Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Kłucie w pochwie to często fizjologiczny objaw w ciąży, związany z postępującymi zmianami w ciele kobiety. Jednak często objawy, które współtowarzyszą uczuciu dyskomfortu miejsc intymnych, pozwalają stwierdzić, czy kłucie w pochwie należy zgłosić lekarzowi. O czym najczęściej świadczy kłucie w pochwie? Kiedy z takim problemem wybrać się do lekarza? Kiedy można zdiagnozować zakażenie dróg rodnych? I jakie działania profilaktyczne mogą zapobiegać uczuciu kłucia w pochwie w ciąży?

Kłucie w pochwie w ciąży – objawy

Kłucie w pochwie często jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Świadczy o implantacji zarodka w ścianie macicy i kobieta może to odczuć jako kłucie czy słaby ból. Jeśli uczuciu temu towarzyszy krwawienie, może to oznaczać poronienie w pierwszych tygodniach ciąży.

Sprawdź też: Wczesne objawy ciąży

W trakcie ciąży kłucie może być odczuwalne szczególnie przy wystąpieniu skurczy Braxtona-Hicksa, czyli skurczy przepowiadających. Mają one za zadanie przygotować macicę do porodu, nie są regularne i bolesne, ale powodują zauważalne twardnienie brzucha. W ich trakcie pochwa również przygotowuje się do rozwiązania, gdyż jej mięśnie kurczą się i rozciągają. Dodatkowo ciało kobiety przygotowuje się do porodu z pomocą relaksyny – hormonu, który ma za zadanie rozluźnianie wiązadeł macicznych oraz stawów krzyżowo-biodrowych. W czasie skurczów przepowiadających wiązadła napinają się nieznacznie, co może być odczuwane jako kłucie nie tylko w pochwie, ale również w okolicy warg sromowych i krocza. Może to być nieprzyjemne dla ciężarnej.

Szczególnie koniec ciąży charakteryzuje się występowaniem łagodnych dolegliwości bólowych w obrębie krocza i pochwy. Jest to spowodowane faktem, że część przodująca dziecka, najczęściej główka, coraz mocniej napiera na szyjkę macicy, a sama macica nieznacznie obniża się w terminie porodu.

Przeczytaj też: Opryszczka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Kłucie w pochwie w ciąży częściej odczuwają kobiety, które rodziły więcej niż jeden raz, czyli wieloródki.

Uczucie kłucia w pochwie jest często fizjologiczną dolegliwością, która ma związek ze zmianami w ciele kobiety, ale warto wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj również: Pregnezja, czyli problemy z pamięcią w ciąży

I trymestr ciąży – co oznacza kłucie w pochwie?

W pierwszym trymestrze ciąży z reguły kłujący ból oznacza implantację zarodka lub rozwój infekcji układu moczowego i dróg rodnych. Bardzo ważna jest obserwacja objawów współtowarzyszących. Gorączka może świadczyć o infekcji, krwawienie – o rozpoczynającym się poronieniu. Na początku ciąży przyczyny kłucia należy zdiagnozować, aby nie dopuścić do komplikacji z powodu zaniedbanej infekcji.

Kłucie w pochwie – II trymestr ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży, szczególnie w drugim trymestrze, może oznaczać infekcję lub być objawem niewydolności szyjki macicy. Stwierdzenie, że szyjka macicy skraca się i rozwiera, oznacza, że należy uznać ciążę za ciążę podwyższonego ryzyka. Leczenie niewydolności cieśniowo-szyjkowej jest zależne od stopnia jej skrócenia. Standardową metodą zapobiegania porodom przedwczesnym jest założenie pessara na szyjkę macicy. Pęknięcie błon płodowych także może być przyczyną kłucia w pochwie.

Przeczytaj też: Późne rodzicielstwo – wady i zalety

III trymestr ciąży – kłucie pochwy

Koniec ciąży to okres najszybszego wzrostu dziecka, do którego organizm matki musi się dostosować. Zdarza się, że kobiety skarżą się na ból spojenia łonowego, który niekiedy nie pozwala im swobodnie się poruszać. Dolegliwości bólowe są jednym z objawów rozejścia się spojenia, któremu może towarzyszyć kłucie w pochwie. Warto powiedzieć o tej dolegliwości swojemu lekarzowi lub skonsultować się z fizjoterapeutą czy osteopatą.

