Ciąża w toalecie

Ocena: 4.6/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Już na początku ciąży mogłaś zauważyć, że coraz więcej czasu spędzasz… w toalecie. Częste oddawanie moczu to dolegliwość, która towarzyszy większości ciężarnych – dowiedz się, skąd się bierze i kiedy może sygnalizować problemy.

Jeśli podczas oddawania moczu odczuwasz ból i pieczenie, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Jeśli podczas oddawania moczu odczuwasz ból i pieczenie, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Biegasz do łazienki co pół godziny? Częste parcie na pęcherz możesz zacząć odczuwać nawet jeszcze zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży - to jeden z pierwszych objawów, który daje o sobie znać około 6 tygodnia od zapłodnienia. Dlaczego ciągle chce ci się siusiu? To wina zwiększającej się objętości twojej krwi, a co za tym idzie - większej ilości płynów filtrowanych przez nerki i przedostających się do pęcherza. Nacisk na pęcherz powoduje też powiększająca się stopniowo macica.

Zaczęłaś wstawać do łazienki nocą i nad ranem? To całkiem naturalny objaw. Pozycja pozioma podczas snu poprawia krążenie krwi i ułatwia przepływ płynów zgromadzonych w dolnych partiach ciała - to dlatego twój pęcherz szybko się napełnia.

Jak długo to potrwa?

Niewykluczone, że ulgę odczujesz na początku drugiego trymestru ciąży, kiedy to macica nieco się uniesie, a nacisk na pęcherz zmniejszy się. Niestety, bardzo prawdopodobne, że na całkowite ustąpienie tych przykrych objawów będziesz musiała poczekać aż do… porodu. Przez kilka dni po porodzie wciąż jeszcze będziesz częściej odwiedzać toaletę, by pozbyć się nadmiaru płynów zgromadzonych podczas całej ciąży, ale potem wszystko wróci do normy.

Jak sobie pomóc?

Oto proste sposoby, które pomogą ci zredukować liczbę wizyt w toalecie:

  • Unikaj picia napojów, które działają moczopędnie, czyli przede wszystkim kawy i herbaty (nie wspominając o alkoholu, który w ciąży jest zabroniony!)
  • Pij dużo w ciągu dnia, ogranicz natomiast spożycie płynów na kilka godzin przed pójściem spać.
  • Podczas oddawania moczu pochylaj się do przodu - to sprawi, że całkowicie opróżnisz pęcherz.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Zdarza się, że częste oddawanie moczu jest nie tylko typowym ciążowym objawem, ale także zwiastuje poważne problemy. Zwróć uwagę na następujące dolegliwości:

  • Ból i pieczenie w czasie oddawania moczu - sygnalizują zapalenie pęcherza albo cewki moczowej; ta częsta infekcja bakteryjna u ciężarnych jest wyjątkowo nieprzyjemna, ale także groźna - nieleczona może prowadzić do zapalenia nerek i przedwczesnego porodu.
  • Uciążliwe parcie na pęcherz mimo niemożności oddania więcej niż kilku kropel moczu.

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu?

Niektóre kobiety w ciąży skarżą się na niekontrolowane popuszczanie moczu, np. podczas ćwiczeń fizycznych, większego wysiłku, a nawet śmiechu, kaszlu czy kichania. U innych problem pojawia się już po porodzie. Jak możesz temu zapobiec?

  • Wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym lepiej!
  • Nie dopuszczaj do zbytniego rozciągnięcia się pęcherza, korzystaj z toalety od razu, kiedy tylko poczujesz potrzebę oddania moczu.
Tematy: oddawanie moczu w ciąży, objawy ciąży, zapalenie pęcherza, ćwiczenia Kegla

Komentarze