Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

Ruchy dziecka stają się wyczuwalne dla przyszłej mamy w okolicach 16.-18. tygodnia pierwszej ciąży lub około 13.-14. tygodnia kolejnej ciąży. Początkowo są odbierane jako „trzepotanie skrzydeł motyla” czy przelewanie się w brzuchu. Z czasem stają się silniejsze i dają się przyszłej mamie we znaki, jako kopniaki w żebra, pęcherz moczowy i inne narządy wewnętrzne. W trzecim trymestrze często zaleca się kobietom liczenie ruchów płodu, by określić, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Jak to robić? Przeczytaj, jak zmienia się aktywność dziecka w łonie mamy i dlaczego liczenie ruchów płodowych jest tak ważne!

Na czym polega liczenie ruchów dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się ok. 20 tygodnia pierwszej ciąży. W każdej kolejnej są zazwyczaj wyczuwane wcześniej. Liczenie ruchów dziecka, inaczej monitorowanie ruchów płodu, to prosta metoda polegająca na codziennej obserwacji przez mamę ruchliwości rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Ciężarna prowadzi rejestr, w którym zapisuje, jak często dziecko porusza się w ciągu godziny. Każda mama zna swoje dziecko najlepiej i wie, jaki jest jego rytm snu i czuwania, dlatego orientuje się, kiedy maluch powinien się ruszać, a kiedy odpoczywać. Jeśli zdarza się jakieś zakłócenie rytmu, tzn. mama czuje, że liczba ruchów zdecydowanie zmniejszyła się, trzeba koniecznie udać się do szpitala. Tam zostanie wykonany zapis kardiotokograficzny (KTG) i badanie ultrasonograficzne, sprawdzające stan zdrowia dziecka i czynność jego serca.

Należy pamiętać, że pod koniec ciąży ruchy dziecka nabierają innego charakteru i są zupełnie inaczej odczuwane niż w drugim trymestrze. Ósmy, dziewiąty miesiąc życia płodowego to czas przeciągania się dziecka w macicy i powolne zajmowanie wygodnej pozycji do porodu.

Czytaj też: Na co uważać pod koniec ciąży?

W jaki sposób liczy się ruchy dziecka?

Zdrowe dziecko powinno wykonywać dziesięć ruchów w czasie około 1-1,5 godziny. Mogą to być szturchnięcia, przeciąganie, turlanie się, obracanie, ale nie czkawka. Liczenie powinno odbywać się w porze aktywności fizycznej dziecka, czyli albo wieczorem, albo po posiłkach – wtedy można odnotować najwięcej ruchów maluszka.

Istnieją dwa sposoby liczenia ruchów dziecka:

  • zapisuje się czas wystąpienia pierwszego i dziesiątego ruchu;
  • liczy się każdy ruch dziecka w ciągu jednej godziny. Powinno ich być wtedy około czterech.

Pamiętaj, by wybrać porę dnia, kiedy maluch jest aktywny, nie śpi. Przyjmij wygodną pozycję, np. leżącą na boku lub półsiedzącą i zacznij liczyć, codziennie o tej samej porze.

Kiedy trzeba skontaktować się z lekarzem?

  • Jeżeli twój maluszek wykonał mniej niż dziesięć ruchów w ciągu dwóch godzin.
  • Jeśli ruchy dziecka się zmieniły, np. stały się gwałtowne lub zauważyłaś jakąkolwiek inną zmianę.
  • Gdy cokolwiek cię niepokoi, masz wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka.

Czytaj też: Niepokojące objawy w ciąży

Co może zrobić lekarz, gdy odnotuje mniejszą liczbę ruchów dziecka?

Ginekolog wykona badanie USG, by sprawdzić stan zdrowia maleństwa – jego wzrost, ilość płynu owodniowego, przepływy krwi i stopień dojrzałości łożyska. Jeśli to końcówka ciąży, zostanie przeprowadzone dodatkowo KTG, oceniające akcję serca, tętno dziecka oraz czynność skurczową macicy. Na podstawie wyników badań specjalista postawi diagnozę, że dziecko jest bezpieczne i nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu lub zostanie podjęta decyzja o zostawieniu mamy na obserwacji na oddziale patologii ciąży. Niekiedy decyduje się o zakończeniu ciąży, jeżeli zdrowie dziecka jest w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Jak zmieniają się ruchy dziecka przed porodem?

Rosnący w łonie mały człowiek w trzecim trymestrze swego życia ma coraz mniej miejsca, dlatego też charakter jego ruchów ulega modyfikacjom. Kopniaczki i fikanie koziołków przeradzają się w przeciągania i muśnięcia.

Kiedy dziecko jest najbardziej aktywne?

Pamiętaj, że to ty jesteś specjalistką od rozpoznawania zwyczajów własnego dziecka, znasz je najlepiej. Twoje dziecko może mieć, tak jak człowiek dorosły, spokojny temperament lub wykazywać się dużą energią i ruchliwością. Znając rytm snu i czuwania swojej pociechy, będziesz potrafiła ocenić, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku, czy też dzieje się coś niepokojącego i należy udać się do szpitala, by sprawdzić niepokojące objawy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.08.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

9 faktów o ruchach dziecka w ciąży

 

Ruchy dziecka w ciąży

 

6. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

3. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

5. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

KTG – na czym polega?

 

Badania prenatalne w ciąży – co musisz wiedzieć?

 

Czy będziesz miała bliźniaki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?