Jak rozpoznać poród przedwczesny

Ocena: 3.14/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jesteś dopiero na półmetku ciąży i martwisz się, by akcja porodowa nie rozpoczęła się zbyt wcześnie. Dowiedz się, jak wysokie jest ryzyko porodu przedwczesnego, jak rozpoznać jego objawy i co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Przewlekły stres może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Przewlekły stres może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Poród przedwczesny to ten, który odbył się przed 37. tygodniem ciąży. Niektóre z takich porodów wywołuje się celowo, czasem przeprowadza się cesarskie cięcie (np. kiedy dziecko przestaje się rozwijać), w innych przypadkach poród przed terminem następuje w wyniku przedwczesnych skurczów, niewydolności szyjki macicy albo innych komplikacji.

Noworodki urodzone między 34. a 37. tygodniem ciąży, o ile tylko znajdują się pod dobrą opieką, zazwyczaj nie mają problemów ze zdrowiem. Dzieci, które na świat przychodzą jeszcze wcześniej, wymagają specjalistycznych zabiegów ratujących życie.

Jakie mogą być przyczyny porodu przedwczesnego?

Wiele różnych czynników może wywołać poród przed upływem 37 tygodni ciąży, do najważniejszych należą:

Problemy z łożyskiem, np. łożysko przodujące lub częściowe albo całkowite odklejenie się łożyska.

Skrócenie szyjki macicy, która zaczyna rozwierać się, mimo że nie występują skurcze.

Ciąża mnoga albo bardzo duża ilość wód płodowych (wielowodzie) - w obu przypadkach macica powiększa się ponad miarę.

Infekcje intymne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy, rzeżączka, chlamydia - mogą doprowadzić do pęknięcia pęcherza płodowego. Jak leczy się bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży? Sprawdź!

Niektóre choroby przewlekłe, jak cukrzyca, astma, opryszczka, anemia mogą mieć związek z trudnościami w donoszeniu ciąży.

Kiedy ryzyko porodu przedwczesnego wzrasta?

Chciałabyś wiedzieć, czy grozi ci poród przed terminem? Nie da się go przewidzieć, ale w niektórych okolicznościach prawdopodobieństwo, że dziecko pojawi się na świecie wcześniej, znacznie rośnie. Zagrożone porodem przedwczesnym są przede wszystkim kobiety, które:

 • Mają już za sobą jeden lub więcej porodów przed wyznaczonym terminem
 • W czasie ciąży nadużywają alkoholu, palą papierosy, przyjmują narkotyki
 • Mają mniej niż 17 lub więcej niż 35 lat
 • Przybierają na wadze za mało
 • Już przed zajściem w ciążę cierpiały na niedowagę
 • Są w ciąży z bliźniakami lub wieloraczkami
 • Zaszły w ciążę w ciągu 6 miesięcy po poprzednim porodzie
 • Są narażone na przewlekły stres

Co mogę zrobić, jeśli jestem zagrożona porodem przedwczesnym?

Jeśli w twoim przypadku ryzyko rozpoczęcia się akcji porodowej przed czasem jest spore, powinnaś znajdować się pod stałą opieką lekarza. Pomóc może ci też wypoczynek, unikanie stresu, czasem, po odpowiednich badaniach, ginekolodzy zalecają bezwzględne leżenie przez kilka tygodni czy nawet miesięcy.

Pamiętaj, aby cały czas uważnie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które mogą sugerować początek porodu. Szybka reakcja specjalisty zwiększy szanse na donoszenie ciąży.

Jakie są objawy przedwczesnego porodu?

Poród przedwczesny rozpoczyna się podobnie jak ten w terminie, więc jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek z poniższych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza:

 • Krwawienie albo plamienie z dróg rodnych
 • Zwiększona ilość upławów lub nagła zmiana wyglądu wydzieliny, która staje się wodnista, czasem podbarwiona krwią
 • Bolesne skurcze przypominające te miesiączkowe (szczególny niepokój powinny wzbudzić skurcze występujące częściej niż 4 razy w ciągu godziny)
 • Wyjątkowo silny ból pleców
 • Uczucie, jakby dziecko naciskało na kanał rodny

Początek porodu nie zawsze łatwo rozpoznać - skurcze, tzw. Braxtona-Hicksa, czy bóle pleców pojawiają się także w prawidłowo przebiegającej ciąży i wcale nie muszą oznaczać, że urodzisz przed terminem. Pamiętaj jednak, żeby na wszelki wypadek powiedzieć lekarzowi o wszystkich nietypowych twoim zdaniem dolegliwościach - najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo twoje i dziecka.

Jak postępuje się w przypadku porodu przedwczesnego? Mówi ginekolog:

 

 

Tematy: infekcje intymne, skurcze Braxtona-Hicksa, łożysko, poród przedwczesny, łożysko przodujące, krwawienie w ciąży, objawy porodu, chlamydia

Komentarze