Ćwiczenia Kegla

Ocena: 4.8/5 Głosów: 19
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz uchronienie cię przed problemami, jakie mogą pojawić się po porodzie. Ćwiczenia Kegla mają mnóstwo korzyści – sprawdź, gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć!

Ćwiczenia mięśni Kegla mają wiele zalet.
Ćwiczenia mięśni Kegla mają wiele zalet.

Mięśnie Kegla, inaczej zwane mięśniem łonowo-guzicznym, otaczają i podtrzymują pęcherz, cewkę moczową, macicę oraz odbytnicę. Kiedy są słabe, narządy te z czasem się obniżają, co skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, dlatego tak ważne jest, by - zwłaszcza w czasie ciąży - wzmocnić je i dobrze wyćwiczyć.

Co zyskuję, ćwicząc mięśnie Kegla?

Silne mięśnie Kegla zapobiegną wielu problemom zdrowotnym, zarówno w czasie ciąży, jak i tuż po porodzie oraz w przyszłości. Co więcej, korzystnie wpłyną też na twoje życie seksualne.

Nietrzymanie moczu - przypadłość ta przytrafia się nawet ponad połowie kobiet w ciąży, a także w pierwszych miesiącach po porodzie oraz osobom starszym. Warto więc wzmocnić mięśnie Kegla, by uniknąć poważnych dolegliwości również w przyszłości.

Hemoroidy - silne mięśnie Kegla usprawniają przepływ krwi w okolicach narządów rodnych oraz odbytu, co może mieć wpływ na zapobieganie i skuteczne leczenie żylaków odbytu.

Przebieg porodu naturalnego - ćwiczenia Kegla pozwalają lepiej przygotować się do porodu, uelastyczniają i wzmacniają mięśnie pochwy, ułatwiają przeciskanie się dziecka przez kanał rodny, przez co poród przebiega sprawniej i jest mniej bolesny. Zmniejsza się też ryzyko, że konieczne będzie nacinanie krocza.

Lżejszy połóg - dzięki wyćwiczonym mięśniom dna miednicy szybciej zagoi się rana po nacięciu lub pęknięciu krocza w czasie naturalnego porodu.

Zaparcia - ćwiczenia wzmocnią również mięśnie odbytu, dzięki czemu unikniesz problemów z wypróżnianiem.

Wypadanie macicy i pochwy - zapobiegniesz tym przykrym dolegliwościom, jeśli twoje mięśnie będą mocno podtrzymywać narządy rodne.

Poprawa życia seksualnego - wzmocnione, bardziej sprężyste mięśnie pochwy sprawią, że łatwiej osiągniesz satysfakcję podczas stosunku, także twój partner będzie mógł liczyć na silniejsze doznania.


Jak będzie wyglądał seks po porodzie? Zobacz, co mówi ginekolog:

 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Wciąż nie jesteś pewna, gdzie dokładnie znajdują się mięśnie Kegla? Wypróbuj następujące sposoby:

  • Podczas oddawania moczu wstrzymaj na chwilę strumień - poczujesz wówczas, jak mięśnie się napinają. To zaciskają się zwieracze cewki moczowej i odbytu oraz wejście do pochwy.
  • Połóż się na plecach i wprowadź dwa zwilżone palce do pochwy - kiedy zaciśniesz odpowiednie mięśnie, poczujesz ucisk wokół palców.

Wiedząc już, jak zaciskać i rozluźniać mięśnie Kegla, napnij je i policz do 5. Ćwicz 3 razy dziennie, wykonując najpierw po 5 powtórzeń, a potem stopniowo zwiększając ich liczbę.

Dodatkowe wskazówki:

  • W czasie wykonywania ćwiczeń nie napinaj mięśni brzucha, ud ani pośladków
  • Oddychaj swobodnie i równomiernie, nie wstrzymuj oddechu
  • Ćwicz regularnie, każdego dnia

Kiedy zrezygnować z ćwiczeń Kegla?

Oto sytuacje, w których powinnaś zaprzestać wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla:

  • Przedwcześnie rozwiera się szyjka macicy - grozi ci poród przed czasem
  • Akurat oddajesz mocz - przerywanie tej czynności poprzez zaciskanie mięśni Kegla może spowodować, że nie do końca opróżnisz pęcherz; grozi ci wtedy zakażenie dróg moczowych
Tematy: poród naturalny, seks, nacięcie krocza, seks po porodzie, ćwiczenia Kegla, mięśnie Kegla, mięśnie dna miednicy, pęknięcie krocza

Komentarze