12 waszych pytań do ginekologa i odpowiedzi naszego eksperta

Ocena: 4.27/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

O czym świadczy mały brzuch w ciąży, czy bóle spojenia łonowego są normalne, jak laktacja wpływa na seks i czy jedno cc przekreśla naturalny poród w przyszłości.

Po cesarskim cięciu odczekaj przynajmniej rok przed zajściem w kolejną ciążę. Fot. Shutterstock.com
Po cesarskim cięciu odczekaj przynajmniej rok przed zajściem w kolejną ciążę.

Zapis czatu, który miał miejsce na naszym fan page'u na Facebooku w lutym 2015 r. Na wasze pytania odpowiadała ginekolog Agnieszka Antczak-Judycka ze szpitala Masovia w Warszawie.

 

1. Jestem w 34 tygodniu mojej pierwszej ciąży i mam bardzo mały brzuch. Dlaczego? Czy moje dziecko będzie małe?

W pierwszej ciąży brzuch może sprawiać wrażenie mniejszego, w porównaniu np. z brzuchami kobiet, które są w kolejnych ciążach. Jego kształt i wielkość zależą też od budowy ciała. Dlatego w ocenie rozwoju płodu opieramy się przede wszystkim na wynikach badań USG, wykonywanych, zgodnie z zaleceniami, kilkakrotnie w okresie ciąży. Są one w stanie wychwycić ewentualne wolniejsze tempo wzrostu płodu. W przypadku podejrzenia zaburzeń wzrastania płodu USG wykonuje się częściej - w odstępach 2-tygodniowych. Jeśli pani dotychczasowe wyniki nie budziły wątpliwości, to pewnie wszystko jest w porządku. Oczywiście o wszelkich obawach warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który w razie konieczności zaleci dodatkowe badania.

*

2. Ciąża druga. 28 tydzień. Od około 15 tygodnia dokuczają mi bóle kości łonowej. Według wielu osób jest to rozejście spojenia łonowego. Czy mimo tych dolegliwości można rodzić naturalnie? Słyszałam, że poród siłami natury może mieć negatywne konsekwencje dla matki - chodzi o brzydki chód.

Dolegliwości bólowe w obrębie miednicy kostnej są częstą przypadłością u kobiet w ciąży. Wydzielane w tym okresie w dużej ilości hormony prowadzą m.in. do rozluźnienia tkanki łącznej, a miednica, która dźwiga ciężar górnej połowy ciała jest w tym okresie szczególnie obciążona. Dlatego właśnie połączenia łącznotkankowe, do których zaliczamy spojenie łonowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe mogą być miejscem odczuwania bólu.

Nie w każdym jednak przypadku bólu spojenia łonowego oznacza jego rozejście. W celu wyjaśnienia charakteru dolegliwości, dobrze jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym a w wybranych przypadkach zasięgnąć opinii ortopedy. Złagodzeniu dolegliwości sprzyja oszczędzający tryb życia, unikanie nadmiernego obciążenia (dźwigania ciężkich przedmiotów) i wypoczynek w pozycji leżącej. Czasami stosuje się specjalne pasy stabilizujące miednicę. Ponieważ każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, od decyzji lekarza zależeć będzie sposób ukończenia ciąży.

Posłuchaj, co ortopeda mówi na temat rozejścia spojenia łonowego.


3. Jestem w 40 tygodniu ciąży. Rozwarcie od ponad tygodnia - 3 cm. Od 3 tygodni mam bóle jak przy miesiączce, bolą mnie też nogi i pachwiny. Skurcze mam ale w ciągu dnia nieliczne i nieregularne. Kiedy w końcu urodzę? Jestem już zmęczona czekaniem.

Proszę się nie niepokoić. Aktywność skurczowa macicy, o której Pani pisze, jest dobrym zwiastunem zbliżającego się porodu. Na razie macica "ćwiczy" - są to tak zwane skurcze przepowiadające. Myślę, że już niedługo rozpocznie się regularna czynność skurczowa świadcząca o początku porodu. Jeśli dziecko nie urodzi się wcześniej, w przewidywanym terminie porodu trzeba zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć na zapis KTG i badanie położnicze. W zależności od ich wyniku wyznaczane są kolejne terminy wizyt lub lekarz podejmuje decyzję o pozostawieniu pacjentki w szpitalu.

Czytaj też: ABC ciążowych skurczów

*

4. Zastanawiam się nad antykoncepcją po porodzie. Rozważam implant, spiralę bądź wkładkę. Jakie są minusy każdej z tych antykoncepcji?

Rozumiem, że chodzi Pani o antykoncepcję, którą można bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią. Jeśli chodzi o implant antykoncepcyjny, to najczęstszym działaniem niepożądanym są nieregularne krwawienia z dróg rodnych. W niektórych przypadkach może on również mieć niekorzystny wpływ na nastrój (depresja). Wkładka wewnątrzmaciczna, zwana potocznie spiralą, czyli wkładka starego typu (metalowa) stanowi czynnik ryzyka stanów zapalnych w miednicy mniejszej, może również być przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych. Nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne wydzielające hormon nie mają takiego działania. Wydają się być bezpieczne i skuteczne. W okresie karmienia piersią można również zastosować tabletki antykoncepcyjne (tzw. minipigułki). Niedogodnością jest fakt, że trzeba pamiętać o ich codziennym stosowaniu.

*

5. Czy astma oskrzelowa zaostrzona podczas ciąży może być wskazaniem do cesarskiego cięcia? Co się dzieje, gdy w trakcie porodu naturalnego występują silne duszności?

Astma oskrzelowa w ciąży może przebiegać różnie. Zdarzają się zarówno jej zaostrzenia, jak i remisja. W przypadku zaostrzenia astmy w trakcie porodu stosuje się leki mające na celu przerwanie napadu. Jeśli nie skutkują, konieczne może być wykonanie cięcia cesarskiego.

Czytaj też: Najgroźniejsze choroby w ciąży

*

6. Dwa tygodnie temu urodziłam drugiego syna przez cesarskie cięcie. Okazało się, że mam przepuklinę pępkową. Co to oznacza? Czy to groźne? Czy konieczna będzie operacja, czy samo się wchłonie?

Przepuklina ta powstaje zazwyczaj w następstwie nadmiernego rozciągnięcia przedniej ściany brzucha i jest nieodwracalna. Może być różnej wielkości. Jej obecność stwarza zagrożenie uwięźnięcia zawartości, którą mogą stanowić jelita, czy też tkanka tłuszczowa. Przepukliny leczy się operacyjnie, zachęcam więc do odwiedzin u chirurga, który szczegółowo przedstawi możliwości i sposoby leczenia.

Sprawdź na następnej stronie, w jaki sposób laktacja wpływa na współżycie.

Tematy: poród naturalny, ciąża, cesarskie cięcie, laktacja

Komentarze