Jak bezpiecznie podróżować w ciąży

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża wcale nie musi przekreślać twoich wakacyjnych planów – wyjazd na weekend czy nawet wymarzona podróż do ciepłych krajów może się udać, jeśli tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo. O czym pamiętać, planując wakacje w ciąży?

Pamiętaj, by w podróż zabrać dokumenty z informacjami o przebiegu ciąży.
Pamiętaj, by w podróż zabrać dokumenty z informacjami o przebiegu ciąży.

Choć podróżowanie w ciąży nie jest zakazane ani - poza wyjątkowymi sytuacjami - niebezpieczne, warto przygotować się do wyjazdu ostrożniej i skrupulatniej niż zwykle. Oto rady, które przydadzą ci się przed wakacyjną wyprawą.

Porozmawiaj z lekarzem

Powiedz lekarzowi o swoich wyjazdowych planach i upewnij się, że nie widzi on żadnych przeciwwskazań do podróżowania. Zapytaj o dodatkowe badania i wskazówki - ginekolog powie ci, jak powinnaś postępować i czego unikać, by jak najlepiej znieść wycieczkę.

Spakuj wszystkie niezbędne leki i witaminy

Chodzi zarówno o leki przepisane ci przez lekarza, jak i te wydawane bez recepty - ciążowe witaminy czy środki, które zwykle przydają się podczas podróży (np. Nospa). Zadbaj o to, by zabrać ze sobą wystarczającą ilość wszystkich medykamentów - już na miejscu może się bowiem okazać, że leki, których akurat potrzebujesz, są trudno dostępne.

 

Zbierz całą ciążową dokumentację medyczną

Powinnaś stale - najlepiej w bagażu podręcznym - mieć przy sobie kopię karty ciąży, zwłaszcza jeśli podróżujesz w drugim bądź trzecim trymestrze. W dokumentacji powinny się znaleźć informacje o wszystkich wynikach badań, terminie porodu, chorobach, alergiach, grupie krwi i twojej historii medycznej. Dobrze też, byś zabrała ze sobą przygotowaną wcześniej listę osób, z którymi można by się skontaktować w awaryjnej sytuacji (lekarz, najbliższa rodzina - nazwiska i numery telefonów).

Sprawdź, jak zaplanować wakacje w ciąży.

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Sprawdź koniecznie, czy ubezpieczenie, jakie posiadasz, jest ważne w kraju, do którego jedziesz. Czy będziesz mogła liczyć na pomoc w razie wystąpienia ciążowych komplikacji, nagłego wypadku, czy polisa gwarantuje pokrycie kosztów ewentualnego porodu - to kolejne ważne pytania, na które powinnaś znać odpowiedź. Uwaga! Jeśli poród odbędzie się w wyznaczonym wcześniej terminie, ubezpieczyciel nie zwróci ci jego kosztów. Nie możesz także liczyć na sfinansowanie zabiegów i badań, jeżeli pojechałaś na wycieczkę mimo medycznych przeciwwskazań.

Nie zapomnij o wykupieniu specjalnego ubezpieczenia turystycznego, najlepiej takiego przeznaczonego dla kobiet w ciąży - zapewni ci ono pokrycie kosztów leczenia, transportu i pobytu w szpitalu czy dodatkowych badań. Zapoznaj się dokładnie ze szczegółami oferty ubezpieczyciela, by uniknąć niespodzianek!

Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje z kolei darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną na podstawie aktualnego ubezpieczenia w NFZ. Karta jest ważna przez dwa miesiące na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii i uprawnia do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach co obywatele danego państwa. Więcej informacji znajdziesz na stronach www.nfz.gov.pl.


Podróż samochodem

Wybierasz się w podróż samochodem? Zajmij miejsce na tylnym siedzeniu i pamiętaj, aby:

 • mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa,
 • co mniej więcej dwie godziny zatrzymywać się, by wstać i rozruszać mięśnie,
 • zabrać ze sobą drobne przekąski, które złagodzą mdłości,
 • nie siadać za kierownicą po 36. tygodniu ciąży.

Zobacz, jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie.

Czytaj też: Podróż w ciąży


Podróż samolotem

Lekarze radzą, by podróże, także te lotnicze, odbywać w czasie drugiego trymestru ciąży - podczas pierwszych miesięcy może ci przeszkadzać kiepskie samopoczucie i nudności, a pod koniec ciąży wzrasta z kolei ryzyko porodu przedwczesnego i wystąpienia nadciśnienia. Latanie samolotem jest niewskazane po 32., a zabronione po 36. tygodniu ciąży. Do samolotu nie powinnaś też wsiadać, jeśli masz problemy z łożyskiem, cierpisz na niedokrwistość lub przechodziłaś zakrzepowe zapalenie żył.

Jeśli jednak zdecydujesz się na lot, pamiętaj, by:

 • jeżeli to możliwe, zająć miejsce w części środkowej samolotu - tam najmniej dotkliwie odczujesz wszelkie wstrząsy,
 • usiąść z brzegu, żeby w razie potrzeby bez przeszkód wstać i udać się np. do toalety,
 • pić dużo niegazowanej wody mineralnej, aby zapobiec odwodnieniu.

 

Gdzie lepiej nie wyjeżdżać?

Unikaj miejsc, w których:

 • trudno o fachową opiekę lekarską,
 • istnieje ryzyko zarażenia się chorobą roznoszoną przez insekty,
 • istnieje ryzyko zarażenia się chorobą, na którą wcześniej musiałabyś się zaszczepić żywą szczepionką,
 • ośrodki wypoczynkowe położone są wyżej niż 2500 m n.p.m.,
 • panują upały.

Czytaj też: Babymoon - nowy trend wśród przyszłych rodziców

Tematy: termin porodu, łożysko, poród przedwczesny, podróż, podróżowanie w ciąży, EKUZ

Komentarze