Choroby tarczycy a ciąża

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W jaki sposób choroby związane z tarczycą mogą wpłynąć na przebieg ciąży? Jak dbać o ten gruczoł, by prawidłowo funkcjonował? I czy w czasie oczekiwania na dziecko nadal możesz przyjmować leki hormonalne na tarczycę? Sprawdź odpowiedzi!

Przy niedoczynności tarczycy kobiety miewają kłopoty z nadmiernym tyciem.
Przy niedoczynności tarczycy kobiety miewają kłopoty z nadmiernym tyciem.

Endokrynolodzy twierdzą, że u kobiet ciężarnych aktywność tarczycy wzrasta, a jej rozmiar powiększa się. Dzieje się tak dlatego, że organizm chce sprostać potrzebom podwyższonego metabolizmu. Wzrost rozmiaru tarczycy może być także związany ze stresem wywołanym ciążą i zmianami zachodzącymi w życiu kobiety.

Zdrowa tarczyca ważna dla przyszłej mamy

Prawidłowe działanie tarczycy ma duże znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka w łonie matki. Wszelkie zaburzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układów: nerwowego, kostnego i hormonalnego dziecka, a nieleczone choroby tarczycy, które niekiedy występują w okresie ciąży, są przyczyną wielu poronień i przedwczesnych porodów. Najczęstsze zaburzenia pracy tego gruczołu to:

  • nadczynność
  • niedoczynność
  • choroba Hashimoto
  • choroba Gravesa-Basedowa

W przeciwieństwie do innych schorzeń tarczycowych choroba Hashimoto na początku przebiega bezobjawowo, w tym czasie organizm wytwarza przeciwciała przeciw własnej tarczycy i dopiero po jakimś czasie zmiany są widoczne w wynikach badań. Pozostałe choroby tarczycy dają różne, niekiedy bardzo wyraźne objawy. Przy nadczynności wiele kobiet znacznie chudnie, czuje osłabienie, nadmiernie się poci i denerwuje. Przy niedoczynności kobiety miewają kłopoty z nadmiernym tyciem, stałym uczuciem zmęczenia i drażliwością. Gdy tylko zauważysz u siebie podobne objawy, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ konieczne jest szybkie zastosowanie odpowiednich leków.

Posłuchaj, co ginekolog endokrynolog mówi na temat niepłodności spowodowanej chorobami tarczycy.

 

Leczenie chorób tarczycy w ciąży

Zastosowanie kuracji hormonalnej należy zawsze poprzedzić przeprowadzeniem wywiadu medycznego i wykonaniem odpowiednich badań - sprawdza się poziom przeciwciał przeciwtarczycowych, TSH, ft3 i ft4 we krwi. Lekarz może także zaproponować wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy. Dopiero po uzyskaniu wyników dostaniesz zalecenie przyjmowania określonych dawek hormonów wspomagających czynność tarczycy. Czasem podaje się leki hamujące wytwarzanie hormonów tarczycowych, a niekiedy schorzeniem musi zająć się chirurg.

W czasie ciąży zwykle podaje się zwiększone dawki leków ze względu na rozwijające się w łonie matki dziecko, które do prawidłowego rozwoju i wzrostu również potrzebuje hormonów tarczycowych.

Pamiętaj, że kiedy spodziewasz się dziecka, wszystkie preparaty muszą być stosowane z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ mogą spowodować niewydolność tarczycy dziecka, powstanie wola, karłowatość czy niedorozwój umysłowy. Sama także nie zmieniaj dawek przepisanych ci lekarstw oraz nie odstawiaj ich na własną rękę.

Czytaj też: Problemy z tarczycą utrudniają poród


Profilaktyka

Składnikiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy jest jod. Kobiety w ciąży powinny spożywać go więcej niż przed ciążą. Jod znajduje się w soli morskiej (co jednak wcale nie znaczy, że trzeba więcej solić posiłki) i w rybach morskich. Warto także zaopatrzyć się w mąkę z dodanymi związkami jodu.

 

Po porodzie

Jeśli w czasie ciąży lub przed nią leczyłaś się z powodu zaburzeń tarczycowych, gdy urodzisz dziecko, nadal musisz być pod stałą opieką endokrynologa. Zdarza się, że niektóre kobiety po porodzie zapadają na poporodowe zapalenie tarczycy. Może się wtedy ujawnić zarówno nad-, jak i niedoczynność tego gruczołu. Dlatego konieczne jest wykonanie badań sprawdzających stężenie hormonów tarczycowych u mamy (np. TSH) 6 tygodni po porodzie.

Pamiętaj! U kobiet wcześniej leczonych na zaburzenia czynności tarczycy po urodzeniu dziecka problemy mogą się nasilić. Obserwuj zatem swój organizm, a gdy zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z endokrynologiem.

Tarczyca - funkcjonowanie i najczęstsze problemy

Tematy: poronienie, tarczyca, poród przedwczesny, choroby tarczycy, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto

Komentarze