Metaliczny posmak w ustach w ciąży – przyczyny i leczenie

Posmak metalu w ustach może być objawem wczesnej ciąży. Czasem to pierwszy sygnał, oznaczający dużą zmianę w życiu kobiety. Jednak metaliczny posmak może być również oznaką złej higieny jamy ustnej czy choroby. Dlaczego ciężarne czują smak metalu w ustach? Jakie są tego przyczyny? I jak sobie poradzić z metalicznym posmakiem, jeśli bardzo utrudnia nam życie?

Jak człowiek odczuwa smak?

Dzięki obecności kubków smakowych, zlokalizowanych głównie na języku, ale również na podniebieniu, policzkach czy nabłonku gardła, jesteśmy w stanie odczuwać smak. Za czucie smaku odpowiedzialne są receptory zlokalizowane właśnie w kubkach smakowych. Zostają pobudzane przez związki chemiczne, które znajdują się w spożywanych pokarmach, a następnie wysyłają sygnał do ośrodkowego układu nerwowego.

Smak to jeden z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Chroni przed spożyciem trucizn, toksyn czy zepsutej żywności.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Jak zmienia się zmysł smaku w ciąży?

Ciąża to czas dużych zmian w ciele kobiety. Metaliczny posmak w ustach w ciąży nie jest jednak jej najczęstszym objawem. Dodatkowo czasem maskują go nudności czy wymioty.

Według badań naukowych w ciąży zostają obniżone funkcje smakowe. Kobieta sięga po produkty o wyraźnym smaku, gdyż odczuwa niższą wrażliwość w receptorach kubków smakowych. Dzięki temu jest możliwa bardziej zróżnicowana dieta, która ma odpowiedzieć na wszystkie potrzeby organizmu, w którym rozwija się zarodek. Na zmianę odczuwania smaku nie ma wpływu większe zapotrzebowanie na kalorie.

Głównym smakiem, wybieranym przez ciężarne, jest smak słodki. Należy jednak uważać, aby spożycie zbyt dużej ilości słodkich rzeczy nie przyczyniło się do rozwoju cukrzycy ciążowej, a w konsekwencji – do makrosomii płodu.

Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało Twoje dziecko

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach często towarzyszy poważnym chorobom, tj. nowotworom, chorobom wątroby czy schorzeniom metabolicznym, a czasem bywa oznaką np. niedostatecznej higieny w jamie ustnej. Jednak jeśli odczuwamy wyraźną zmianę smaku przez dłuższy czas, warto rozważyć wizytę u lekarza w celu zidentyfikowania przyczyny tego stanu. Co powoduje i co może oznaczać metaliczny posmak w ustach?

Ciąża

Za metaliczny posmak w ustach u kobiet w ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne, szczególnie zmiany poziomu estrogenu we krwi w pierwszym trymestrze. Mimo że nie jest do końca poznany mechanizm, który powoduje, że wraz z rozwijaniem się zarodka w macicy kobieta odczuwa smak metalu w ustach, uznaje się, że w największym stopniu wpływają na to hormony, mające za zadanie utrzymanie ciąży. W drugim trymestrze ciąży objaw ten z reguły przestaje być zauważany.

Kobiety w ciąży czasem jako pierwszy objaw tego wyjątkowego stanu wskazują właśnie występowanie metalicznego posmaku w ustach.

Niedostateczna higiena i choroby jamy ustnej

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli niedokładne i niesystematyczne czyszczenie zębów, języka i policzków oraz przestrzeni międzyzębowych może skutkować m.in. próchnicą czy zapaleniem dziąseł. Jeśli zęby wymagają leczenia lub usunięcia kamienia nazębnego, oprócz metalicznego posmaku w ustach może jeszcze występować problem z nieprzyjemnym zapachem z ust. Warto wtedy odwiedzić lekarza dentystę, który skontroluje stan zębów, zaproponuje leczenie chorób dziąseł i podpowie, jak odpowiednio czyścić zęby i jakimi preparatami. Najczęściej to niedostateczna higiena jamy ustnej jest powodem nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej.

Zobacz też: Jak leczyć zęby w ciąży?

Metaliczny posmak w ustach może być również oznaką zniszczenia szkliwa zębów, na skutek nieumiejętnego używania past, które mają na celu wypolerować zęby lub je wybielić.

Chorobą, której towarzyszy metaliczny posmak w ustach jest grzybica. Jej cechą charakterystyczną jest biały nalot na błonie śluzowej jamy ustnej, szczególnie widoczny na języku.

Przeczytaj też: Grzybica jamy ustnej u dziecka

Infekcje górnych dróg oddechowych

Przy infekcjach, obejmujących górne drogi oddechowe, czyli np. zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, katar czy kaszel, często zmysł smaku jest zaburzony. Oprócz słabszego odczuwania wrażeń smakowych czasem może pojawić się metaliczny posmak w ustach.

Zatrucia metalami

Przy nieprawidłowej suplementacji, szczególnie produktami bogatymi w metale, tj. chrom, potas, magnez, może dojść do zbyt wysokiego poziomu tych pierwiastków w organizmie. Nieprzyjemny objaw, jakim jest metaliczny posmak w ustach, powinien stanowić sygnał alarmowy.

