Ćwiczenia Kegla
UnknownIch głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz uchronienie cię przed problemami, jakie mogą pojawić się po porodzie. Ćwiczenia Kegla mają mnóstwo korzyści – sprawdź, gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć!
Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz uchronienie cię przed problemami, jakie mogą pojawić się po porodzie. Ćwiczenia Kegla mają mnóstwo korzyści – sprawdź, gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć!
Ćwiczenia mięśni Kegla mają wiele zalet.
Mięśnie Kegla, inaczej zwane mięśniem łonowo-guzicznym, otaczają i podtrzymują pęcherz, cewkę moczową, macicę oraz odbytnicę. Kiedy są słabe, narządy te z czasem się obniżają, co skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, dlatego tak ważne jest, by - zwłaszcza w czasie ciąży - wzmocnić je i dobrze wyćwiczyć.
Silne mięśnie Kegla zapobiegną wielu problemom zdrowotnym, zarówno w czasie ciąży, jak i tuż po porodzie oraz w przyszłości. Co więcej, korzystnie wpłyną też na twoje życie seksualne.
Nietrzymanie moczu - przypadłość ta przytrafia się nawet ponad połowie kobiet w ciąży, a także w pierwszych miesiącach po porodzie oraz osobom starszym. Warto więc wzmocnić mięśnie Kegla, by uniknąć poważnych dolegliwości również w przyszłości.
Hemoroidy - silne mięśnie Kegla usprawniają przepływ krwi w okolicach narządów rodnych oraz odbytu, co może mieć wpływ na zapobieganie i skuteczne leczenie żylaków odbytu.
Przebieg porodu naturalnego - ćwiczenia Kegla pozwalają lepiej przygotować się do porodu, uelastyczniają i wzmacniają mięśnie pochwy, ułatwiają przeciskanie się dziecka przez kanał rodny, przez co poród przebiega sprawniej i jest mniej bolesny. Zmniejsza się też ryzyko, że konieczne będzie nacinanie krocza.
Lżejszy połóg - dzięki wyćwiczonym mięśniom dna miednicy szybciej zagoi się rana po nacięciu lub pęknięciu krocza w czasie naturalnego porodu.
Zaparcia - ćwiczenia wzmocnią również mięśnie odbytu, dzięki czemu unikniesz problemów z wypróżnianiem.
Wypadanie macicy i pochwy - zapobiegniesz tym przykrym dolegliwościom, jeśli twoje mięśnie będą mocno podtrzymywać narządy rodne.
Poprawa życia seksualnego - wzmocnione, bardziej sprężyste mięśnie pochwy sprawią, że łatwiej osiągniesz satysfakcję podczas stosunku, także twój partner będzie mógł liczyć na silniejsze doznania.
Jak będzie wyglądał seks po porodzie? Zobacz, co mówi ginekolog:
Wciąż nie jesteś pewna, gdzie dokładnie znajdują się mięśnie Kegla? Wypróbuj następujące sposoby:
Wiedząc już, jak zaciskać i rozluźniać mięśnie Kegla, napnij je i policz do 5. Ćwicz 3 razy dziennie, wykonując najpierw po 5 powtórzeń, a potem stopniowo zwiększając ich liczbę.
Dodatkowe wskazówki:
Oto sytuacje, w których powinnaś zaprzestać wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla:
Komentarze