Zobacz też: Kinesiotaping w ciąży

W terminie porodu ciężarna ma prawo odczuwać kłucie w pochwie w trakcie rozpoczynającej się akcji porodowej. Pierwsze nieregularne skurcze powodują napięcie nie tylko macicy, ale mają wpływ również na tkanki krocza i pochwy. Napierająca na szyjkę macicy główka dziecka powoduje jej rozwarcie. Jeśli uczucie kłucia występuje razem z pojawieniem się skurczów macicy i odpływaniem płynu owodniowego – to znak, że poród się rozpoczął.

To też może Cię zainteresować: Plastyka brzucha po porodzie

Kłucie w pochwie – kiedy iść do lekarza?

Bardzo często kłucie w pochwie jest związane z infekcjami dróg rodnych lub ma podłoże alergiczne. Objawy towarzyszące kłuciu w pochwie, jakie powinny zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do konsultacji z lekarzem, to:

  • bolesne oddawanie moczu,
  • bóle brzucha i podbrzusza,
  • gorączka,
  • krwawienie,
  • nieprzyjemnie pachnące upławy,

Każdy z tych objawów może świadczyć o procesie chorobowym toczącym się w organizmie. W czasie ciąży należy kontrolować stan mikroflory w pochwie, gdyż zaburzenia jej równowagi prowadzą do rozwoju takich infekcji, jak grzybica czy waginoza bakteryjna.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Grzybica pochwy w ciąży

Infekcja grzybicza wywołana jest głównie przez grzyby z rodzaju Candida spp., które w śladowych ilościach należą do fizjologicznej flory pochwy. Jednak obecność kwasu mlekowego powoduje, że grzyby nie mają zbyt dobrego środowiska do rozwoju. Zachwianie równowagi w ilości pałeczek kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus spp. powoduje, że grzyby uaktywniają się, dając objawy grzybicy.

Objawy grzybicy pochwy :

  • kłucie w pochwie,
  • uporczywy świąd i pieczenie sromu,
  • serowate upławy,
  • nieprzyjemny zapach upławów,
  • ból podbrzusza po stosunku seksualnym,
  • zaczerwienienie ścian pochwy (widoczne w badaniu we wzierniku),
  • ból podczas oddawania moczu.

Waginoza bakteryjna w ciąży

Waginoza to najczęstsza infekcja bakteryjna pochwy, w około 50% przypadków bezobjawowa. Za jej powstanie odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, infekcja traktowana jest jako wielobakteryjna. To z reguły zakażenie przewlekłe. Charakterystycznym objawem waginozy jest przykry, rybi zapach z pochwy, potęguje się po zbliżeniu z pozostawieniem nasienia w drogach rodnych kobiety.

Infekcja bakteryjna może mieć poważne konsekwencje w przebiegu ciąży. Waginoza jest przyczyną poronień, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i odpływania płynu owodniowego oraz infekcji wewnątrzmacicznych.

To też może Cię zainteresować: Czy w ciąży można jeść winogrona?

Kłucie w pochwie w ciąży – wulwodynia, HSV-2

Oprócz infekcji grzybiczych i bakteryjnych oraz naturalnych dolegliwości w przebiegu ciąży, kłucie w pochwie może mieć też inne przyczyny, np. może być spowodowane przez wulwodynię lub zakażenie HSV-2.

Wulwodynia to choroba o nieznanej etiologii, której głównym objawem jest utrzymujący się lub pojawiający się okresowo ból miednicy mniejszej i jej poszczególnych obszarów. To przewlekły zespół bólowy, często współistnieje z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją. W przebiegu wulwodynii kobieta może odczuwać kłucie w pochwie, ale również uciążliwą nadwrażliwość miejsc intymnych, pieczenie i świąd oraz ból. Objawy ujawniają się w momencie dotyku, stymulacji w czasie zbliżenia, a czasem bez uchwytnej przyczyny.

