Karmienie piersią w ciąży

Wiele mam zastanawia się, czy jeżeli zdecydują się na ciążę w okresie, kiedy jeszcze starszak jest karmiony piersią, będą mogły dalej to robić. Nie wyobrażają sobie bowiem nagłego odstawienia od piersi malucha, który chętnie ssie pierś i czerpie z tego korzyści. W grę wchodzą zarówno względy psychologiczne, jak i typowo związane ze zdrowym żywieniem malca. Na szczęście okazuje się, że jeżeli ciąża przebiega zupełnie prawidłowo, można, a nawet zdecydowanie warto dalej karmić starszaka.

Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne?

W czasie karmienia piersią, na skutek drażnienia sutków następuje wyrzut oksytocyny, który powoduje lekkie skurcze macicy. Właśnie to jest podstawą obaw wielu przyszłych mam. Czy takie działanie hormonu nie spowoduje rozpoczęcia akcji porodowej zdecydowanie za wcześnie? Okazuje się, że przed 38 tygodniem ciąży ten wyrzut oksytocyny jest zdecydowanie niewystarczający, by pobudzić organizm kobiety do akcji porodowej. Po tym czasie, kiedy ciążę można uznać już praktycznie za donoszoną, wiele kobiet nawet sobie chwali to, że dzięki karmieniu piersią można wywołać skurcze powodujące zakończenie uciążliwej końcówki ciąży.

Jeżeli przyszła mama nie jest przekonana co do tego, czy karmienie starszaka w ciąży będzie w zupełności bezpieczne, warto po prostu skonsultować się ze swoim lekarzem, który dobre zna sytuację konkretnej pacjentki Zazwyczaj lekarz jest zadania, że jeżeli kobiecie wolno współżyć i doświadczać orgazmu, to również karmienie piersią będzie dla niej zupełnie bezpieczne.

Kolejna obawa dotyczy tego, czy starszak jedząc pokarm z piersi nie ograbia maluszka w brzuchu z substancji odżywczych. Można jednak śmiało odrzucić ten lęk. Działanie ciała kobiety w ciąży jest tak zaprojektowane, że w pierwszej kolejności wszelkie witaminy i minerały są dostarczane płodowi, zaś dopiero w dalszej kolejności maluchowi karmionemu piersią i matce. Na pewno kiedy mama karmi piersią, młodsze rodzeństwo nie urodzi się niedożywione czy z niską wagą urodzeniową z tego powodu.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Jakie problemy mogą nastąpić przy karmieniu piersią podczas ciąży?

Jednym z objawów ciąży jest tkliwość piersi i sutków. Ten ból może powodować trudności w karmieniu piersią starszego dziecka, ale nie jest w zasadzie żadnym przeciwwskazaniem. Można w takim wypadku rozważyć stosowanie silikonowych nakładek na brodawki, których tekstura przypomina skórę mamy. Kolejny problem to zmiana ilości wydzielanego pokarmu pod wpływem hormonów ciążowych. Na szczęście kiedy mama jest w ciąży drugi raz, starszak ma już dietę urozmaiconą o inne elementy, więc tak naprawdę mleka z piersi nie musi być tak wiele, by dalej kontynuować karmienie. Po 20 tygodniu ciąży mleko zaczyna mieć inny smak, ponieważ jest produkowane już dla nowego dzidziusia. Wtedy wiele dzieci rezygnuje z piersi, ale nie zawsze tak bywa. Po porodzie można jednak ponownie powrócić do podawania piersi starszakowi.

Dlaczego warto karmić piersią w ciąży?

Karminie piersią nawet do ukończenia przez dziecko 2 roku życia lub dłużej, przynosi korzyści zdrowotne, ale także emocjonalne. W tym szczególnym momencie, jakim jest ciąża z kolejnym dzieckiem, starszak potrzebuje momentów bliskości, które stają się niejako fundamentem bezpieczeństwa w jego świecie, w którym za chwilę zajdą wielkie zmiany. Warto więc wykorzystać czas ciąży na budowanie bliskości ze starszakiem również poprzez podawanie mu piersi.

Kiedy bezwzględnie nie wolno karmić piersią w ciąży?

Istnieją sytuacje, kiedy to karmienie piersią w czasie ciąży jest zabronione. Ogólnie rzecz biorąc są to wszystkie przypadki, kiedy ciąża nie przebiega zdrowo. Przede wszystkim należy bezwzględnie zaprzestać karmienia piersią, jeżeli ciąża jest zagrożona, występują plamienia czy krwawienia. Przeciwwskazaniem są także problemy z łożyskiem i skracanie się szyjki macicy. Kobiety, których poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem lub przedwczesnym porodem również powinny zrezygnować z karmienia piersią, a przynajmniej zachować daleko posuniętą ostrożność w tym względzie. Najlepiej jest takie decyzje konsultować ze swoim lekarzem, ponieważ on dokładnie monitoruje stan ciąży.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Kawa w ciąży – czy jest dozwolona? Ile kawy można pić w ciąży?

 

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

 

Zioła w ciąży – które są bezpieczne, a które przeciwwskazane?

 

Angina w ciąży – objawy, leki i domowe sposoby na anginę

 

Babymoon

 

Poronienia nawykowe (nawracające) – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Leczenie zębów w ciąży – czy jest bezpieczne i czy można leczyć zęby w ciąży?

 

Duszności w ciąży – przyczyny i sposoby na problemy z oddychaniem w ciąży