Jesteś w ciąży? Marsz do dentysty!

Ocena: 4.5/5 Głosów: 33
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Problemy z zębami mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Dlatego wizyta u stomatologa jest obowiązkowa dla ciężarnych. Sprawdź, jakie zabiegi można wykonywać, o jakie znieczulenie trzeba poprosić i co zrobić, gdy konieczny jest rentgen.

W ciąży trzeba leczyć próchnicę, bo nieleczona jest groźna dla płodu. Fot. Shutterstock
W ciąży trzeba leczyć próchnicę, bo nieleczona jest groźna dla płodu.

Przegląd stomatologiczny jest zalecany wszystkim ciężarnym do 10. tygodnia ciąży. Jest bardzo ważny, bo zęby w ciąży łatwiej się psują, a ich stan ma wpływ na zdrowie płodu (konsekwencją nieleczonej próchnicy może być przedostanie się bakterii przez łożysko do dziecka). Pod wpływem działania hormonów ciążowych, dziąsła robią się obrzmiałe i częściej krwawią, co sprzyja infekcjom, a te z kolei wiążą się z ryzykiem przedwczesnego porodu.

Czy w ciąży można leczyć i wyrywać zęby

Zabiegi stomatologiczne, które wolno wykonywać w ciąży to:

– wypełnienie ubytku bez znieczulenia;

– fluorowanie zębów;

– leczenie ortodontyczne – jeśli zostało rozpoczęte przed ciążą, należy je kontynuować, ale z rozpoczęciem nowego lepiej poczekać do czasu po urodzeniu dziecka, bo w ciąży zęby są osłabione i łatwiej o ich uszkodzenie;

– wypełnienie ubytku ze znieczuleniem. Należy jednak poinformować lekarza o ciąży, bo w środku znieczulającym nie powinno być adrenaliny ani noradrenaliny (ich działanie może być niekorzystne dla rozwoju ciąży);

– leczenie kanałowe zęba (w sytuacjach, w których jest ono konieczne i uzasadnione);

– usunięcie zęba.

Zabiegi stomatologiczne, które są niewskazane w ciąży:

– wybielanie zębów, bo część substancji wybielających trafia do krwiobiegu matki, i płodu;

– wykonywanie zdjęć rentgenowskich (zwłaszcza w pierwszym trymestrze). Jeśli jed­nak lekarz stwierdzi, że muszą zostać wykonane, radiolog robi badanie w taki sposób, by zapewnić ochronę płodu przed ekspozycją na promieniowanie m.in. nakłada odpowiednią osłonę na okolice brzucha i miednicy.

Uwaga! Ryzyko związane z leczeniem zębów (także chirurgicznym) w ciąży jest o wiele niższe niż pozostawienie chorych zębów. Oczywiście zawsze musisz poinformować stomatologa, że spodziewasz się dziecka.

Czytaj też: jak dbać o zęby w ciąży

Jak wygląda wizyta u stomatologa w ciąży i jak się do niej przygotować?

- Wcześniej zjedz normalny posiłek i wypij wodę. Po niektórych zabiegach stomatologicznych nie wolno nic pić ani jeść nawet przez dwie godziny, a w ciąży lepiej unikać głodu, także dlatego, że może wywoływać wymioty. One zresztą niszczą szkliwo, więc powiedz lekarzowi, jeśli często na nie cierpisz. Poinformuj go też, jeżeli podczas mycia zębów często krwawią lub bolą cię dziąsła.

- Przegląd stomatologiczny oraz te zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne, które są dozwolone w ciąży przeprowadza się u ciężarnych tak samo, jak u innych pacjentów. W trzecim trymestrze dąży się jednak do ich maksymalnego skrócenia, by uniknąć dyskomfortu wynikającego z konieczności siedzenia w jednej pozycji i związanego z tym ucisku na żyłę główną dolną, która zaopatruje płód w tlen.

- Poproś stomatologa o wpisanie wyniku wizyty do karty ciąży, by ginekolog mógł kontrolować stan twego zdrowia.

 

Zobacz tabelę z kosztami badań w ciąży

Tematy: dentysta, stomatolog, wizyta stomatologiczna, badania w ciąży, stomatologa a ciąża, wyrwanie zęba, rentgen w ciąży, znieczulenie zęba w ciąży, leczenie zębów w ciąży

Komentarze