Joga w ciąży – czy warto? Korzyści z praktykowania jogi w ciąży

O korzyściach wynikających z praktykowania jogi w ciąży mówi się coraz więcej. Wciąż jednak nie brakuje kobiet, które zastanawiają się, czy właściwie warto się na takie zajęcia zapisać i czy zyskają cokolwiek poza małą porcją relaksu. Jeśli znajdujesz się w tym gronie, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Joga w ciąży – to nie tylko relaksujący „kwiat lotosu”

Być może – jak wiele osób, jogę kojarzysz wyłącznie z pozycją zwaną „kwiatem lotosu” – zapewne relaksującą, ale przy tym nieco nudną. Jeśli właśnie tak postrzegasz tę aktywność, to musisz wiedzieć, że jesteś w dużym błędzie.

Joga w ciąży to bardzo zróżnicowane ćwiczenia – trudno byłoby wymienić wszystkie pozycje, które są praktykowane w trakcie zajęć. Co szczególnie ważne, często są one dobierane w oparciu o potrzeby przyszłej matki – np. z naciskiem na redukcję bólu kręgosłupa albo zmniejszenie lęku przed porodem (wyciszenie).

Jedną z ważniejszych zalet jogi dla kobiet w ciąży, o której często się zapomina, jest trening prawidłowego oddychania. Pod tym względem praktyka jogi jest bardzo zbliżona do zajęć, które odbywają się w szkole rodzenia.

Joga w ciąży – czy warto?

Jeśli na myśl o zapisaniu się na kurs jogi dla ciężarnych dopadają cię wątpliwości, to musisz wiedzieć, że niektóre korzyści z jej praktykowania zostały potwierdzone badaniami. Oto, co już wiedzą naukowcy:

Joga w ciąży zmniejsza niepokój przyszłej mamy

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Melbourne w Australii, joga w ciąży znacząco wpływa na redukcję lęku u młodych kobiet i sprawia, że mają one większe poczucie kontroli nad sytuacją. Autorzy badania sugerują, że z uwagi na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń lękowych w ciąży każda przyszła matka powinna mieć dostęp do co najmniej kilku programów treningowych.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Joga w ciąży zmniejsza ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dziecka

Z badania, którego wyniki opublikowano w 2005 roku wynika, że kobiety, które uprawiają jogę w czasie ciąży, rzadziej rodzą dzieci z niską wagą urodzeniową, tzn. ważące mniej niż 2500 gramów.

Joga w ciąży pozytywnie wpływa na przebieg porodu

Jeśli powyższe nie przekonało cię jeszcze do zapisania się na kurs jogi, to z pewnością zrobią to wyniki badania, które swego czasu ukazały się w czasopiśmie „Complementary Therapies in Clinical Practice”. Część uczestniczek regularnie ćwiczyła jogę w ciąży, druga część nie podejmowała takiej aktywności. Okazało się, że u pań z pierwszej grupy krótszy był czas trwania II i III fazy akcji porodowej, ponadto mniejsze było ryzyko konieczności indukcji porodu bądź przeprowadzenia cesarskiego cięcia. „Joginki” – w porównaniu do kobiet niećwiczących, rzadziej określały też ból porodowy jako bardzo intensywny.

Nie tylko badania mówią o korzyściach z uczęszczania na jogę w ciąży. Same uczestniczki zajęć często podkreślają, że dzięki nim:

  • znacząco zmniejszają się bóle kręgosłupa oraz bóle głowy;
  • rzadziej pojawiają się rozstępy;
  • poprawia się krążenie krwi;
  • zmniejsza się częstotliwość występowania zgagi;
  • rzadziej występują skurcze nóg;
  • istotnie redukuje się nasilenie zaparć.

Joga w ciąży – od którego tygodnia?

Skoro już masz świadomość tego, jak wiele korzyści niesie za sobą joga, z pewnością zapragniesz wiedzieć, od kiedy można się na nią zapisać. Wszystko zależy od tego, czy przed ciążą uczestniczyłaś już regularnie w takich zajęciach. Jeżeli tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby praktykować asany już od pierwszych tygodni „odmiennego stanu”.

Jeżeli jednak nie miałaś do czynienia z takimi zajęciami, to najlepiej byłoby zaczekać do ukończenia 14. tygodnia ciąży. Od drugiego trymestru będziesz mogła już ćwiczyć aż do samego porodu.

Przeciwwskazania do praktykowania jogi w ciąży

Zanim zapiszesz się na kurs jogi w trakcie ciąży, upewnij się, że nie znajdujesz się w grupie, która nie powinna tego robić.

Przeciwwskazania do praktyki jogi w ciąży to:

Oczywiście nawet jeśli nie występują u ciebie wyżej wymienione przeciwwskazania, to dobrze byłoby zapytać lekarza prowadzącego ciążę, co sądzi o tym, byś zapisała się na praktykę jogi.

Joga w ciąży – ważne zasady

Osoby, które prowadzą kursy jogi dla kobiet w ciąży, zazwyczaj dobierają ćwiczenia jogiczne tak, aby w żadnym stopniu nie stwarzały one zagrożenia dla dziecka. Niemniej i tak powinnaś wiedzieć, jakich aktywności unikać, zanim rozpoczniesz ćwiczenie jogi:

  • nie dopuszczaj do ściskania brzucha albo intensywnego wykręcania tułowia;
  • unikaj pozycji odwróconych;
  • nie skacz, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie ćwiczyłaś jogi;
  • jeśli czujesz zmęczenie, usiądź lub odpocznij;
  • nie praktykuj pozycji, które wymagają napinania brzucha;
  • słuchaj siebie i swojego organizmu: jeśli jakaś pozycja jest dla ciebie trudna lub za bardzo męcząca, to z niej zrezygnuj – nawet jeżeli wszystkie inne uczestniczki świetnie sobie z nią radzą.

Bibliografia

 
  • Jakubik-Hajdukiewicz, „Joga dla kobiet w ciąży”, wyd. Kos, 2012
  • Guerra, „Joga na czas ciąży i porodu”, wyd. Vivante, 2014
  • https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-019-2564-4
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388116302316
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15865489/
Opublikowano: ; aktualizacja: 25.03.2024

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Mdłości w ciąży – skąd się biorą, kiedy mijają, co pomaga na nudności w ciąży?

 

Winogrona w ciąży – czy wolno je jeść?

 

Owoce w ciąży – które jeść, a których unikać?

 

Kłucie w pochwie w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Słodycze w ciąży – czy można je jeść?

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Hemoroidy w ciąży – leczenie

 

Linea negra – co oznacza ciemna kreska na brzuchu w ciąży?