Ciążowa bezsenność

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choć na początku ciąży z trudem wstawałaś z łóżka i potrafiłaś zasypiać niemal na stojąco, wraz z upływem czasu może zacząć dokuczać ci… bezsenność. Coraz częściej przewracasz się z boku na bok, szukasz wygodnej pozycji i zaczynasz obawiać się, czy brak snu nie zaszkodzi dziecku. Ile czasu powinnaś poświęcać na sen w ciąży i jak radzić sobie z bezsennością?

Kłopoty ze snem w ciąży mogą nasilać stres.
Kłopoty ze snem w ciąży mogą nasilać stres.

Zdrowy, regenerujący sen jest w czasie ciąży wyjątkowo ważny - poprawia twoje samopoczucie i zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszym trymestrze większość kobiet nie ma problemu ze snem: nagły wzrost poziomu ciążowych hormonów sprawia, że na drzemkę masz ochotę już wczesnym popołudniem, a rano trudno cię dobudzić. Spokojny sen zakłócać mogą jedynie częste nocne wizyty w toalecie oraz… stres spowodowany nową sytuacją.

Poważniejsze problemy mogą pojawić się w kolejnych miesiącach ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze. Co nie pozwoli ci się wyspać?

  • Coraz większy brzuch utrudniający znalezienie wygodnej pozycji do spania - sprawdź jak najlepiej ułożyć się do snu w ciąży
  • Skurcze nóg - jeśli dokuczają ci naprawdę często, powiedz o nich lekarzowi, który przepisze ci odpowiednie preparaty z magnezem i witaminami z grupy B.
  • Ucisk na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu - unikaj picia dużych ilości płynów (w tym moczopędnej herbaty) popołudniami i wieczorami. Pamiętaj jednaj, by w ciągu całego dnia wypijać co najmniej 2 litry wody mineralnej.
  • Bolesne ruchy dziecka - często zdarza się, że maluch zaczyna kopać właśnie wtedy, gdy ty kładziesz się spać, a w dzień uspokajają go twoje ruchy i spowodowane nimi kołysanie. Ruchy dziecka to dobry objaw, ale jeżeli uniemożliwiają ci zaśnięcie, spróbuj znaleźć sposób na uspokojenie malucha - może to być masaż brzucha, wystawienie go do światła albo… kołysanka.
  • Lęk o dziecko i strach przed zbliżającym się porodem - powiedz o swoich obawach bliskiej osobie lub lekarzowi; ciepłe, uspokajające słowa dodadzą ci otuchy i zwiększą pewność, że wszystko jest pod kontrolą.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Przygotuj sypialnię. Pokój, w którym śpisz, powinien być dobrze wywietrzony (okno otwórz odpowiednio wcześniej), a temperatura niech nie przekracza 21 st. C. Suche, duszne powietrze nie tylko utrudni ci zaśnięcie, ale sprawi też, że będziesz się częściej budzić i spać płytkim, niespokojnym snem. Jeśli przeszkadza ci światło, zasłoń okna.

Pamiętaj także, by sypialnię i łóżko traktować jako miejsce służące wyłącznie do spania; nie czytaj, nie pracuj, nie prowadź dyskusji ani tym bardziej kłótni, leżąc w łóżku, bo w ten sposób przestanie ci się ono kojarzyć z wypoczynkiem.

Znajdź wygodną pozycję. Jeśli twój brzuch już znacznie się powiększył, spróbuj układać się na lewym boku, a między kolana wkładaj poduszkę. Taka pozycja usprawnia przepływ krwi i pracę nerek.

Pamiętaj o diecie. Jeśli lubisz, wypijaj przed snem szklankę mleka albo zaparzaj sobie melisę. Unikaj natomiast pobudzających używek, takich jak kawa czy herbata.

Zrelaksuj się. Wieczorem idź na krótki spacer, weź ciepłą kąpiel, poproś partnera o odprężający masaż.

Nie przewracaj się z boku na bok. Wbrew pozorom nerwowe zmienianie pozycji nie pomoże ci zasnąć, a tylko zwiększy stres. Jeżeli po 20 minutach od wejścia do łóżka wciąż nie śpisz, wstań i zajmij się czymś innym - poczytaj, posłuchaj muzyki. Wróć do łóżka dopiero wtedy, gdy poczujesz się senna.

Jak długo powinnam spać w ciąży?

Najważniejsze, byś czuła się wypoczęta, wyspać możesz się zarówno po 6, jak i po 10 godzinach snu - to zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Słuchaj swojego organizmu i jeśli masz ochotę spać, po prostu się połóż i korzystaj z możliwości odpoczynku - po narodzinach dziecka będziesz wspominać ten czas z nostalgią.

Czy brak dostatecznej ilości snu zagraża dziecku?

Budzisz się kilkanaście razy w nocy? Każda pozycja wydaje ci się nieodpowiednia, a zaśnięcie utrudnia natłok myśli? Kłopoty ze snem mogą stać się dla ciebie źródłem przewlekłego stresu, który z kolei niekorzystnie wpływa na gospodarka hormonalna. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć bezsenności, a gdy problem narasta, zwrócić się po pomoc do lekarza, który ustali jego bezpośrednią przyczynę (być może cierpisz na depresję albo masz kłopoty kardiologiczne). Ponadto niewyspanie obniża twoją koncentrację i zwiększa ryzyko wypadku - potknięcia, upadku, zasłabnięcia czy nawet zaśnięcia za kierownicą.

Nie obawiaj się natomiast, że gdy ty cierpisz na bezsenność, niewyspane jest również twoje dziecko. W rzeczywistości maluch potrafi spać o każdej porze niezależnie od tego, co robisz, nie dociera do niego większość hałaśliwych dźwięków, a delikatne kołysanie wywołane twoim poruszaniem się działa na niego kojąco.

Czy zioła mogą pomóc mi w walce z bezsennością?

Pozornie bezpieczne napary ziołowe mogą okazać się szkodliwe, a ich działanie wyjątkowo silne, dlatego przed wypróbowaniem jakiejkolwiek ziołowej mieszanki zawsze skonsultuj się z lekarzem. Unikaj szczególnie: waleriany, passiflory, pieprzu metystynowego, bylicy.

Tematy: bezsenność, ruchy dziecka, zioła w ciąży

Komentarze