Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz jak najlepiej przeżyć czas ciąży – dbasz o siebie, zdrowo się odżywiasz, unikasz dużych skupisk ludzi, nie pijesz alkoholu, nie palisz. Co robić, gdy jednak dopadnie cię przeziębienie lub inna infekcja? Czy możesz kurować się domowymi sposobami, czy natychmiast biec do lekarza?

Wysoka gorączka w czasie choroby może być niebezpieczna dla dziecka.
Wysoka gorączka w czasie choroby może być niebezpieczna dla dziecka.

Przeziębienie

Dokucza ci ból głowy, z nosa kapie, w gardle zamieszkało stado os - jak możesz sobie ulżyć, by nie zaszkodzić dziecku? Czy istnieją leki w pełni bezpieczne, nie stwarzające żadnych zagrożeń dla zdrowia i życia maluszka, którego nosisz w swoim łonie?

 

Lekarstwa zawsze w porozumieniu z lekarzem. Trzymaj się zasady - w ciąży nie stosuje się żadnych leków bez porozumienia z lekarzem, nawet jeśli to krople do nosa czy witaminy. One również mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy kształtują się organy wewnętrzne dziecka, mózg i kończyny.

Domowe leczenie. Możesz zastosować je jako pierwsze, a jeśli babcine sposoby nie zadziałają, wtedy udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli czujesz, że zaczyna cię brać choroba, zostań w domu. Możesz się położyć, dużo odpoczywaj - to czas na odrobienie zaległości książkowych czy na robótki ręczne. Nie bierz się za sprzątanie czy porządki w szafach. Gdy nie masz siły czytać, po prostu śpij.

W razie gorączki zapakuj się pod kołdrę, zaparz sobie herbatę z lipy; nie dodawaj soku z malin, bo wzmaga on działanie skurczów macicy. Jeżeli gorączka podskoczy powyżej 38 stopni, obniżaj ją - wysoka jest niebezpieczna dla dziecka; weź chłodną, ale nie lodowatą kąpiel. Możesz przygotować specjalną herbatę na przeziębienie, zawierającą dużą ilość witaminy C - łyżeczkę utartego imbiru, sok z połowy cytryny, łyżkę miodu i kawałek cynamonu zalej gorącą wodą. Pij także soki cytrusowe i herbatę z cytryną - to witamina C w czystej postaci.

W razie przedłużającej się gorączki (ponad 3 dni) idź do lekarza.

Katar

Pamiętaj o nawilżaniu śluzówek - suche powietrze zaostrza pieczenie i ból gardła, a nos się zatyka, utrudniając swobodne oddychanie. Pij dużo wody, wietrz i nie przegrzewaj mieszkania. Optymalna temperatura w domu to 20 stopni. Gdyby ci było chłodno, lepiej załóż dodatkową bluzę czy polar, ale nie podwyższaj temperatury powietrza w domu.

Przy infekcji kataralnej pomocne mogą być inhalacje z wody z dodatkiem soli kuchennej. Przygotuj miskę z gorącą wodą z solą i nachyl się nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem, i głęboko oddychaj około 10 minut. Inhalacje odblokowują nos, ułatwiają oddychanie i dają ulgę w bólach głowy i zatok. Możesz ewentualnie nawilżać śluzówkę nosa roztworem soli morskiej w sprayu (Sterimar, Marimer), a okolice nosa smaruj maścią majerankową.

Często wydmuchuj nos, a zużyte chusteczki od razu wyrzucaj, najlepiej do toalety.

Ból gardła

- Moi dziadkowie na drapanie w gardle stosowali syrop z cebuli - mówi Ania, mama Kuby i Zosi. Piłam go kilka razy na dzień, po łyżce. Do tej pory swoją rodzinę leczę tym sposobem - wspomina Ania. Posiekaj dwie cebule, zasyp je dwiema łyżkami cukru i poczekaj godzinę, aż cebula puści sok. Możesz też na bolące gardło pić mleko z miodem i masłem, pamiętaj tylko, by mleko nie było bardzo gorące, ponieważ wysoka temperatura niweluje działanie miodu.

Ból złagodzą płukanki - napar z szałwii, roztwór soli kuchennej czy sody oczyszczonej.

Gdyby ból przedłużał się i towarzyszyła mu gorączka, ewentualnie przykry zapach z ust, koniecznie odwiedź lekarza - być może masz anginę.

Kaszel

Przeziębieniu i bólowi gardła często towarzyszy kaszel. Jest on niebezpieczny dla dziecka, ponieważ może spowodować przedwczesne skurcze macicy, a co za tym idzie - poród. Jeśli zatem kaszel jest silny i częsty, skontaktuj się z lekarzem.

Gdyby kaszel pojawiał się rzadko, możesz zastosować niektóre domowe sposoby leczenia - w zależności od rodzaju kaszlu.

  • Suchy kaszel pojawia się zwykle na początku choroby, jest męczący. W tym wypadku przygotuj napar z prawoślazu i lukrecji - działają one przeciwzapalnie i łagodzą bolące gardło. Połóż się też do łóżka - ciepło wspomaga produkcję śluzu, więc suchy kaszel winien się szybko przekształcić w mokry.
  • Mokry kaszel wymaga zastosowania czosnku uważanego za naturalny antybiotyk. Możesz też zastosować opisany wyżej syrop z cebuli.

Gdy infekcja się kończy, a ty czujesz się lepiej i nie gorączkujesz, wyjdź na półgodzinny spacer. Chłodne, świeże powietrze odetka zatkany nos. Nadal pij dużo płynów z witaminą C, jedz czarne porzeczki, natkę pietruszki, szczypiorek (mają sporo witaminy C), dużo warzyw i owoców.

Pamiętaj - jeśli cokolwiek w twoim stanie zdrowia cię niepokoi albo nie jesteś pewna, czy domowe sposoby leczenia są bezpieczne, skontaktuj się z lekarzem - zbada cię, osłucha, sprawdzi stan zdrowia maluszka i zapisze stosowną kurację.

Tematy: angina, przeziębienie w ciąży, leki w ciąży, katar w ciąży, ból gardła w ciąży

Komentarze