Dziecko i pies – wychowywanie małego dziecka a zalety posiadania psa

Chyba każdy rodzic przynajmniej raz w życiu usłyszał od swojego dziecka - „Mamo, tato, kup mi psa!” To nic zaskakującego. Maluchy uwielbiają zwierzęta, a kontakt z nimi niesie za sobą niezliczoną liczbę zalet. Dziecko i pies to idealne połączenie. Dlaczego warto zdecydować się na czworonożnego przyjaciela?

Jak pies wpływa na rozwój dziecka?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że pies stymuluje rozwój emocjonalny dziecka. W połowie lat 60. XX wieku, Boris Levinson – amerykański psychiatra zauważył, że maluchy, które wychowują się z czworonożnym przyjacielem są bardziej otwarte, empatyczne i wrażliwsze w życiu dorosłym. Ponadto Levison zaobserwował, że dzieci te szybciej i łatwiej podejmują wyzwania, w porównaniu do tych, które nie miały w domu psa. Co więcej, kontakt ze zwierzęciem uczy samoakceptacji i poprawia pewność siebie. Psy redukują stres, pomagają dzieciom radzić sobie z emocjami – zwłaszcza tymi negatywnymi. Ponadto podczas głaskania czy przytulania psa obniża się poziom kortyzolu – hormonu – stresu, a podwyższa poziom oksytocyny– hormonu szczęścia i miłości. Obecność zwierzęcia w domu sprawi, że dziecko nigdy nie będzie czuło się samotne i zawsze będzie miało się do kogo przytulić. Pies może stać się jego powiernikiem i najlepszym przyjacielem – takim na dobre i na złe.

Zobacz też: Dieta wegańska w ciąży

Zalety posiadania psa

Obecność psa w domu niesie za sobą wiele korzyści – takich nie do przecenienia. Okazuje się, że maluch, który ma kontakt z psem już od najmłodszych lat szybciej rozwija się ruchowo – szybciej zaczyna pełzać, raczkować, a potem chodzić. Przeprowadzone badania dowodzą, że przebywanie ze zwierzęciem działa antystresowo – powoduje, że spada ciśnienie krwi, a tętno wyrównuje się. Maluchy są spokojniejsze, pogodniejsze i bardziej zadowolone z życia. Relacja dziecka z psem sprawia, że efektywniej przebiega nauka mowy, co najprawdopodobniej związane jest z faktem, że maluchy obcujące ze zwierzęciem są bardziej ciekawe świata, bardziej otwarte na ludzi.

Ponadto obserwując psa, przyglądając się jego zachowaniu pogłębiają swoją wiedzę na temat zwierząt. Warto pamiętać, że obecność psa w domu wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również i obowiązkami. Dlatego też posiadanie pupila jest idealną okazją do nauczenia dziecka obowiązkowości i regularności. Już przecież przedszkolak może być odpowiedzialny za dolewanie do miski wody, czy wsypywanie jedzenia. Opiekowanie się zwierzęciem nauczy dziecko troski i szacunku do mniejszych. Pies zachęci malucha do aktywności fizycznej i częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Ponadto warto pozwolić dziecku uczyć pupila siadać, czy dawać łapę – kiedy wykona komendę dziecko będzie pękać z dumy. Zobaczycie!

Pies a zdrowie

Kontakt ze zwierzęciem, już we wczesnym dzieciństwie, pozytywnie wpływa na pracę układu immunologicznego malucha. Dziecko wychowujące się z psem ma silniejszy układ odpornościowy i jest mniej podatne na alergie.

Okazuje się, że kontakt z psem pomaga w walce z chorobą, przyczynia się do złagodzenia lub całkowitego ustąpienia dolegliwości fizycznych – bólu głowy, stawów czy mięśni. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na dogoterapię.

Pies to nie zabawka!

Jeśli chcemy, aby wszystko przebiegało harmonijnie i aby pies stał się najlepszym przyjacielem naszego dziecka, musimy uświadomić malucha, że pies to nie zabawka, a kolejny domownik. To zwierzę, które czuje, rozumie, odczuwa ból, a nawet strach. Warto wyznaczyć dziecku pewne granice, których nie powinno przekraczać – gdy zwierzę śpi nie budzimy go, nie szarpiemy za sierść, ogon czy uszy, nie przeszkadzamy gdy je. Pod żadnym pozorem maluch nie może uderzać, kopać, czy bić. Nie zapominamy również o właściwym prowadzeniu psa – zwierzę nie powinno lizać dziecka po buzi, brać do pyska jego zabawek i oczywiście nie może być w stosunku do niego agresywne. Dlatego tak ważne jest, by od samego początku ustalić zasady, które zagwarantują dobre funkcjonowanie we wspólnej przestrzeni.

Właściwe przygotowanie dziecka, zdobycie wiedzy na temat upodobań zwierzęcia i jego wychowania pomoże w szybszej adaptacji, budowaniu więzi i przyjacielskiej relacji.

Podczas wspólnych zabaw niemowlęcia z psem w pobliżu powinien być obecny rodzic, który zareaguje w przypadku gdyby zwierzę rozbrykało się za bardzo. Jeśli jednak nie macie pewności, że dziecko zaakceptuje psa, obdarzy go szacunkiem i miłością, zrezygnujcie z zakupu czworonożnego przyjaciela. Pies powinien być marzeniem, a nie chwilową zachcianką. Jak to sprawdzić? Możecie wybrać się do rodziny, znajomych, którzy posiadają pupila – zaobserwujcie jak dziecko zachowuje się w jego towarzystwie. Troszczy się o niego, czy dokucza i zmusza do nieustannej zabawy? Koncentruje się tylko na swoich potrzebach czy szanuje przestrzeń psa?

Czytaj również: Soczewki kontaktowe dla dzieci

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zapalenie oskrzeli w ciąży – objawy, leczenie i domowe sposoby

 

Karmienie piersią w ciąży

 

Espumisan w ciąży – czy można zażywać?

 

Pregnezja – przyczyny, objawy, skutki, zapobieganie

 

Probiotyki w ciąży – na jelita, po antybiotyku, ginekologiczne – jak wybrać?

 

Niedoczynność tarczycy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Biegunka na początku ciąży – przyczyny biegunki w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży