Jak bezpiecznie dbać o urodę w ciąży?

Skóra przyszłej mamy może stać się kapryśna i bardziej wymagająca albo zaskakiwać wyjątkowo świetną kondycją. Dowiedz się, co jej służy, co jest bezpieczne dla dziecka, czego należy unikać i czym zastąpić dotychczasowe kosmetyki.

Nie zdziw się, jeśli stosowane do tej pory kosmetyki o sprawdzonym składzie zaczną wywoływać zaczerwienie skóry lub świąd. To może być alergia kontaktowa spowodowana tym, że w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa. Zmiany pojawiają się zwykle na twarzy (zwłaszcza w okolicach oczu), w fałdach pachowych i pachwinowych, gdzie skóra jest delikatniejsza niż na pozostałych częściach ciała. Odstaw te preparaty i wróć do nich dopiero po porodzie. Wymień je na takie, które mają jak najprostszy skład (najlepiej z dominacją substancji naturalnych) albo są hypoalergiczne.

Pamiętaj, że najczęściej uczulają:

  • środki zapachowe,
  • barwniki,
  • konserwanty.

Zwracaj więc uwagę na to, czy wybierany przez ciebie kosmetyk ma je w swoim składzie. I tu uwaga: to, że krem nie pachnie, nie znaczy, że jest wolny od substancji zapachowych. Często są one dodawane, by zamaskować woń innych środków chemicznych. Jeśli na etykiecie kosmetyku jest napis "parfum", to oznacza, że preparat zawiera substancje zapachowe, których wcale nie musisz wyczuwać.

Czytaj też: Pytania o alergie w ciąży

Wyjątkowe dla wyjątkowych

Najprostszym sposobem na znalezienie bezpiecznego preparatu dla ciebie i dziecka będzie wybranie kosmetyku z serii opracowanych specjalnie dla przyszłych mam. Te kosmetyki nie zawierają groźnych składników, zwykle mają też odpowiedni atest, np. PZH, lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Bezpieczne są również kosmetyki dla niemowląt. Z powodzeniem możesz wybrać mleczko nawilżające, kojący płyn do kąpieli czy delikatne mydełko z serii preparatów dla dzieci. Niestety, w ofercie kosmetyków dla najmłodszych nie znajdziesz kremów przeciwko rozstępom czy pękającym naczynkom. Tych poszukaj wśród preparatów dla alergików i atopików. Warte polecenia są zwłaszcza preparaty nawilżające z emolientami, które nie tylko doskonale nawilżą wysuszoną skórę przyszłej mamy, ale również ją wzmocnią, a więc ochronią przed pojawieniem się zmarszczek oraz rozstępów.

Sprawdź, sposoby na relaks w ciąży.

Dmuchaj na zimne

Kosmetyczne zakupy warto zrobić w aptece. Po pierwsze, możesz liczyć na poradę farmaceuty. Po drugie, dostaniesz bezpłatną próbkę kosmetyku, który przetestujesz, zanim zdecydujesz się na kupno pełnowartościowego produktu. Możesz też sama pójść na zakupy do drogerii - najlepiej samoobsługowej, byś mogła spokojnie obejrzeć każdy preparat i przeczytać załączoną do niego ulotkę z informacją o składzie.

No właśnie, co może zawierać bezpieczny preparat dla ciebie i dziecka? Istnieje wiele sprzecznych opinii na ten temat.

Przeczytaj też: Alkohol w ciąży

  • Retinol. Ta czysta forma witaminy A ma działanie odmładzające, rozjaśniające naskórek, wspomaga też leczenie trądziku. Badania dowodzą jednak, że retinoidy stosowane doustnie mają działanie teratogenne, czyli mogą wywołać wady rozwojowe płodu. Z kolei wielu kosmetologów podkreśla, że kremy z retinolem są przecież stosowane miejscowo, a sama dawka retinolu jest na tyle mała, że nie stanowi zagrożenia. Skoro brak jednoznacznego rozstrzygnięcia, w ciąży lepiej po prostu unikać retinolu, zwłaszcza że są bezpieczne składniki o podobnym działaniu. Używaj np. przeciwzmarszczkowych kremów z witaminą E, a na trądzik zastosuj kosmetyk z olejkiem z drzewa herbacianego.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

  • Zioła. Wbrew pozorom, choć są naturalne i nie zawierają chemicznych dodatków, nie wszystkie są dla ciebie bezpieczne. Na cenzurowanym jest m.in. szałwia, jemioła, krwawnik, jałowiec, aloes, mięta i dziurawiec. Możesz bez obaw stosować jedynie kosmetyki z rumiankiem, który działa przeciwzapalnie i odkażająco, pomaga w leczeniu oparzeń słonecznych i stanów zapalnych skóry, a kąpiel z jego dodatkiem łagodzi obrzmienie nóg. Także imbir ci służy: pomoże zwalczyć choroby skóry (np. grzybicze i bakteryjne), pokrzywa zwyczajna zaś, zawarta w preparatach do włosów, korzystnie wpłynie na skórę głowy i zapobiegnie wypadaniu włosów.

