Kiedy w ciąży trzeba leżeć?

Spędzanie czasu nieruchomo w łóżku nie należy do przyjemnych, zwłaszcza jeśli ma trwać dłużej niż kilka dni. Niestety, czasem przymusowy wypoczynek jest w ciąży niezbędny. Kiedy będziesz musiała leżeć i co zrobić, by przetrwać ten okres?

Jeśli od samego początku ciąży zmęczenie daje ci się we znaki, perspektywa bezkarnego wylegiwania się w łóżku może być kusząca. Gdy jednak lekarz zaleci ci bezwzględne leżenie i unikanie jakichkolwiek aktywności, a w dodatku sytuacja ta przedłuży się do kilku tygodni, a nawet miesięcy, bez wątpienia zacznie dokuczać ci nuda i poczucie bezradności. Wypoczynek przestanie kojarzyć ci się z relaksem, a stanie się męczarnią.

Czytaj też: Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Co to znaczy, że muszę leżeć?

Czas, jaki powinnaś spędzać w łóżku, zależy przede wszystkim od twojego stanu zdrowia i rodzaju komplikacji ciążowych, które ci zagrażają, oraz od zaleceń lekarza. Najbardziej restrykcyjny jest przymus leżenia przez 24 godziny na dobę, podczas których będziesz mogła wstawać jedynie po to, by zobaczyć się z lekarzem i aby skorzystać z toalety. To drugie też nie zawsze jest dozwolone - bywa, że ciężarna musi zadowolić się specjalnym basenem do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Przy tak surowych zaleceniach niemałe znaczenie ma również pozycja, w jakiej leżysz: powinnaś jak najczęściej kłaść się na lewym boku, aby usprawnić przepływ krwi z dolnych partii ciała w kierunku serca. Nogi zegnij w kolanach - odciążysz kręgosłup.

Mniej dokuczliwy jest nakaz wypoczywania w pozycji leżącej zaledwie przez kilka godzin w ciągu dnia i po prostu oszczędzanie sił. Nie będziesz wtedy przywiązana do łóżka - bez obaw o zdrowie zrobisz sobie śniadanie albo weźmiesz prysznic.

Kiedy będę musiała leżeć?

Lekarze zazwyczaj nakazują bezwzględne leżenie tym ciężarnym kobietom, u których stwierdzono poważne komplikacje zagrażające prawidłowemu przebiegowi ciąży, zdrowiu dziecka lub im samym. Czasem zaleca się odpoczynek także wtedy, gdy istnieje jedynie ryzyko powstania powikłań, np. krwawisz lub plamisz. Prawdopodobnie spędzisz trochę czasu unieruchomiona w swoim łóżku, jeśli:

Czy długie leżenie może mi zaszkodzić?

Niestety, długotrwałe leżenie i pozostawanie w tej samej pozycji - choć korzystne dla twojej ciąży - może też nieść ze sobą nieprzyjemne skutki uboczne. Po pierwsze, brak ruchu grozi powstawaniem zakrzepów i odleżyn. Po drugie, nagła zmiana trybu życia i wyeliminowanie większości dotychczasowych aktywności może wywołać zmiany w twoim metabolizmie, a co za tym idzie - zaparcia , doprowadzić do bezsenności, a także być przyczyną bólów mięśni i stawów.

Wbrew pozorom, leżąc całymi dniami w łóżku i "nic nie robiąc", wcale nie nabierzesz sił. Wręcz przeciwnie - twoje serce, płuca i mięśnie zaczną przyzwyczajać się do znacznie obniżonego poziomu wysiłku, a tym samym ty… staniesz się słabsza.

Nie można też zapominać o psychicznych następstwach wielotygodniowego leżenia - jak bardzo jest to stresująca sytuacja, przekonało się na pewno już wiele kobiet. Nie dość, że musisz polegać na swoich najbliższych nawet w najprostszych, codziennych czynnościach, to dodatkowo zostaniesz zmuszona do wcześniejszego przerwania pracy zawodowej czy zorganizowania opieki dla swoich dzieci - o ile jesteś już mamą. Do tego dochodzi jeszcze przygnębiające poczucie izolacji i bezradności, a także… zwyczajna nuda.

O co spytać lekarza?

Gdy ginekolog zaleci ci wypoczywanie w domu, koniecznie poproś go o dokładne wyjaśnienie powodów, dla których uznał to rozwiązanie za niezbędne. Dowiedz się, co zyskasz, rezygnując z codziennej aktywności i w jaki sposób pomożesz swojemu dziecku, jeśli będziesz trzymać się jego wskazówek. Nie zapomnij też zapytać, na jakie dolegliwości możesz być narażona, spędzając większość czasu na leżąco, lekarz może udzielić ci porad i ułatwić przetrwanie tego czasu.

Niezwykle ważna będzie dla ciebie informacja o stopniu aktywności, na jaką możesz sobie pozwolić: niech lekarz sprecyzuje, czy wolno ci wstawać do łazienki, usiąść za stołem do obiadu albo pracować przy komputerze, czy może nie powinnaś w ogóle wychodzić z łóżka.

Ile to potrwa? Podczas kolejnej wizyty lekarz sprawdzi twój stan zdrowia i zdecyduje, czy kontynuowanie leżenia jest wskazane: być może zagrożenie minie i będziesz mogła wrócić do dawnej aktywności, może też zdarzyć się tak, że w łóżku spędzisz następne tygodnie.

Dobrym pomysłem jest ustalenie z najbliższymi planu dnia, jaki od tej pory będzie obowiązywał w waszym domu. Porozmawiaj z partnerem, rodzicami lub przyjaciółmi, jak mogą ci pomagać i czego od nich oczekujesz. Przemyślana organizacja, jak również uświadomienie sobie nadchodzących zmian ułatwi wam wszystkim życie.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Łożysko przodujące – przyczyny, objawy, leczenie

 

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

 

Obrzęki w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Poród przedwczesny, wcześniactwo

 

Jak papierosy szkodzą ciąży

 

Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

 

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, jak rozpoznać poród przedwczesny?