Joga w ciąży – czy warto?

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

O korzyściach wynikających z praktykowania jogi w ciąży mówi się coraz więcej. Wciąż jednak nie brakuje kobiet, które zastanawiają się, czy właściwie warto się na takie zajęcia zapisać i czy zyskają cokolwiek poza małą porcją relaksu. Jeśli znajdujesz się w tym gronie, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Joga w ciąży – to nie tylko relaksujący „kwiat lotosu”

Być może – jak wiele osób, jogę kojarzysz wyłącznie z pozycją zwaną „kwiatem lotosu” – zapewne relaksującą, ale przy tym nieco nudną. Jeśli właśnie tak postrzegasz tę aktywność, to musisz wiedzieć, że jesteś w dużym błędzie.

Joga w ciąży to bardzo zróżnicowane ćwiczenia – trudno byłoby wymienić wszystkie pozycje, które są praktykowane w trakcie zajęć. Co szczególnie ważne, często są one dobierane w oparciu o potrzeby przyszłej matki – np. z naciskiem na redukcję bólu kręgosłupa albo zmniejszenie lęku przed porodem (wyciszenie).

Jedną z ważniejszych zalet jogi dla kobiet w ciąży – o której często się zapomina, jest trening prawidłowego oddychania. Pod tym względem aktywność ta jest bardzo zbliżona do zajęć, które odbywają się w szkole rodzenia.

Joga w ciąży: czy warto?

Jeśli na myśl o zapisaniu się na kurs jogi dla ciężarnych dopadają cię wątpliwości, to musisz wiedzieć, że niektóre korzyści z jej praktykowania zostały potwierdzone badaniami. Oto, co już wiedzą naukowcy:

Joga zmniejsza niepokój przyszłej mamy

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Melbourne w Australii, joga znacząco wpływa na redukcję lęku u młodych kobiet w ciąży i sprawia, że mają one większe poczucie kontroli nad sytuacją. Autorzy badania sugerują, że z uwagi na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń lękowych w ciąży każda przyszła matka powinna mieć dostęp do co najmniej kilku programów treningowych. 

Joga zmniejsza ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dziecka

Z badania, którego wyniki opublikowano w 2005 roku wynika, że kobiety, które uprawiają jogę w ciąży, rzadziej rodzą dzieci z niską wagą urodzeniową, tzn. ważące mniej niż 2500 gramów.

Joga pozytywnie wpływa na przebieg porodu

Jeśli powyższe nie przekonało cię jeszcze do zapisania się na kurs jogi, to z pewnością zrobią to wyniki badania, które swego czasu ukazały się w czasopiśmie „Complementary Therapies in Clinical Practice”. Część uczestniczek regularnie ćwiczyła jogę w ciąży, druga część nie podejmowała takiej aktywności. Okazało się, że u pań z pierwszej grupy krótszy był czas trwania II i III fazy akcji porodowej, ponadto mniejsze było ryzyko konieczności indukcji porodu bądź przeprowadzenia cesarskiego cięcia. „Joginki” – w porównaniu do kobiet niećwiczących, rzadziej określały też ból porodowy jako bardzo intensywny.

 

Nie tylko badania mówią o korzyściach z uczęszczania na jogę w ciąży. Same uczestniczki zajęć często podkreślają, że dzięki nim:

 • znacząco zmniejsza się ból kręgosłupa
 • rzadziej pojawiają się rozstępy
 • zmniejsza się częstotliwość występowania zgagi
 • rzadziej występują skurcze nóg
 • istotnie redukuje się nasilenie zaparć

Joga w ciąży – od którego tygodnia?

Skoro już masz świadomość tego, jak wiele korzyści niesie za sobą joga, z pewnością zapragniesz wiedzieć, od kiedy można się na nią zapisać. Wszystko zależy od tego, czy przed ciążą uczestniczyłaś już regularnie w takich zajęciach. Jeżeli tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby praktykować asany już od pierwszych tygodni „odmiennego stanu”.

Jeżeli jednak nie miałaś do czynienia z takimi zajęciami, to najlepiej byłoby zaczekać do ukończenia 14. tygodnia ciąży. Od drugiego trymestru będziesz mogła już ćwiczyć aż do samego porodu.

Przeciwwskazania do praktykowania jogi w ciąży

Zanim zapiszesz się na kurs, upewnij się, że nie znajdujesz się w grupie, która nie powinna tego robić.

 

Przeciwwskazania do praktykowania jogi w ciąży to:

 • ciąża określana jako „zagrożona”, lekarskie wskazania prowadzenia oszczędnego trybu życia lub leżenia
 • ciąża wielopłodowa
 • nadciśnienie tętnicze
 • plamienia lub krwawienia z dróg rodnych
 • wielowodzie oraz małowodzie
 • choroby krążenia
 • przodujące łożysko
 • cukrzyca
 • niewydolność szyjki macicy

 

Oczywiście nawet jeśli nie występują u ciebie wyżej wymienione przeciwwskazania, to dobrze byłoby zapytać lekarza prowadzącego ciążę, co sądzi o tym, byś zapisała się na zajęcia jogi.

Joga w ciąży – ważne zasady

Osoby, które prowadzą kursy jogi dla kobiet w ciąży, zazwyczaj dobierają ćwiczenia tak, aby w żadnym stopniu nie stwarzały one zagrożenia dla dziecka. Niemniej i tak powinnaś wiedzieć, jakich aktywności unikać:

 • nie dopuszczaj do ściskania brzucha albo intensywnego wykręcania tułowia,
 • unikaj pozycji odwróconych,
 • nie skacz, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie ćwiczyłaś jogi,
 • jeśli czujesz zmęczenie, usiądź lub odpocznij,
 • nie praktykuj pozycji, które wymagają napinania brzucha,
 • słuchaj siebie i swojego organizmu: jeśli jakaś pozycja jest dla ciebie trudna lub za bardzo męcząca, to z niej zrezygnuj – nawet jeżeli wszystkie inne uczestniczki świetnie sobie z nią radzą

Bibliografia:

 1. Jakubik-Hajdukiewicz, „Joga dla kobiet w ciąży”, wyd. Kos, 2012
 2. Guerra, „Joga na czas ciąży i porodu”, wyd. Vivante, 2014
 3. https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-019-2564-4
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388116302316
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15865489/

 

Strony na frazę: „Joga w ciąży czy warto”:

Komentarze