Migrena w ciąży – objawy, leczenie, sposoby na bóle migrenowe

Ocena: 4.42/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pulsujący ból głowy, mdłości, wymioty i światłowstręt to typowe objawy migreny. W ciąży dolegliwości te są trudniejsze do zniesienia, także leczenie bólu migrenowego nastręcza więcej trudności. Tradycyjne tabletki na migrenę w ciąży nie są zalecane, gdyż mogą być niebezpieczne dla dziecka. Jak zatem radzić sobie z dolegliwościami? Jakie są sposoby na migrenowe bóle głowy?

Fotolia

Migrena w ciąży – pulsujący ból w skroniach lub ból z tyłu głowy  

 

Silne bóle głowy są dość częstą dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do swojego lekarza rodzinnego. Bóle głowy w ciąży, jak i w ogólnej populacji, możemy podzielić na dwie kategorie, które obejmują w sobie kilka najczęstszych przyczyn:

 • samoistne bóle głowy – do których należą migrena, klasterowy ból głowy, napięciowe bóle głowy; 
 • wtórne bóle głowy – związane ze zmianami, takimi jak np. guzy, tętniaki, krwotoki wewnątrzczaszkowe i wiele innych.

Oczywiście najczęściej mamy do czynienia z typem pierwszym, który, choć uciążliwy, nie jest tak niebezpieczny. Samoistne bóle głowy w ciąży są raczej zjawiskiem rzadko występującym. I choć migrena w czasie ciąży nie występuje dość często (w tym czasie zazwyczaj następuje złagodzenie jej objawów), warto wiedzieć, jak sobie radzić z towarzyszącymi jej dolegliwościami. 

 

Silny ból głowy i oczu, mdłości, wymiotowanie – objawy migreny

 

Bóle migrenowe mają swoje charakterystyczne cechy, które są kryteriami rozpoznania tej przykrej dolegliwości:

 • napad bólu głowy trwa 4–72 godzin – jeśli jest nieleczony lub leczenie jest nieskuteczne;
 • silny ból głowy zazwyczaj umiejscowiony po jednej stronie (ból głowy z tyłu, ból skroni, oczu);
 • ból głowy jest pulsujący;
 • ból nasila się podczas chodzenia – osoba unika jakiejkolwiek aktywności;
 • często pojawiają się mdłości i wymioty;
 • występuje nadwrażliwość na światło i dźwięk. 

Jeśli napad migreny poprzedzony jest innymi charakterystycznymi i najczęściej znanymi przez chorującego zjawiskami, np. zaburzeniami widzenia (najczęściej), mrowienia kończyn, drętwienie twarzy, zaburzenia mowy itp., mówimy o migrenie z aurą.

Napad migreny w ciąży nie różni się objawami od ataku migrenowego bólu głowy występującego w każdym innym momencie życia. Najczęściej kobiety obserwują jedynie złagodzenie dolegliwości w trakcie trwania ciąży,jednak po rozwiązaniu dość szybko ich natężenie ponownie wzrasta.

 

Leczenie migreny w czasie ciąży – jakie tabletki i sposoby? 

 

Jak sobie radzić z migreną w ciąży? Większość chorujących osób przez lata trwania choroby „wypracowuje” swoje sposoby na migrenę. Przebieg schorzenia jest bardzo różnorodny i ciężko mówić w tym przypadku o „złotym środku”, który pomoże wszystkim. Lekami pierwszego rzutu w napadzie migreny są przede wszystkim leki przeciwbólowe, jednak ze względu na szczególny stan, jakim jest ciąża, wybór leku przeciwbólowego stanowi dość poważne wyzwanie dla lekarza prowadzącego.

Rekomendowanym lekiem na migrenę w ciąży jest paracetamol, jednak w przypadku silnego bólu głowy zazwyczaj jest on nieskuteczny. Inne dostępne leki, nawet bez recepty, nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem, ponieważ w zależności od trymestru ciąży mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia rozwijającego się płodu.

Inne leki na migrenę i stosowane w celu zapobiegania wystąpieniu napadu w większości są przeciwwskazane w ciąży, a jedynymi zalecanymi środkami działającymi zapobiegawczo są magnez i metoprolol. Jednak każda kobieta ciężarna zanim zastosuje, którykolwiek z powyższych preparatów powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem i wspólnie podjąć decyzję o najlepszym dla siebie i dziecka sposobie leczenia bólów migrenowych.

Również kobiety chorujące na migrenę i planujące ciążę powinny zgłosić się do lekarza, który wskaże, które tabletki na migrenę bądź leki w innej postaci,  jak wcześnie należy odstawić przed zajściem w ciąże, aby nie zaszkodzić dziecku.

  

Co wywołuje migrenę i jak jej zapobiec?

 

Osoby chorujące na migrenę często wiedzą, jaki czynnik wywołuje u nich napad migreny, może to być:

 • silny stres,
 • nieprawidłowa dieta (alkohol, kawa, mocna herbata, wysoko przetworzone produkty itp.),
 • zbyt mała ilość snu, przemęczenie.
 • intensywne, drażniące zapachy,
 • głośne dźwięki,
 • przebywanie na mocnym słońcu

Jeśli wiemy jaki czynnik powoduje wystąpienie pulsującego bólu głowy i wymiotów, światłowstrętu i innych objawów migreny, należy starać się go unikać. W ciąży, ze względu na mocno ograniczone możliwości terapeutyczne, powinniśmy skupić się na niefarmakologicznych sposobach na migrenę, dbać o zbilansowaną dietę, wysypiać się oraz dążyć do zmniejszenia napięcia nerwowego.

 

Czy migrena w ciąży jest niebezpieczna? 

 

Sama migrena oprócz tego, że jest uciążliwą dolegliwością i powoduje duży dyskomfort dla dziecka nie niesie za sobą zagrożenia. Jedynie stosowane leki przeciwmigrenowe mogą nieść potencjalne ryzyko dla płodu,.

Część z nich ma działanie teratogenne (toksyczne działanie na zarodek, płód powodujące śmierć lub wady rozwojowe). Dlatego tak jak wspomniano wcześniej, kobiety borykające się migrenowymi bólami głowy przed zajściem w ciąże powinny skonsultować się z ginekologiem i neurologiem w celu modyfikacji terapii, tak, aby była ona skuteczna w zapobieganiu i łagodzeniu bólu głowy, a równocześnie bezpieczna dla dziecka.

Tematy: migrena w ciąży, bóle migrenowe w ciąży, migrenowe bóle głowwy w ciąży, tabletki na migrenę w ciąży, leczenie migreny w ciąży, sposoby na migrenę

Komentarze