Wybierając kosmetyk, warto kierować się zasadą "dmuchaj na zimne" - jeśli nie ma jednoznacznej opinii, czy dany preparat jest dla ciebie bezpieczny, zastosuj inny. Jedno jest pewne - powinnaś unikać kosmetyków, których szkodliwe składniki przenikają do krwiobiegu i docierają do łożyska, czyli również do dziecka. Eksperci z Unii Europejskiej sporządzili spis ponad tysiąca takich składników. Wśród nich są m.in.:

  • hormony,
  • retinoidy (tretinoina, isotretinoina, adapalen, tazaroten),
  • algi,
  • alkohol,
  • kofeina,
  • miód,
  • konserwanty z rodziny parabenowców,
  • tetracykliny,
  • kwas salicylowy,
  • kwas azelainowy,
  • estradiol,
  • hexachlorofen,
  • erytromycyn,
  • nadtlenek benzoilu,
  • kwas kojowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwasy AHA w stężeniu większym niż 5 proc. oraz łagodniejsze kwasy BHA,
  • triclosan,
  • olejek bergamotkowy.

Ale spokojnie, jest wiele preparatów, które możesz stosować do codziennej pielęgnacji.

Czym zastąpić dotychczasowe kosmetyki:

  • Jeśli masz silnie wysuszoną skórę (to normalne w okresie ciąży), bez obaw sięgaj po preparaty zawierające pantenol, betainę, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, olej parafinowy, olej z ogórecznika i awokado, olejek jojoba i z ziaren pszenicy. Wbrew obiegowej opinii bezpieczne są również silnie nawilżające kwasy alfahydroksylowe (AHA) w stężeniu do ok. 5 proc. - takie nie wnikają do skóry właściwej, lecz zatrzymują się na poziomie naskórka.

  • Jeśli do tej pory na trądzik używałaś preparatu z retinoidami (np. adapalenem i tazarotenem, tretynoinami), alkoholem lub antybiotykami (tj. tetracykliny), w ciąży zmień je na kosmetyki zawierające składniki naturalne. Stosuj bezalkoholowy tonik, np. z wyciągiem z ogórka, z rumiankiem lub rozmarynem oraz krem z olejkiem z drzewa herbacianego. Przygotuj domową maseczkę z drożdży, rób okłady z cebuli. Z wielką dbałością oczyszczaj skórę, używając delikatnych peelingów enzymatycznych lub domowych peelingów ze zmielonych migdałów i orzechów.

  • Aby zapobiec powstawaniu rozstępów , możesz stosować kosmetyki ujędrniające i poprawiające napięcie skóry, zawierające np. ekstrakt z bluszczu, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, skrzypu, kasztanowca oraz witaminę E.

  • Żeby uchronić skórę przed przebarwieniami, postaw na profilaktykę przeciwsłoneczną. Wybieraj kremy z filtrami mineralnymi i o wysokim faktorem, np. SPF 50. Filtry chemiczne co prawda wnikają jedynie w wierzchnie warstwy naskórka (nie są wiec groźne dla dziecka), ale dość często wywołują podrażnienia.

  • Masz pękające naczynka? To może być skutek zwiększonej produkcji estrogenów, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Aby uszczelnić kruche naczynka, zastosuj preparaty zawierające wyciąg z kwiatów bzu czarnego, miłorzębu japońskiego, nasion winogron, kasztanowca, aronii.

  • Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek, zrezygnuj z kosmetyków zawierających kwasy AHA lub hormony. Zamiast nich stosuj kosmetyki zawierające witaminę E. Możesz też przygotować domową maseczkę z jogurtu albo zielonej herbaty.

Poznaj 7 najważniejszych produktów w ciążowej diecie.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rozstęp mięśni brzucha

 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – które można wykonywać, a jakich unikać?

 

Rozstępy po ciąży – jak się ich pozbyć?

 

Zioła w ciąży – które są bezpieczne, a które przeciwwskazane?

 

5 ciążowych problemów ze skórą

 

Emolienty dla dzieci – działanie, wskazania, stosowanie, wybór

 

6. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Piersi w ciąży