Łożysko – majstersztyk natury

Ocena: 4.22/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pewnie nieraz o nim usłyszysz. Zwłaszcza pod koniec ciąży ta nazwa będzie się przewijała w rozmowach np. w gabinecie ginekologa lub podczas USG. Poznaj łożysko.

Łożysko jest dla dziecka układem pokarmowym, płucami i nerkami.
Łożysko jest dla dziecka układem pokarmowym, płucami i nerkami.

Pojawia się już kilka dni po poczęciu dziecka, w miejscu kontaktu embrionu (tzn. komórek zewnętrznych jego ścianki) z matką (błoną śluzową macicy). Z płodem łączy je pępowina, która transportuje do dziecka krew bogatą w tlen i składniki odżywcze, a wraca do organizmu matki z produktami przemiany materii. Łożysko jest bezcenne dla maleństwa. Wypełnia dla niego kilka zadań - jest jego układem pokarmowym, płucami i nerkami. Usuwa też produkty przemiany materii. I wytwarza jeszcze hormony - najpierw hCG (gonadotropinę kosmówkową), który odpowiada za rozwój ciąży w pierwszym trymestrze (wahania jego stężenia w krwi matki są sygnałem, że coś niepokojącego może się z ciążą dziać, np. ciąża pozamaciczna), a następnie progesteron i estrogen (wspomagające m.in. rozwój ciąży). Poza tym łożysko chroni dziecko. Tworzy barierę, która filtruje substancje mogące mu zaszkodzić (z wyjątkiem alkoholu, nikotyny i niektórych leków, w tym antybiotyków i środków uspokajających). Łożysko też broni malca przed atakiem bakterii, ale już nie jest w stanie ochronić go przed wirusami - m.in. różyczki, ospy wietrznej i toksoplazmozy.

 

Łożysko rośnie wraz z dzieckiem. Podczas każdego badania USG, lekarz sprawdza, czy jest odpowiedniej wielkości. Jeśli są jakieś odstępstwa, wszczyna alarm. Za małe łożysko może dostarczać dziecku niewystarczającą ilość pożywienia, przez co spowalniać wzrost płodu, a za duże być objawem cukrzycy matki lub zwiastować konflikt serologiczny.

Warto wiedzieć, że niezwykle istotne jest ułożenie łożyska. Zagrożeniem dla ciąży jest tzw. łożysko przodujące. Umiejscawia się ono w dolnej części macicy i częściowo lub całkowicie zakrywa jej ujście, a w efekcie blokuje dziecku wyjście na świat. Sygnalizuje mamie, że dzieje się coś niepokojącego. Symptomem łożyska przodującego są skąpe krwawienia, którym nie towarzyszy ból. Poza tym diagnozuje go lekarz podczas badania USG (już ok.12 tygodnia ciąży). To nieprawidłowe ułożenie może samo się skorygować wraz z rozwojem ciąży. Łożysko po prostu przesunie się ku górze. Jeśli jednak nic się nie zmienia i USG w 32 tygodniu ciąży wykazuje łożysko przodujące, lekarz zaleca cesarskie cięcie.

O wiele większe zagrożenie stanowi łożysko przedwcześnie się odklejające. Na szczęście, tego nie da się przegapić. Jeśli kobieta czuje silny ból w podbrzuszu i zaczyna krwawić, trzeba szybko jechać do lekarza. Odklejające łożysko należy obserwować, zazwyczaj kładzie się kobietę do szpitala. Tej sytuacji nie można zbagatelizować. Malec bowiem nie otrzymuje wystarczającej porcji tlenu i składników odżywczych.

A co się dzieje z łożyskiem podczas porodu? Ono także się rodzi. Tyle że dopiero po dziecku, mniej więcej po 20 minutach od chwili powitania maluszka na świecie. Jest całkiem spore, bo waży ok. kilograma i ma 20 cm średnicy. Na szczęście, ten drugi "poród" nie jest dla kobiety zbyt uciążliwy i bolesny. Położna może zrobić zastrzyk z oksytocyną - hormonem powodującym silniejsze skurcze macicy, czego efektem jest szybsze urodzenie łożyska.

Komentarze