Podobnie jest w przypadku zaburzeń wchłaniania. Aktualnie jest bardzo wiele produktów, które zawierają te pierwiastki, dostępnych bez recepty. Warto zrobić badania krwi, zanim zacznie się suplementację, aby nie dopuścić do zatrucia. Konsultacja z lekarzem, dotycząca ewentualnych niedoborów, pomoże uniknąć skutków ubocznych zażywania suplementów.

Sprawdź: Czy w ciąży można stosować niskowęglanową dietę?

Choroby neurologiczne, urazy

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się metalicznego posmaku w ustach są choroby neurologiczne. Na wystąpienie zaburzeń odczuwania smaku mają wpływ takie choroby, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i Alzheimera, demencja starcza. Podobnie jest z urazami ośrodkowego układu nerwowego, czyli urazami głowy, np. w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Często metaliczny posmak w ustach towarzyszy bólom głowy, szczególnie o podłożu migrenowym czy migrenie z aurą.

Leki

Metaliczny posmak w ustach bywa skutkiem ubocznym zażywania leków. Szczególnie podczas antybiotykoterapii, osoby zażywające preparaty zawierające tetracyklinę, amoksycylinę i klindamycynę, mogą odczuwać dziwny posmak, który powinien przeminąć na krótko po odstawieniu leków.

Leki, które również bywają przyczyną odczuwania metalicznego posmaku w ustach, to leki:

  • moczopędne,
  • przeciwhistaminowe,
  • zawierające inhibitory konwertazy angiotensyny,
  • beta-blokery,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Często podczas stosowanie radio- i chemioterapii chorzy skarżą się na nieprzyjemny posmak w ustach. Leki używane w onkologii to preparaty bardzo agresywne dla organizmu, które czasem zmieniają odczuwanie smaków. Sam proces nowotworowy również może wywoływać zaburzenia doświadczania smaków i zapachów oraz być przyczyną pojawienia się w ustach posmaku metalu.

Zobacz też: Dieta wegańska w ciąży

Choroby wątroby i schorzenia metaboliczne

Metaliczny posmak jest czasem objawem chorób wątroby, która jest odpowiedzialna za m.in. za detoksykację organizmu oraz za metabolizm białek i węglowodanów. Występuje np. w przypadku zapalenia wątroby.

Różne schorzenia metaboliczne również powodują zmiany doznań smakowych i mogą dawać objawy, tj. metaliczny posmak w ustach. Do chorób metabolicznych, które przyczyniają się do pojawienia smaku metalu w ustach, należy np. cukrzyca.

Odwodnienie organizmu

Odczuwanie pragnienia jest pierwszym i najczęstszym objawem odwodnienia. Nieodpowiednia podaż płynów powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli poziom nawodnienia w organizmie jest zbyt mały, może wystąpić metaliczny posmak w ustach.

To też może Cię zainteresować: Martwicze zapalenie jelit u noworodka

Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?

Postępowanie w przypadku wystąpienia tej przykrej dolegliwości uzależnione jest od czynnika, który powoduje metaliczny posmak.

W przypadku ciąży metaliczny posmak w ustach nie jest sygnałem alarmowym, ale jednym z naturalnych objawów. Aby zminimalizować jego odczuwanie, należy sięgać np. po kwaśne przekąski.

Zawsze warto zadbać o większą higienę jamy ustnej – stosowanie nitek dentystycznych i płynów do płukania powinno stanowić codzienny rytuał pielęgnacyjny. Dodatkowo, co pół roku wskazana jest kontrola u stomatologa, celem sprawdzenia stanu uzębienia.

W przypadku nieodpowiedniego nawodnienia organizm może manifestować różne objawy. Racjonalne uzupełnienie płynów może pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnego posmaku.

Jeśli metaliczny posmak towarzyszy infekcji, minie po jej wyleczeniu lub złagodzeniu objawów.

W przypadku nadmiernego spożywania suplementów diety, gdy oprócz zmiany smaku występują objawy wskazujące na zatrucie metalami, należy je odstawić i skonsultować swój stan z lekarzem.

Przy stosowaniu niektórych leków skutkiem ubocznym może być metaliczny posmak w ustach. Jeśli leki muszą być zażywane stale, można poprosić lekarza prowadzącego o zmianę leków na inne. Jednak czasem korzyści z przyjmowania określonego preparatu mogą być większe niż redukcja nieprzyjemnego objawu.

Bibliografia

 
  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16305567/ z dnia 7.08.2021 r.,
  2. https://academic.oup.com/chemse/article/42/4/279/3045928?login=true z dnia 7.08.2021r.,
  3. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0145561319833914 z dnia 7.08.2021r.,
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28375912/ z dnia 7.08.2021r.,
  5. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Farmacja_3_2016_01.pdf z dnia 7.08.2021r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Jolanta Rusin

Jolanta Rusin

Położna

Jestem magistrem położnictwa, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z porodem, połogiem i laktacją – problemy laktacyjne i porody domowe były tematami moich prac dyplomowych. Z zamiłowania jestem copywriterką, prywatnie żoną i mamą trzech córek. Fachową wiedzę i doświadczenie z bycia mamą wykorzystuję, pisząc artykuły o macierzyństwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak wybrać imię dla dziecka?

 

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

 

Badanie KTG w ciąży – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

 

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

 

Soczewki kontaktowe w ciąży – zasady noszenia, zagrożenia

 

Krwawienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Angina w ciąży – objawy, leki i domowe sposoby na anginę