Leczenie zębów w ciąży – czy jest bezpieczne i czy można leczyć zęby w ciąży?

Ocena: 4.32/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Leczenie zębów w ciąży należy podjąć niezwłocznie w przypadku stanów nagłych objawiających się bólem. Często pojawiają się pytania dotyczące: zatruwania, leków przeciwbólowych, znieczuleń czy leczenia kanałowego w ciąży. Czy leczenie stomatologiczne w tym okresie jest bezpieczne? Który trymestr jest najlepszy na leczenie zębów w ciąży?

Czy można leczyć zęby w ciąży?

 

Idealną sytuacją jest sanacja (czyli wyleczenie wszystkich chorób) jamy ustnej przed planowaną ciążą.

Głębokie ubytki w zębach, stany zapalne dziąseł, paradontoza oraz wszelkie zmiany zapalne w kościach (np. ziarniniaki przy korzeniach zębów, torbiele) stanowią źródła zakażenia odogniskowego, co oznacza, że bakterie znajdujące się w nich, mogą drogą krwi dotrzeć do odległych narządów, takich jak: serce, nerki czy macica z rozwijającym się płodem.

Leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej możliwe, a nawet wskazane, jeśli występują jakiekolwiek źródła zakażenia w jamie ustnej.

 

Kiedy najlepiej leczyć zęby w ciąży?

 

Stany nagłe, objawiające się bólem zębów w ciąży, powinno leczyć się jak najszybciej. Natomiast najbezpieczniejszym okresem do rutynowego leczenia zębów stanowi drugi trymestr ciąży, czyli czas od 14. do 26. tygodnia ciąży.

W tym okresie zostały już wytworzone podstawowe narządy oraz nie ma wysokiego ryzyka porodu przedwczesnego.

   

Leczenie próchnicy w ciąży

 

Rutynowe leczenie próchnicy powinno mieć miejsce w drugim trymestrze ciąży.

Dentysta oczyści ubytek oraz założy plombę. Wypełnienie zęba w ciąży nie powinno być z amalgamatu („srebrne plomby”). W przypadku leczenia próchnicy zębów w ciąży najbardziej polecane są cementy glassjonomerowe.

  

Znieczulenie u dentysty w ciąży

 

Nieprawdą jest, że w czasie ciąży nie można stosować znieczulenia miejscowego w ciąży. Tylko niektóre środki wykorzystywane w znieczuleniach są niewskazane. Obecnie najbezpieczniejsze znieczulenie u dentysty w ciąży to leki, takie jak artykaina i lidokaina.

Stosowanie środków obkurczających naczynia krwionośne (dodawane zwykle do znieczuleń) u kobiet w ciąży jest kontrowersyjne.

Obecnie nie zaleca się ich stosowania, jednak przyjmuje się, że dawka epinefryny (jednego z używanych środków obkurczających naczynia) zdolna do wywołania niedokrwienia mięśnia macicy wynosi 15 µg (w niektórych ampułkach znieczulenia dawka ta jest niższa niż 15 µg). W Polsce dostępne są tylko preparaty lidokainy bez środków obkurczających.

 

Zatrucie i leczenie kanałowe w ciąży

 

Co na ból zęba w ciąży? Jak najszybsza wizyta u dentysty. Jeśli nie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi (czyli wewnętrznej tkanki zęba), dentysta założy odpowiednie lekarstwo. Jeśli jednak miazga jest w zaawansowanym stanie zapalnym, konieczne będzie leczenie kanałowe. Najczęściej lekarz zatruje ząb, aby zniwelować ostry stan zapalny (zatrucie zęba w ciąży jest bezpieczne). 

Leczenie kanałowe zęba w pierwszym trymestrze przeprowadza się w stanach niecierpiących zwłoki. Jeśli jest możliwość, lepiej przenieść je na drugi trymestr.

  

Leki i tabletki na ból zęba w ciąży

 

Najbezpieczniejszymi tabletkami na ból zęba w ciąży (przez cały jej okres) są preparaty zawierające paracetamol. W pierwszym i drugim trymestrze dozwolone są także inne leki takie jak ibuprofen, ketoprofen czy naproksen, jednak są one całkowicie zabronione w trzecim trymestrze. Nie zaleca się stosowania aspiryny w czasie ciąży.

Natomiast najbezpieczniejszym „antybiotykiem na zęba” w ciąży jest amoksycylina.

Należy jednak pamiętać, że żadne leki nie powinny być stosowane przewlekle przez pacjentki w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zwrócić się do specjalisty.

 

RTG zęba w ciąży

 

Nowoczesna aparatura (umożliwiająca znaczne obniżenie dawki promieniowania), odpowiednia ochrona pacjentki (z ochronnym fartuchem zakrywającym brzuch oraz szyję) i odpowiednie przeprowadzenie zabiegu umożliwiają wykonanie zdjęcia RTG zęba u ciężarnej.

Jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto odroczyć prześwietlenie zęba na okres po urodzeniu dziecka.

 

Higiena jamy ustnej i wizyta u dentysty w ciąży

 

Mitem jest, że ciąża powoduje odwapnienia, a przez to osłabienia zębów. U kobiet ciężarnych występują niekorzystne zjawiska mające wpływ na zdrowie jamy ustnej, takie jak:

  • zaburzenia hormonalne, wpływające na dziąsła i przyzębie,
  • wymioty, dostarczające do jamy ustnej kwasy, obniżające pH i powodujące m.in. erozję szkliwa
  • specyficzne zachcianki żywieniowe powodujące dostarczenie do jamy ustnej zwiększonej ilości cukrów lub kwasów

Dlatego bardzo ważną kwestią jest dokładna higiena jamy ustnej w czasie ciąży. Zęby powinny być szczotkowane 2 razy dziennie przez 2 minuty. Nie należy zapominać o szczotkowaniu. Warto także stosować płukanki, które pomogą dodatkowo oczyścić i zmniejszyć liczbę bakterii.

Dodatkowo warto skorzystać z zabiegów profilaktycznych w gabinecie, takich jak: skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie czy lakierowanie (fluoryzacja) zębów.

 

Leczenie zębów w ciąży w ramach NFZ

 

Poza standardowymi świadczeniami stomatologicznymi, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje kobietom w ciąży i okresie połogu (czyli do 42. dnia po urodzeniu) dodatkowe zabiegi, takie jak:

  • leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów (standardowe świadczenia obejmują tylko siekacze i kły),
  • usunięcie złogów nazębnych (skaling) 1 raz na 6 miesięcy (standardowo jest to 1 raz na 12 miesięcy),
  • dodatkowe zabiegi periodontologiczne, takie jak kiretaż otwarty i założenie opatrunku periodontologicznego.
Tematy: leczenie zębów w ciąży, leczenie próchnicy w ciąży, ciężarna u dentysty, znieczulenie u dentysty w ciąży, leczenie kanałowe w ciąży, RTG zęba w ciąży, zatrucie zęba w ciąży

Komentarze