Jak liczyć ruchy dziecka

Ocena: 2.41/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy w czasie ciąży trzeba liczyć ruchy dziecka? Jak to robić? Przeczytaj, jak zmienia się aktywność dziecka w łonie mamy i dlaczego liczenie ruchów płodowych jest tak ważne!

Zdrowe dziecko powinno wykonywać dziesięć ruchów w czasie 1,5 godziny.
Zdrowe dziecko powinno wykonywać dziesięć ruchów w czasie 1,5 godziny.

Ruchy dziecka stają się wyczuwalne dla przyszłej mamy w okolicach 16.-18 tygodnia pierwszej ciąży lub około 13.-14 tygodnia kolejnej ciąży. Początkowo są odbierane jako "trzepotanie skrzydeł motylich", przelewanie się w brzuchu, z czasem stają się silniejsze i dają się przyszłej mamie we znaki jako kopniaki w żebra, pęcherz moczowy i inne narządy wewnętrzne. W trzecim trymestrze często zaleca się kobietom liczenie ruchów płodu, by określić, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego.

Czytaj też: Czy ruchy dziecka mogą być bolesne

Na czym polega liczenie ruchów dziecka?

Liczenie ruchów dziecka, inaczej monitorowanie ruchów płodu, to prosta metoda polegająca na codziennej obserwacji przez mamę ruchliwości rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Ciężarna prowadzi rejestr, w którym zapisuje, jak często dziecko porusza się w ciągu godziny. Każda mama zna swoje dziecko najlepiej i wie, jaki jest jego rytm snu i czuwania, dlatego doskonale orientuje się, kiedy maluch winien się ruszać, a kiedy odpoczywać. Jeśli zdarza się jakieś zakłócenie rytmu, tzn. mama czuje, że liczba ruchów zdecydowanie zmniejszyła się, trzeba koniecznie udać się do szpitala na Izbę Przyjęć. Tam zostanie wykonany zapis kardiotokograficzny (KTG) i badanie ultrasonograficzne, sprawdzające stan zdrowia dziecka i czynność jego serca.

Należy pamiętać, że pod koniec ciąży ruchy dziecka nabierają innego charakteru i są zupełnie inaczej odczuwane niż w drugim trymestrze. Ósmy, dziewiąty miesiąc życia płodowego to czas przeciągania się dziecka w macicy, nie są to już szybkie, krótkie ruchy, lecz powolne zajmowanie wygodnej pozycji do porodu.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat badania USG ciężarnej.

Czytaj też: Na co uważać pod koniec ciąży


W jaki sposób liczy się ruchy dziecka?

Zdrowe dziecko powinno wykonywać dziesięć ruchów w czasie około 1-1,5 godziny. Mogą to być szturchnięcia, przeciąganie, turlanie się, obracanie, ale nie czkawka. Liczenie powinno odbywać się w porze aktywności fizycznej dziecka, czyli albo wieczorem, albo po posiłkach - wtedy można odnotować najwięcej ruchów maluszka.

Istnieją dwa sposoby liczenia ruchów dziecka:

  • zapisuje się czas wystąpienia pierwszego i dziesiątego ruchu
  • liczy się każdy ruch dziecka w ciągu jednej godziny. Powinno ich być wtedy około czterech.

Pamiętaj, by wybrać porę dnia, kiedy maluch jest aktywny, nie śpi. Przyjmij wygodną pozycję, np. leżącą na boku lub półsiedzącą, i zacznij liczyć, codziennie o tej samej porze.

Czytaj też: Ruchy dziecka w ciąży


Kiedy trzeba skontaktować się z lekarzem?

  • Jeżeli twój maluszek wykonał mniej niż dziesięć ruchów w ciągu dwóch godzin.
  • Jeśli ruchy dziecka się zmieniły, np. stały się gwałtowne lub zauważyłaś jakąkolwiek inną zmianę.
  • Gdy cokolwiek cię niepokoi, masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka.

Czytaj też: Niepokojące objawy w ciąży


Co może zrobić lekarz, gdy odnotuję mniejszą liczbę ruchów dziecka?

Ginekolog wykona badanie USG, by sprawdzić stan zdrowia maleństwa - jego wzrost, ilość płynu owodniowego, przepływy krwi i stopień dojrzałości łożyska. Jeśli to końcówka ciąży, zostanie przeprowadzone dodatkowo KTG, oceniające akcję serca, tętno dziecka oraz czynność skurczową macicy. Na podstawie wyników badań specjalista postawi diagnozę, że dziecko jest bezpieczne i nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu lub zostanie podjęta decyzja o zostawieniu mamy na obserwacji na oddziale patologii ciąży. Niekiedy decyduje się o zakończeniu ciąży, jeżeli zdrowie dziecka jest w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Czytaj też: KTG - dwa ważne zapisy


Jak zmieniają się ruchy dziecka przed porodem?

Rosnący w łonie mały człowiek w trzecim trymestrze swego życia ma coraz mniej miejsca, dlatego też charakter jego ruchów ulega modyfikacjom. Kopniaczki i fikanie koziołków przeradza się w przeciąganie, muśnięcia.

Czytaj też: Czy jeśli nie urodziłam w terminie porodu, powinnam iść do szpitala?


Kiedy dziecko jest najbardziej aktywne?

Pamiętaj, że to ty jesteś specjalistką od rozpoznawania zwyczajów własnego dziecka, znasz je najlepiej. Twoje dziecko może mieć - tak jak człowiek dorosły - spokojny temperament lub wykazywać się dużą energią i ruchliwością. Znając rytm snu i czuwania swej pociechy, będziesz potrafiła ocenić, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku, czy też dzieje się coś niepokojącego i należy udać się do szpitala, by niepokojące objawy sprawdzić.

Czytaj też: 9 faktów o ruchach dziecka w ciąży

Tematy: ruchy dziecka, KTG, USG w ciąży, ruchy dziecka w ciąży, liczenie ruchów dziecka

Komentarze