Leki homeopatyczne w ciąży

Ocena: 2.37/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ze względu na obniżoną odporność organizm kobiety w ciąży w znacznie większym stopniu narażony jest na infekcje. Do najczęstszych z nich należy przeziębienie i grypa, które w tym szczególnym czasie mogą być bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać. Duże zagrożenie stanowią zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jak prawidłowo rozpoznać objawy przeziębienia i grypy oraz jakie metody farmakologiczne i domowe można zastosować, aby złagodzić te dolegliwości?

Cała rodzina może leczyć przeziębienie środkami homeopatycznymi. Fot. Materiały prasowe
Cała rodzina może leczyć przeziębienie środkami homeopatycznymi.

Przeziębienie i grypa w ciąży - objawy

Przeziębienie rozpoczyna się powoli, z kolei grypa - gwałtownie. W przeziębieniu objawy pojawiają się stopniowo i nie są specjalnie dotkliwe. Należą do nich podwyższona temperatura (do 38ºC) i uczucie ogólnego rozbicia. Z kolei symptomy grypy pojawiają się szybko - to przede wszystkim bóle kostno-mięśniowe czy kostno-stawowe oraz ogólne rozbicie - i potrafią naprawdę uprzykrzyć życie.

Jak leczyć przeziębienie podczas ciąży? Domowe sposoby

W przypadku występowania łagodnych objawów przeziębienie można skutecznie zwalczyć za pomocą domowych metod. Przede wszystkim należy dużo pić: co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Napotnie i oczyszczająco działa herbata z lipy oraz gorące mleko z masłem i miodem. Bóle gardła złagodzi płukanka z szałwii, siemienia lnianego lub ciepłej wody z cytryną i miodem. Doskonale sprawdzi się również czosnek i domowy syrop z cebuli. Suchy kaszel wyleczy napar z prawoślazu i lukrecji, pity trzy razy dziennie. W przypadku uporczywego kataru najlepiej smarować nos maścią majerankową oraz stosować inhalacje z rumianku, soli bądź sody oczyszczonej. Należy pamiętać, że w czasie ciąży nie można używać kropli do nosa. Warto natomiast spożywać produkty bogate w witaminę C: przede wszystkim owoce i soki owocowe z pomarańczy, grejpfrutów i czarnej porzeczki.

Jak bezpiecznie łagodzić objawy infekcji wirusowej? Metody farmakologiczne

W przypadku silniejszych lub dłużej utrzymujących się objawów (przede wszystkim wysokiej gorączki) należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Kobiety ciężarne nie powinny wybierać środków farmaceutycznych na własną rękę, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla dziecka - szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się narządy wewnętrzne malucha. Zagrożenie mogą stanowić nawet popularne leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. W wyborze odpowiednich środków z pewnością pomoże klasyfikacja FDA (Amerykańskiej Agencji Leków i Żywności), przyporządkowująca leki do pięciu kategorii decydujących o bezpieczeństwie ich stosowania w czasie ciąży:

 

Kategoria A

Leki, które były badane u kobiet w ciąży i nie wykazały szkodliwego działania na płód.

Kategoria B

Leki, których szkodliwe działanie na płód zostało stwierdzone na zwierzętach, lecz nie znalazło potwierdzenia u kobiet w ciąży.

Kategoria C

Badania na zwierzętach wykazały działania niepożądane leków na płód, lecz brak jest odpowiednich i kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych.
Leki te można stosować tylko w przypadkach , gdy korzyść wynikająca ze stosowania ich u matki przewyższa ryzyko niepożądanego działania u płodu.

Kategoria D

Odpowiednie i kontrolowane badania lub obserwacje wykazały, że leki te podawane w okresie ciąży stanowią zagrożenie dla płodu.
Leki z tej kategorii można stosować u kobiet w ciąży w stanach zagrażających życiu matki i tylko w przypadkach, gdy leki kategorii A,B, C nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne.

Kategoria X

Leki o udowodnionym działaniu szkodliwym na płód.
Stosowanie tych leków jest bezwzględnie przeciwwskazane u kobiet w ciąży lub kobiet, które mogą i chcą zajść w ciąże.

 

Mając na uwadze powyższą klasyfikację, w czasie ciąży bezwzględnie należy unikać niesteroidowych środków przeciwzapalnych, takich jak kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen (kat. C), zabronione jest również używanie leków przeciwkaszlowych zawierających pochodne dekstrometorfanu (kat. C). Paracetamol może być stosowany poza I trymestrem, zaś pseudoefedrynę (kat. C) można przyjmować jedynie wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Tematy: grypa w ciąży, przeziębienie w ciąży, infekcje

Komentarze