Jak walczyć ze zgagą w ciąży

Ocena: 4/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej towarzyszy niektórym kobietom przez całą ciążę. Skąd się bierze zgaga w ciąży? Co można zrobić, by złagodzić dolegliwości?

By zapobiec zgadze, unikaj obfitych, tłustych posiłków.
By zapobiec zgadze, unikaj obfitych, tłustych posiłków.

W ciąży po raz pierwszy odczułaś, co znaczy uciążliwe pieczenie oraz ból w przełyku i klatce piersiowej? A może zgaga pojawiała się już wcześniej, ale teraz dokucza ci ze zdwojoną siłą?

To efekt działania progesteronu, którego podwyższony poziom w czasie ciąży powoduje rozluźnianie się mięśni macicy, ale - niestety - także mięśni przewodu pokarmowego, a zwłaszcza tzw. dolnego zwieracza przełyku, ułatwiając przedostawanie się do jego dolnego odcinka kwasów żołądkowych. Dodatkowo spowalnia się cały proces trawienia, czyniąc zgagę jeszcze bardziej dotkliwą.

W późniejszych miesiącach ciąży, kiedy macica jest już znacznie powiększona, zaczyna ona uciskać na żołądek, przez co treści pokarmowe zostają wypchnięte do przełyku - zgaga staje się coraz bardziej dokuczliwa, szczególnie w drugiej połowie ciąży, i może utrzymywać się aż do porodu.

Sposoby na pokonanie zgagi

Nieprzyjemnego bólu i pieczenia nie zlikwidujesz całkowicie, możesz jednak wiele zrobić, by objawy zgagi przestały być wyjątkowo męczące.

Przyrządzaj sobie niewielkie posiłki. Jak ognia unikaj obfitych, a do tego tłustych porcji, tak rozplanuj jedzenie na cały dzień, by spożywać 5-6 małych dań. Każdy kęs dokładnie przeżuwaj.

Nie pij w trakcie jedzenia, by nie doprowadzić do nadmiernego rozciągania się żołądka. Wypijaj co najmniej 2 litry płynów dziennie, ale najlepiej między posiłkami.

Zrezygnuj, a przynajmniej ogranicz do minimum:

  • Tłuste, smażone, mocno i ostro doprawione potrawy
  • Owoce cytrusowe, soki
  • Czekoladę
  • Kawę, herbatę, alkohol (tak czy inaczej zakazany w ciąży!)
  • Przetwory mięsne
  • Produkty z dodatkiem mięty

Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed położeniem się spać.

Żuj gumę pomiędzy posiłkami - to wzmaga produkcję śliny, która z kolei pomoże zneutralizować kwasy żołądkowe.

Śpij z lekko uniesioną głową i tułowiem. Możesz podłożyć sobie pod głowę dodatkową poduszkę - to zapobiegnie cofaniu się treści pokarmowych i soku żołądkowego w górę przełyku.

Rzuć palenie! Jeśli w ciąży nadal palisz, to - oprócz poważnych problemów zdrowotnych, na jakie narażasz swoje dziecko - powodujesz także zwiększanie się kwasowości swojego żołądka.

Zapytaj lekarza o bezpieczne dla kobiet ciąży środki łagodzące dolegliwości związane ze zgagą.

Tematy: dieta, zgaga, dieta w ciąży, zgaga w ciąży

Komentarze