Masaż krocza przed porodem – jak masować pochwę w ciąży?

Ocena: 3.04/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak przygotować się do porodu, aby uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza? Jednym ze sposobów jest masaż krocza. Przed porodem wykonuje się go po to, aby rozciągnąć i uelastycznić tkanki okolic intymnych. Korzystając z instrukcji położnej lub lekarza możemy w ten dzięki temu zmniejszyć ból krocza w ciąży i ułatwić poród. Podczas zabiegu masowania pochwy, warto wykorzystać olejek do masażu.

Fotolia

Na czym polega i co daje masaż krocza przed porodem?

 

Jeszcze do niedawna nie było pewne, czy masowanie krocza w ciąży może zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza lub potrzeby jego nacięcia. Dzięki badaniom udowodniono, że masaż krocza przed porodem jest jednym ze skutecznym sposobów przygotowania przyszłej mamy do porodu naturalnego. Masaż krocza nie tylko chroni przed pęknięciem lub nacięciem krocza podczas II etapu porodu, ale zmniejsza ból krocza oraz uelastycznia jego tkanki, które stają się bardziej rozciągliwe, co ułatwia poród. 

Systematyczne rozciąganie krocza należy rozpocząć między 30. a 34. tygodniem fizjologicznej ciąży. Niezwykle ważne jest, żeby przed rozpoczęciem masażu krocza skonsultować się z położną bądź lekarzem, który prowadzi ciążę. Tylko brak przeciwwskazań ze strony matki i dziecka umożliwia rozpoczęcie treningu krocza.

Ciąża powikłana lub ciąża zagrożona jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu krocza przez przyszłą mamę. Również czynna lub przewleka infekcja intymna nie pozwala na rozpoczęcie rozciągania tkanek krocza poprzez masaż waginy.

 

Na czym polega masowanie krocza w ciąży? 

 

Przed rozpoczęciem treningu warto poprosić położną o prawidłowy instruktaż. Masaż krocza wykonujemy codziennie, przez około 5 do 10 minut, najlepiej po wieczornej kąpieli, kiedy to mięśnie są rozluźnione.

Ważne jest, aby do masażu krocza stosować naturalne oleje nadające poślizg. Jak wybrać olejek do masażu krocza? Może to być m.in.:

  • olej ze słodkich migdał,
  • oliwa z oliwek,
  • olejek z kiełków pszenicy,
  • olejek jojoba,
  • olej z awokado.

Oleje te dzięki swoim właściwościom wspomagają dodatkowo tkanki krocza. W aptekach dostępne są również specjalistyczne preparaty, których można użyć podczas masażu okolic intymnych.

Wygodną pozycją, która ułatwi masaż jest pozycja stojąca z jedną nogą opartą lub uniesioną wyżej. Ważne jest, aby mięśnie były rozluźnione. Pomocne może być również lusterko, szczególnie dla kobiet, które dopiero rozpoczynają masaż krocza. Rzeczą podstawową powinna być odpowiednia higiena rąk – należy umyć dłonie przed każdym zabiegiem masowania waginy i pochwy. Dzięki tak prostej czynności, możemy ustrzec się przed m.in stanem zapalanym pochwy.

 

Jak masować krocze – technika masażu pochwy przed porodem

  

Nieprawidłowa technika masażu, zwłaszcza jeśli wykonywany jest on w zaawansowanej ciąży, może wywołać przedwczesne skurcze, dlatego ważne jest, by umiejętnie wykonywać zabieg. 

Masaż krocza polega na wykonywaniu delikatnych okrężnych ruchów od wewnątrz pochwy w kierunku odbytu. Technika masażu pochwy nie jest skomplikowana. Należy nałożyć kilka kropel oleju do masażu krocza na palec, a następnie delikatnie rozchylić wargi sromowe i wsunąć palec na głębokość 2–3 centymetrów do pochwy. Tylko prawidłowe rozluźnienie całego ciała sprawi, że czynność ta nie będzie bolesna. W innym przypadku należy ją bezwzględnie przerwać. Aby ułatwić wprowadzenie palca do pochwy, można również nałożyć kilka kropel oleju do masażu krocza na wargi sromowe, czy też samo wejście do pochwy.

Po wprowadzeniu palca do pochwy należy delikatnie uciskać w kierunku odbytu. W kolejnych dniach należy wprowadzić dwa palce, a następnie rozstawić je na boki. Masowanie krocza powinno przebiegać delikatnymi ruchami okrężnymi. Nacisk masażu należy codziennie zwiększać, aż w końcu w pochwie zmieszczą się od 3 do 4 palców. Ważne jest, żeby rozstawionymi palcami naciskać na dół – wówczas rozciągamy całą tkankę krocza wzdłuż i wszerz. Niekiedy masaż krocza przed porodem wykonuje partner. Czynność ta może wzmocnić więź między przyszłymi rodzicami.

Tylko regularny, systematyczny masaż krocza przed porodem daje satysfakcjonujący efekt. Warto podkreślić, że samo masowanie waginy nie gwarantuje, że tkanki krocza kobiety nie zostaną uszkodzone podczas porodu. Są sytuacje położnicze, kiedy to nacięcie krocza jest wskazane.

Tematy: masaż krocza przed porodem, masowanie krocza, masaż krocza w ciąży, olejek do masażu krocza, jak się przygotować do porodu

Komentarze