Co cię czeka u lekarza

Ocena: 2.5/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ciągu całych dziewięciu miesięcy u ginekologa będziesz pojawiać się często – czeka cię nawet kilkanaście wizyt lekarskich. Jak możesz przygotowywać się do tych spotkań, czego spodziewać się po ich przebiegu i czego oczekiwać od lekarza prowadzącego ciążę?

Nie opuszczaj wyznaczonych przez lekarza wizyt kontrolnych w czasie ciąży.
Nie opuszczaj wyznaczonych przez lekarza wizyt kontrolnych w czasie ciąży.

Jeśli na wybór lekarza zdecydowałaś się dopiero po poczęciu albo ciąża po prostu cię zaskoczyła, po raz pierwszy udasz się do ginekologa niedługo po zapłodnieniu - najlepiej, by wizyta odbyła się nie później niż w 10.-12. tygodniu ciąży. Kolejne lekarz będzie wyznaczać co mniej więcej 4 tygodnie, a po upływie 8. miesiąca - co 2 lub nawet co tydzień. Pamiętaj, by trzymać się ustalonych terminów i nie zapominać o wyznaczonych wizytach, nawet gdy czujesz się doskonale i nic cię nie niepokoi. Rutynowe kontrole zwiększą twoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Czy może się zdarzyć, że lekarza będziesz musiała odwiedzać częściej? Oczywiście, tak będzie w przypadku jakichkolwiek komplikacji lub chorób przewlekłych, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży. Jeśli np. cierpisz na nadciśnienie, w przeszłości poroniłaś albo urodziłaś dziecko przed terminem, zachorowałaś na cukrzycę ciążową albo dokuczają ci infekcje intymne, przygotuj się na większą niż zwykle liczbę wizyt u swojego ginekologa.

Pobierz bezpłatny Informator Mamazone.pl Badania w ciąży 2015


Co będzie się działo podczas wizyty?

Wizyty kontrolne służą przede wszystkim sprawdzeniu, czy ciąża prawidłowo się rozwija i czy ty nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości. Lekarz powinien zapytać o twoje samopoczucie i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania - nie krępuj się więc i pytaj nawet o te rzeczy, które wydają ci się banalne. Kolejne kroki i informacje, jakie przekaże ci ginekolog, będą zależeć od stopnia zaawansowania ciąży i od indywidualnych uwarunkowań, jak np. wyniki badań.

 

Jakich badań możesz się spodziewać?

W I trymestrze:

 • Morfologia krwi - liczba czerwonych krwinek poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię.
 • Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi - wynik powyżej 120 mg% może świadczyć o cukrzycy.
 • WR - badanie na nosicielstwo kiły.
 • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh.
 • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy.
 • Badanie przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii.
 • Badanie ogólne moczu - pamiętaj, że groźna infekcja dróg moczowych może przebiegać bezobjawowo.
 • Cytologia, jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatniego roku.
 • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi - nie powinno być wyższe niż 140/90 mmHg.
 • Kontrola wagi - Ile powinnaś przytyć w ciąży? Sprawdź!!

 

Jak wygląda pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa i co to jest karta ciąży - tłumaczy ginekolog:

 

W II trymestrze:

 

W III trymestrze:

 • Morfologia krwi.
 • Badania ogólne moczu.
 • Badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B.
 • WR.
 • Posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B.
 • Badanie czynności serca płodu.
 • Kontrola pozycji, w jakiej znajduje się dziecko.

 

Pamiętaj, że lekarz powinien omówić z tobą wyniki wszystkich badań, wyjaśnić ci, co oznaczają i co robić, jeśli któreś z nich odbiegają od normy. Podczas kolejnych wizyt uprzedzi cię również, jakie zmiany czekają cię w ciągu następnych tygodni, w jaki sposób możesz lepiej o siebie zadbać i na jakie dolegliwości zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj też: 23 badania, które trzeba zrobić w ciąży i ich interpretacja

 

Jak mogę przygotować się do wizyty lekarskiej?

Najlepsze, co możesz zrobić, to spisać wszystkie pytania, jakie przychodzą ci do głowy, i wątpliwości, które nie dają ci spokoju. Rób to nawet wtedy, gdy do dnia następnej wizyty pozostało jeszcze sporo czasu - dzięki temu nie zapomnisz o żadnych ważnym szczególe. Na wizytę zabierz notes ze swoją listą pytań, w którym jednocześnie będzie mogła zapisać cenne wskazówki doktora.

Podczas wizyty nie wahaj się pytać lekarza nawet o te najprostsze czy krępujące sprawy: o dziwny ból, dokuczliwe obrzęki, problemy ze współżyciem seksualnym czy potencjalną szkodliwość ulubionej herbatki ziołowej. Pamiętaj - dzięki jego wyjaśnieniom prawdopodobnie odetchniesz z ulgą, pozbędziesz się stresujących myśli i będziesz spokojna o zdrowie swojego dziecka. A gdy coś niepokojącego dzieje się nagle i niespodziewanie? Nie czekaj - dzwoń do lekarza od razu!

Sprawdź, ile kosztują badania w ciąży w Polsce.

Tematy: waga w ciąży, badania w ciąży, ciśnienie krwi w ciąży, wizyty kontrolne w ciąży, morfologia, badanie moczu

Komentarze