Dolegliwości trzeciego trymestru ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jakie dolegliwości nasilają się pod koniec ciąży? Czy w trzecim trymestrze mogą pojawić się nowe przypadłości? Podpowiadamy, w jaki sposób dotrwać do porodu!

W ostatnich tygodniach ciąży niektórym kobietom doskwiera wysiłkowe nietrzymanie moczu.
W ostatnich tygodniach ciąży niektórym kobietom doskwiera wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jesteś prawie na mecie - czas porodu zbliża się wielkimi krokami. Jednak wiele kobiet ostatnie tygodnie przed urodzeniem dziecka uważa za najbardziej uciążliwe. Duży brzuch utrudnia swobodne poruszanie się, przyjmowanie wygodnej pozycji do leżenia, częściej musisz też korzystać z toalety. Pamiętaj, że wkrótce przytulisz swoje dziecko i trud dziewięciu miesięcy będzie nagrodzony.

Zmiany w ciele

Rosnące dziecko ma coraz mniej miejsca - jego przeciąganie się może u ciebie powodować drobne skurcze macicy oraz ucisk na różne narządy wewnętrzne. Pod koniec ciąży głowa maluszka zstępuje w dół, w kierunku miednicy i kanału rodnego. Odczujesz ucisk na pęcherz, który spowoduje częstsze niż przedtem oddawanie moczu. Niektóre kobiety są zmuszone korzystać z toalety nawet dziesięć razy w ciągu nocy.

Przerwany sen nocny i jego niedostateczna ilość generują z kolei zmęczenie i drażliwość w dzień. Dlatego korzystaj z okazji i jeśli tylko możesz, śpij i ucinaj sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Innym powodem zmęczenia jest też powiększająca się macica - jej objętość pod koniec ciąży sięga pięciu litrów. Nie dziw się, jeśli podczas wchodzenia na piętro dostajesz zadyszki. Nie zmuszaj się do nadmiernego wysiłku - jeśli potrzebujesz odpocząć między piętrami, zrób to. Jeśli tylko poczujesz zmęczenie, usiądź lub połóż się. Wyszukuj sobie niemęczące zajęcia - słuchaj muzyki, czytaj książki, wróć do robótek ręcznych, po prostu zwolnij tempo życia.

W ostatnich tygodniach ciąży niektórym kobietom doskwiera wysiłkowe nietrzymanie moczu. Około połowa ciężarnych ma kłopoty z popuszczaniem moczu w czasie wysiłku, śmiechu, kaszlu czy kichania. Przypadłość ta niekiedy nasila się przed porodem. Wynika ona z rozluźnienia mięśni dna miednicy, które zamykają cewkę moczową. Możesz w tym czasie używać wkładek higienicznych, żeby zabezpieczyć bieliznę, staraj się też jak najczęściej ćwiczyć mięśnie Kegla.

U większości kobiet ustępują przykre dolegliwości, takie jak zgaga, niestrawności czy trudności z oddychaniem. Dzieje się tak z powodu obniżającej się główki dziecka.

 

Bóle kręgosłupa mogą się nasilać w trzecim trymestrze - codziennie dźwigasz kilkanaście kilogramów więcej, plecy mogą zatem doskwierać. Wytwarzane w czasie ciąży hormony powodują dodatkowo zwiotczenie więzadeł stawowych. Umożliwia to rozszerzenie się miednicy podczas porodu.

 

Skurcze łydek. One także czasem przybierają na sile i częstotliwości w finalnych tygodniach ciąży. Częściej występują w nocy, przerywając sen. Jeśli są bardzo bolesne, skontaktuj się ze swoim ginekologiem - być może powinnaś łykać preparaty z magnezem. Spożywaj więcej produktów bogatych w potas i witaminę B6.

 

Obrzęki. Pojawiają się najczęściej w drugiej połowie dnia na stopach, łydkach, dłoniach. Łagodna ich postać stanowi normalne zjawisko w drugiej połowie ciąży i jest spowodowana zatrzymywaniem płynów przez tkankę łączną. Opuchliznę może zmniejszyć leżenie z nogami uniesionymi wysoko. Jeśli obrzękom towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego i białkomocz, wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż mogą to być objawy groźnego zatrucia ciążowego.

 

Hemoroidy. Jeśli do tej pory nie pojawiły się, mogą zacząć dokuczać w końcówce ciąży. Zadbaj o urozmaiconą, bogatą w błonnik dietę - pieczywo w pełnego przemiału, duża ilość warzyw i owoców powinny pomóc w lepszym wypróżnianiu się.

 

Żylaki. Rosnące dziecko wywiera zwiększony nacisk na żyły. Żylaki wymagają profilaktyki i odpowiedniego leczenia, poinformuj zatem lekarza o ich pojawieniu się. Unikaj także długiego stania, gorących kąpieli, a w czasie odpoczynku w pozycji leżącej podnieś nogi wyżej. Niektórym kobietom zaleca się noszenie specjalnych pończoch uciskowych, które dobiera do potrzeb ciężarnej chirurg naczyniowy.

 

Skurcze przepowiadające. Przygotowująca się do porodu macica daje o sobie znać poprzez skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające). Skurcze te występują w różnych odstępach czasu, niekiedy bywają dość silne. Nie powodują jednak skracania i rozwierania szyjki macicy. Zwykle pomaga ciepła kąpiel, rozluźnienie się i odpoczynek.

Jak postępuje się w przypadku skracania się szyjki macicy? Odpowiada ginekolog:

 

 

Czytaj też: Czy jeśli nie urodziłam w terminie porodu, powinnam iść do szpitala?

 

Tematy: hemoroidy, skurcze Braxtona-Hicksa, żylaki, obrzęki w ciąży, zgaga w ciąży, dolegliwości ciążowe, nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa w ciąży

Komentarze