Jak dbać o zęby w ciąży

Ocena: 3.69/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na liście lekarzy, których powinnaś częściej odwiedzać w czasie ciąży, oprócz ginekologa znajduje się również… dentysta. Dlaczego stan twoich zębów jest teraz wyjątkowo ważny i co zrobić, by zapobiec najczęstszym schorzeniom?

W ciąży poświęć swoim zębom jeszcze więcej uwagi.
W ciąży poświęć swoim zębom jeszcze więcej uwagi.

Ciąża to dla twoich zębów czas szczególny: pod wpływem zmian hormonalnych rozpulchnieniu ulegają dziąsła, które jednocześnie stają się podatne na urazy, odsłaniają się szyjki zębowe, łatwo o powstanie stanów zapalnych i rozwój próchnicy. Ale to nie wszystko - częste wymioty sprawiają, że zęby są narażone na kontakt ze szkodliwymi dla nich kwasami żołądkowymi, a wzmożony apetyt, najróżniejsze zachcianki i podjadanie, także nocą, również nie pozostaje obojętne dla ich zdrowia.

Czy kłopoty z zębami mogą zagrozić dziecku?

Stan twoich zębów to nie tylko problem estetyczny, bakterie wywołujące stany zapalne nie dość, że stanowią zagrożenie dla twojego organizmu, to jeszcze mogą przedostać się przez łożysko do płodu. Choroby przyzębia, próchnica, a nawet kamień nazębny mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego, a także być przyczyną zbyt niskiej wagi noworodka. Możliwe jest również zakażenie dziecka w trakcie porodu, jeśli matka cierpi na próchnicę. Brzmi niepokojąco? Spokojnie, wystarczy, że odpowiednio wcześnie (najlepiej jeszcze przed poczęciem!) zadbasz o swoje uzębienie i będziesz regularnie odwiedzać dentystę.

Jak dbać o zęby na co dzień?

Codzienne szczotkowanie - co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku - to podstawa. Częsta przypadłość ciężarnych, czyli bolące, krwawiące dziąsła, nie powinna skłaniać cię do skrócenia czasu szczotkowania ani tym bardziej - jego unikania. Pamiętaj, by czyścić zęby przez przynajmniej dwie minuty, bo tylko w ten sposób zapewnisz im właściwą higienę. Postaraj się robić to delikatniej, wolniej, ale za to dłużej.

Niezbędne akcesoria:

  • Szczoteczka do zębów - wybierz tę o średniej twardości lub, jeśli dokucza ci wyjątkowa wrażliwość dziąseł, miękką albo bardzo miękką. Wymień szczoteczkę na nową, gdy tylko jej włoski zaczną się wykrzywiać.
  • Pasta do zębów - powinna zawierać od 1000 do 1500 ppm fluoru - wtedy dobrze zabezpieczy zęby przed próchnicą. Możesz też stosować różne pasty, jeśli zmagasz się z różnymi dolegliwościami, np. rano umyj zęby pastą regenerującą dziąsła, a wieczorem wybierz tę przeciw próchnicy. Zapach i smak pasty przyprawia cię o mdłości? Wypróbuj pasty owocowe albo ziołowe.
  • Płyn do płukania - używaj go po każdym myciu zębów - usunie bakterie, zapobiegnie zapaleniu dziąseł i osadzaniu się kamienia nazębnego.
  • Nić dentystyczna - po umyciu zębów warto oczyścić dokładnie przestrzenie między nimi.

Nie bez znaczenia jest też twoja dieta - zębom szkodzi przede wszystkim nadmiar cukru zawartego zarówno w słodyczach, jak i w sokach owocowych i innych napojach. Unikaj również pokarmów wywołujących zgagę, pod wpływem której niekorzystnie zmienia się pH jamy ustnej - ogranicz spożycie potraw kwaśnych, ostro przyprawionych, nie daj się skusić wyjątkowo obfitym posiłkom. Zamiast tego wzbogać dietę w wapń i witaminy z grupy B - jedz przetwory mleczne, orzechy, ryby.

Czy w czasie ciąży zęby bardziej się psują i jak właściwie o nie dbać? Doradza stomatolog:

 

 


Najczęstsze dolegliwości

Podrażnienie, krwawienie dziąseł - może być wywołanie zbyt mocnym szczotkowaniem albo po prostu nadmierną wrażliwością dziąseł. Po umyciu staraj się je delikatnie masować, możesz używać do tego specjalnego płynu lub żelu (w aptece bez recepty). Ulgę przyniesie ci również płukanie jamy ustnej naparem z rumianku, który zadziała antybakteryjnie i złagodzi podrażnienia.

Zapalenie dziąseł - objawia się bolesnością, krwawieniem, dziąsła są obrzęknięte, czasem tworzą się też na nich stany zapalne. Koniecznie wybierz się do dentysty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Próchnica - jeśli zacznie dokuczać ci ból zęba, zauważysz, że zęby stały się wrażliwe na zmiany temperatury albo dotyk, jak najszybciej udaj się do dentysty - to mogą być objawy próchnicy.

Czego unikać w ciąży?

Wybielanie. Na razie zrezygnuj z zabiegów wybielających w gabinecie dentystycznym (wykorzystuje się do nich nadtlenek karbamidu - środek, którego wpływ na ciążę nie jest do końca znany), a także z pasków i żeli dostępnych w sklepach. Możesz sięgać po pasty wybielające, choć dentysta też raczej ci je odradzi.

Znieczulenie. Pamiętaj, by zawsze uprzedzać dentystę, że spodziewasz się dziecka - lekarz dobierze wówczas odpowiednie metody leczenia oraz właściwe znieczulenie. To stosowane u ciężarnych nie może zawierać adrenaliny mogącej wywoływać skurcze.

Zdjęcia rentgenowskie. Wykonuje się je przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz podczas leczenia kanałowego zębów. Jeśli więc planowałaś założyć aparat korygujący zgryz, poczekaj, aż urodzisz. Jest ku temu jeszcze jeden powód - prostowanie się zębów wywołane działaniem aparatu możesz teraz odczuwać wyjątkowo boleśnie; aparat utrudnia też utrzymanie higieny jamy ustnej, zwłaszcza gdy dokuczają ci wymioty.

Tematy: dentysta, próchnica, zęby, pielęgnacja zębów, zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł

Komentarze