Musi pani się oszczędzać!

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak przeleżeć ciążę i nie zwariować

Jeśli musisz leżeć w ciąży, zajmij się tym wszystkim, co zawsze chciałaś zrobić i na co nigdy nie miałaś dość czasu. Fot. Shutterstock.com
Jeśli musisz leżeć w ciąży, zajmij się tym wszystkim, co zawsze chciałaś zrobić i na co nigdy nie miałaś dość czasu.

"Jak będę miała czas, to wreszcie obejrzę ten serial", "Gdybym tylko miała więcej wolnego czasu, zaczęłabym uczyć się francuskiego", "Chciałabym wreszcie porządnie się wyspać". Przyznaj, że nie raz tak myślałaś. Ale teraz, kiedy musisz pozostawać w łóżku i masz mnóstwo wolnego czasu, tamte wcześniejsze pomysły wcale nie wydają ci się atrakcyjne? Nic dziwnego - zupełnie inaczej podchodzimy do tego, co sami sobie wybieramy, a zupełnie inaczej, kiedy jest nam to narzucone. Zwłaszcza jeśli konieczność leżenia jest spowodowany zagrożoną ciążą bo wtedy oprócz poczucia uziemienia, dochodzi jeszcze często strach o dziecko, bezradność i smutek. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Jesteś sama? A skądże!

Szacuje się, że nawet co druga przyszła mama w pewnym okresie ciąży słyszy zalecenie od lekarza, że powinna się oszczędzać, najlepiej unikać jakiegokolwiek wysiłku i nie wychodzić z domu. A mniej więcej co czwarta ciężarna ma ciążę zagrożoną i musi leżeć w łóżku. Nie jesteś więc sama. Jeśli chcesz się przekonać, jak wiele kobiet jest w podobnej sytuacji do twojej, wystarczy, że wejdziesz na forum dla mam. Okaże się, że nie tylko ciebie atakują myśli w stylu: "to moja wina", "nie dam rady", "to się źle skończy". Od kobiet, które czują się podobnie jak ty, możesz otrzymać wsparcie, pocieszenie i rady. Ponieważ nic tak nie łączy, jak pokonywanie tych samych trudności, może okazać się, że nawiązane tutaj znajomości staną się początkiem pięknej przyjaźni.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że rozmawianie z osobami, które mają podobne do problemy zamiast poprawiać nastrój i dodawać siły, tylko dołuje. Wtedy lepiej szukać wsparcia u znajomych i przyjaciółek, które nie są w ciąży. Z pewnością chętnie cię odwiedzą i przegonią smutne myśli. Pod warunkiem, że je zaprosisz i czasem przypomnisz o sobie. Pamiętaj, że czas dla ciebie, kiedy leżysz w łóżku może płynąć bardzo wolno, a dla koleżanek, które mają mnóstwo pracy pewnie pędzi. Potem okazuje się, że kiedy wreszcie udaje im się do ciebie dotrzeć, ty zaczynasz już trzeci trymestr, a one są święcie przekonane, że dopiero od dwóch tygodni jesteś w domu. Dlatego nie wahaj się przypominać im o sobie. Spotkania z ludźmi są w twojej sytuacji bardzo cenne, bo pomagają rozładować stres i napawają optymizmem. Przeżywanie zagrożonej ciąży w samotności może zwiększać stres, strach o dziecko, a nawet rodzić negatywne myśli na swój temat.

Wreszcie masz czas dla siebie

A teraz wróćmy do twoich wszystkich pomysłów na spędzanie wolnego czasu, które wydawały się atrakcyjne wtedy, gdy tego czasu nie miałaś. Wyciągaj książki, które od miesięcy czekają na przeczytanie, odkurz rodzinne albumy, które wymagają uporządkowania i opisania, zacznij się uczyć francuskiego. Tylko nie zastanawiaj się zbyt długo, co wybrać, ani nie rzucaj na wszystko. Zabierz się za pierwszą czynność, która przyjdzie ci do głowy i daj się jej pochłonąć. Pamiętaj, że teraz właśnie nie musisz robić tego, co przydatne, ważne, praktyczne itd. Priorytetem ma być twoja przyjemność.

Polecamy także urodowe zabiegi. Zrób sobie perfekcyjny manikiur, poeksperymentuj z różnymi uczesaniami albo wypróbuj nowy makijaż. Pamiętaj, że zadbany wygląd znacząco podnosi samoocenę i sprawia, że czujemy się lepiej, a nawet zdrowiej. Dlatego jeśli tylko wolno ci się trochę ruszać, już o poranku zmień piżamę na strój dzienny, w którym się dobrze czujesz i sobie podobasz.

Sprawdź, jak bezpiecznie dbać o urodę w ciąży.

Teraz oni!

Zamiast frustrować się "tyle jest do zrobienia, a ja muszę leżeć!" zacznij prosić o pomoc bliskich. Tak, tak, zdrowy egoizm jest teraz mile widziany i wszystkim wam wyjdzie na dobre. Mów wprost, że denerwuje cię kiedy przez cały dzień patrzysz na zakurzone meble. A jeśli jesteś typem "perfekcyjnej pani domu" , nie możesz patrzeć na bałagan i wściekasz się, że twoi bliscy sprzątają za rzadko, niedokładnie itp. rozważ wynajęcie pani do sprzątania. Ciąża to świetna okazja, by uczyć się prosić o pomoc, myśleć o sobie, określać swoje potrzeby i stawiać granice. Masz też prawo oczekiwać, że twój partner będzie cię wspierał nie tylko wykonując domowe obowiązki, ale także będąc przy tobie, dzieląc z tobą twój niepokój i pomagając poradzić sobie z napięciem.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Musi pani się oszczędzać

Tematy: ciąża zagrożona, stres w ciąży, leżenie w ciąży

Komentarze