Zakażenie HSV-2 (Herpes Simplex Virus), czyli wirusem opryszczki typu 2, powoduje powstawanie pęcherzy w okolicy narządów płciowych, ale również zmiany w pochwie i na szyjce macicy. Jest to jedna z najczęstszych chorób wenerycznych, stanowiąca istotne zagrożenie dla kobiet będących w ciąży. Może być przyczyną zakażenia wewnątrzmacicznego, okołoporodowego, ale również porodu przedwczesnego i wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, czyli IUGR.

Kolejnymi przyczynami kłucia w pochwie w ciąży mogą być wady anatomiczne w obrębie miednicy mniejszej oraz urazy mechaniczne w wyniku np. upadku. W niektórych przypadkach zmiana proszku do prania, założenie bielizny ze sztucznego materiału czy użycie innego niż dotychczas płynu do higieny intymnej może wywołać reakcję alergiczną, która powoduje kłucie w pochwie w ciąży.

Kłucie w pochwie w ciąży – jak zapobiegać infekcjom?

Ciąża to czas, kiedy kobieta jest szczególnie narażona na wystąpienie infekcji. Jakie działania profilaktyczne można podjąć, aby ustrzec drogi rodne i układ moczowy przed zakażeniami?

Dbanie o higienę okolic intymnych to kluczowa sprawa. Warto sięgać po produkty, które nie zaburzą mikroflory pochwy, ale będą zawierały pałeczki kwasu mlekowego o działaniu protekcyjnym. Zbyt częste podmywanie się może spowodować podrażnienia i ból, podobnie jak depilacja miejsc intymnych. Ważne jest nawilżanie skóry sromu i krocza, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Do tego celu można wykorzystać olejki roślinne, np. migdałowy lub kosmetyki z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy wytwarza żelową powłokę, która nie pozwala na namnażanie się patogenów w pochwie i regeneruje jej nabłonek.

Zobacz też: Kwasy na twarz w ciąży – jakie można stosować?

Należy nosić przewiewną i wygodną bieliznę z naturalnych materiałów. Sztuczne tkaniny powodują nadmierne pocenie się i mogą wywołać reakcje alergiczne.

Korzystanie z publicznych toalet często jest koniecznością w przypadku kobiet ciężarnych, jednak dobrze jest ich unikać. Basen to także strefa, na której nietrudno o infekcje, jednak pływanie znakomicie wpływa na organizm, dlatego nie należy z niego rezygnować zbyt pochopnie.

Jeśli infekcja już wystąpi, konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby wprowadzić leczenie. Leczenie powinno być celowane, dodatkowo dobrze jest, jeśli kobieta zażywa probiotyk.

Bibliografia

 
  1. Florkowski K., Wachowska K. i in., „Wulwodynia – epidemiologia, etiologia, klasyfikacja”, Przegląd Menopauzalny, 2012, 4, 269-274.
  2. Gałęcka M., Szachta P., „Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych”, Forum Zakażeń, 2013, 4(2), 121-125.
  3. Słomko Z., „Ginekologia”, wyd. PZWL, Warszawa, 2008, 76-78.
  4. Opala T., „Ginekologia. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek, fizjoterapeutów”, Wyd. PZWL, Warszawa, 2003, 212-218.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Jolanta Rusin

Jolanta Rusin

Położna

Jestem magistrem położnictwa, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Szczególnie bliskie są mi tematy związane z porodem, połogiem i laktacją – problemy laktacyjne i porody domowe były tematami moich prac dyplomowych. Z zamiłowania jestem copywriterką, prywatnie żoną i mamą trzech córek. Fachową wiedzę i doświadczenie z bycia mamą wykorzystuję, pisząc artykuły o macierzyństwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozstępy w ciąży – co robić, żeby im przeciwdziałać?

 

Odklejenie łożyska – przyczyny, objawy, leczenie

 

Probiotyki w ciąży – na jelita, po antybiotyku, ginekologiczne – jak wybrać?

 

Zatoki w ciąży – jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

 

Apap w ciąży – czy można stosować?

 

Kinesiotaping w ciąży – sposób na bóle i obrzęki

 

Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

 

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu