Cytologia w ciąży

Ocena: 4/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pierwsza, druga, trzecia grupa - dziś już nie znajdziesz takich oznaczań na kartce z wynikami badania cytologicznego. 5-stopniowa skala została zastąpiona bardziej skomplikowanym opisem. Podpowiadamy, jak go interpretować.

Cytologia jest jednym z obowiązkowych badań w ciąży. Fot. Shutterstock
Cytologia jest jednym z obowiązkowych badań w ciąży.

Znajdziesz w nim m.in: 23 obowiązkowe badania opisane w ten sposób, co badanie cytologiczne, raport o cenach badań oraz harmonogram do wydruku.

Cytologia  w ciąży

1.      CEL BADANIA:
Wykrycie nieprawidłowych komórek szyjki macicy, które mogą świadczyć m.in. o nowotworze, stanie przednowotworowym i infekcjach. Materiał, który będzie analizowany później pod mikroskopem, powinien zostać pobrany już podczas pierwszej wizyty ginekologicznej w ciąży, o ile badanie nie było wykonywane w krótkim okresie przed zajściem w ciążę (do pół roku).
To ważne badanie wykonywane w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.


2.      PAMIĘTAJ PRZED BADANIEM:

  • Dwa, trzy dni wcześniej powinnaś zrezygnować z uprawiania seksu, stosowania dezodorantów do okolic intymnych i leków dopochwowych, bo mogą zafałszować wynik.
  • Dzień przed badaniem nie kąp się w wannie.
  • Tuż przed wizytą u ginekologa, opróżnij pęcherz.
  • Nie musisz być na czczo.

 
3.      PRZEBIEG BADANIA:
Wymaz pobiera się podczas badania ginekologicznego. Lekarz lub położna wprowadza do pochwy wziernik, a potem specjalną szczoteczką pobiera wymaz z tarczy i kanału szyjki macicy. Cały proces może być trochę nieprzyjemny, ale trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Pobrany materiał jest następnie przekazywany do laboratorium.
 
4.      WYNIK:
Zwykle trzeba na niego czekać około tygodnia.
Jeszcze niedawno wynik opisywano, korzystając z 5-stopniowej skali. Obecnie wykorzystuje się system Bethesda, według którego ocenia się nie tylko komórki i ich budowę, ale także to, czy pobrana próbka była wystarczająco dobra, by można było dokonać na jej podstawie wiarygodnej oceny.
 
SKRÓTY, JAKIE ZNAJDZIEJSZ W WYNIKU (ZAMIAST CYFR OD I DO V)

NILM lub FI - nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian. Według wcześniej stosowanej klasyfikacji 5-stopniowej byłaby to grupa I.
 
ASC -  to informacja, że znaleziono "nieprawidłowe komórki nabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu".
ASC-US - często oznacza zakażenie HPV.
ASC-H - daje podejrzenie obecności komórek, które mogą świadczyć o stanie przednowotworowym, dlatego w tym przypadku zwykle lekarz zleca dalsze badania np. kolposkopię. 
Gdybyśmy mieli zastosować wcześniejszą, 5-stopniową skalę, wynik wskazywałby na II grupę.

AGC - mówi o obecności atypowych zmian w komórkach gruczołowych (wyżej opisywane zmiany dotyczyły komórek nabłonka płaskiego).
AGC - NOS - wykryto "komórki gruczołowe inaczej niesklasyfikowane"
AGC - FN - znaleziono komórki gruczołowe, które na pewno są zbudowane nieprawidłowo
 
W obu przypadkach (a zwłaszcza w przypadku AGC - FN) konieczne jest jak najszybsze wykonanie dalszych badań diagnostycznych
Gdybyśmy mieli zastosować wcześniejszą, 5-stopniową skalę, wynik wskazywałby na II grupę.

SIL - takie oznaczenie świadczy o obecności komórek nabłonka płaskiego, które mają zdecydowanie nieprawidłową budowę:
L-SIL - komórki nabłonka są zmienione w niewielkim stopniu;
H- SIL - zmiany w komórkach są duże.
Gdybyśmy mieli zastosować wcześniejszą, 5-stopniową skalę, wynik wskazywałby na III lub IV grupę.


CZYTAJĄC WYNIK, PAMIĘTAJ!
Jego opis jest dla laika bardzo trudny do zrozumienia. Dlatego z wyciąganiem wniosków poczekaj do rozmowy z lekarzem i jemu pozostaw interpretację. Nie wpadaj w panikę, jeśli znajdziesz informację o jakichś nieprawidłowościach, bo mogą nimi być stosunkowo niegroźne zmiany zapalne.
Czasem ocena pobranej próbki jest bardzo trudna i wtedy dość łatwo o pomyłkę. Szacuje się, że przynajmniej kilka procent wyników jest fałszywie dodatnich, czyli jest w nich informacja o "niebezpiecznych" komórkach, których tak naprawdę nie ma.
Cytologia jest jedynie badaniem przesiewowym, a nieprawidłowe wyniki wymagają weryfikacji za pomocą bardziej dokładnych metod (kolposkopii czy histopatologicznego badania wycinków). O ewentualnej konieczności pogłębienia diagnostyki decyduje lekarz.
 
5.      POWIEDZ LEKARZOWI:
Po pobraniu wymazu może dojść do niewielkiego krwawienia. W takiej sytuacji należy zgłosić się od razu do lekarza.

Tematy: cytologia, badania w ciąży, cytologia w ciąży

Komentarze