży minimum 5 razy.
Celem wykonywania morfologii krwi w ciąży jest wykrycie niedokrwistości i małopłytkowości – najczęstszych zaburzeń hematologicznych w ciąży oraz ocena ogólnego stanu zdrowia (większość chorób znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach morfologii). W ciąży, która przebiega prawidłowo, to badanie wykonuje się pięć razy.
* Krew na morfologię pobiera się rano. Powinnaś przyjść na badanie na czczo. Od ostatniego (najlepiej lekkostrawnego) posiłku powinno upłynąć co najmniej osiem godzin.
* Przed wyjściem na badanie możesz wypić szklankę wody (niesłodzonej), żeby łatwiej było pobrać ci krew.
* Jeśli przyjmujesz leki na chorobę przewlekłą (np. nadciśnienie), uzgodnij z lekarzem, czy możesz je zażyć przed pobraniem krwi.
* Rano zrezygnuj z przyjmowania witamin, ziołowych suplementów diety oraz preparatów z żelazem, bo mogą zafałszować wynik.
* Przyjdź na badanie trochę wcześniej, by móc chwilę odpocząć przed pobraniem krwi (stres i pośpiech mogą wpłynąć na wyniki).
Czytaj też: 7 rzeczy, których nie wiedziałaś o badaniach w ciąży
Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym.
Najczęściej są jeszcze tego samego dnia (na wynik morfologii z rozmazem poczekasz dzień dłużej). Na kartce obok wyników znajdziesz normy stosowane w danym laboratorium. Pamiętaj jednak, że to nie są normy dla ciężarnych, dlatego jeśli zauważysz jakieś odchylenia (zwykle są w ramce, mają inny kolor, albo widnieją przy nich strzałki skierowane w górę lub w dół), nie wyciągaj pochopnych wniosków, tylko poczekaj na interpretację lekarza. W ciąży wiele parametrów krwi ulega zmianie i to, co jest uznawane za nieprawidłowe w przypadku kobiety, która nie spodziewa się dziecka, nie musi niepokoić w przypadku ciężarnej.
WBC, czyli White Blood Cells (leukocyty/krwinki białe/białe ciałka krwi). Są swego rodzaju strażnikami organizmu. Bronią go m.in. przed bakteriami, wirusami i pierwotniakami.
Ich ogólna liczba jest zwykle podawana w tysiącach na mikrolitr (tys./μL). Za normę (dla osób, które nie są w ciąży!) uznaje się zwykle wartości od 4 tys. do 10 tys. na mililitr.
Sprawdź, na następnej stronie, jaka w ciąży powinna być hemoglobina
Komentarze