Chlamydia w ciąży (chlamydioza) – przyczyny, objawy, leczenie chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis to bakteria prowadząca do zakażenia układu moczowo-płciowego. Chlamydia w ciąży jest niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka, jak i ciężarnej. Objawy zakażenia to m.in.: świąd okolic intymnych, ropne upławy, ból podczas stosunku czy krwawienia między miesiączkami. Badanie na zakażenie chlamydia trachomatis obejmuje pobranie wymazu z pochwy i szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej. Jak wygląda leczenie chlamydii w ciąży?

Chlamydia trachomatis – co to za bakterie w pochwie?

Chlamydia trachomatis to jeden z najczęstszych patogenów zakażających układ moczowo- płciowy i przenoszonych drogą kontaktów seksualnych.

Szczególnego znaczenia nabiera zakażenie chlamydią w ciąży, gdyż ta bakteria w pochwie stanowi poważne zagrożenie zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dziecka.

Przesiewowy test wykrywający chlamydię w pochwie powinien być zatem wykonywany regularnie u każdej kobiety z grupy ryzyka lub planującej ciążę, a także u ciężarnych.

To też może Cię zainteresować: Badanie moczu w ciąży – jak odczytać wyniki?

Chlamydia – jak można się zarazić?

Chlamydia trachomatis to patogen zarażający spory odsetek młodych kobiet. Przenoszony jest drogą płciową, zatem głównymi czynnikami ryzyka są częste i przypadkowe kontakty seksualne, bez użycia prezerwatywy. Ale to nie jedyne czynniki predysponujące.

Ryzyko wystąpienia chlamydiozy wzrasta w przypadku:

  • stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • zaburzeń odporności,
  • chorób nowotworowych,
  • cukrzycy,
  • wiek poniżej 25 lat.

Tak naprawdę każda kobieta aktywna seksualnie narażona jest na zakażenie chlamydią, podobnie jak jej partner.

Zakażenie chlamydią często pozostaje niezauważone, gdyż przebieg infekcji jest skąpoobjawowy. Dlatego jedyną metodą rozpoznania infekcji Chlamydia trachomatis jest badanie wykonywane z częstością roku – dwóch lat.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Chlamydia – objawy – kiedy wykonać badanie na chlamydię?

Wskazania do badania na chlamydię to – poza wspomnianymi czynnikami ryzyka – ciąża lub planowanie ciąży, a także wystąpienie objawów, które mogą sugerować zakażenie dróg moczowo-płciowych.

Objawy chlamydii to m.in.:

Badanie (test) na chlamydię wykonać należy ponadto w sytuacji, gdy partner kobiet zgłasza następujące dolegliwości – ból podczas oddawania moczu (mikcji) oraz śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej.

Badanie na chlamydię – wymaz z pochwy w ciąży i test Elisa

Badanie na chlamydię wykonywane jest najczęściej poprzez pobranie wymazu z cewki moczowej kobiety lub szyjki macicy oraz pochwy. U kobiet w zaawansowanej ciąży materiał pozyskuje się jedynie z ujścia cewki moczowej. Wymaz powinien być pobrany po odpowiednim przygotowaniu pacjentki. Konieczna jest:

  • rezygnacja ze stosowania środków dopochwowych czy maści na 48 godzin przed pobraniem wymazu
  • zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej na dobę przed badaniem
  • wymaz nie powinien być pobierany podczas miesiączki; najlepszy moment to druga faza cyklu.

Pobrany wymaz z pochwy i szyki macicy lub ujścia cewki moczowej wykorzystywany jest do założenia hodowli komórkowej na zarodkach kurzych (metoda rzadko stosowana w rutynowych laboratoriach) lub oznaczeń immunologicznych.

Test ELISA polega na wykrywaniu w pobranym materiale obecności antygeny chlamydii, a metoda immunofluorescencji pośredniej to detekcja ciałek elementarnych, czyli zewnątrzkomórkowych form bakterii. Chlamydia w ciąży może być także wykrywana przy pomocy testów serologicznych z krwi.

Obecnie najdokładniejszy i najszybszy test na zakażenie Chlamydia trachomatis w ciąży to PCR, czyli reakcja łańcuchowej polimerazy. Test ten wykrywa obecność DNA bakterii w pobranym wymazie. Dostępne są ponadto domowe testy na chlamydię, które nie są metodami dokładnymi i zawsze wymagają potwierdzenia w laboratorium.

Dodatni wynik laboratoryjnego testu na zakażenie Chlamydia trachomatis potwierdza jednoznacznie infekcję. Wtedy konieczne jest niezwłoczne podjęcie leczenia, szczególnie w ciąży, gdyż powikłania wynikające z obecności tych bakterii w pochwie w ciąży są bardzo poważne.

Czytaj również: Ospa party – co to jest? Dlaczego zarażanie ospą jest niebezpieczne?

Chlamydia w ciąży – czy jest groźna?

Chlamydia trachomatis to bakteria bezpośrednio zagrażająca ciąży i przyszłemu zdrowia dziecka. Obecność tej bakterii w pochwie może prowadzić do patologicznego przebiegu ciąży, z dużym ryzykiem poronień czy porodów przedwczesnych.

Inne możliwe powikłania chlamydiozy w ciąży to: poporodowe zapalenie endometrium, uogólnione zapalenie narządów miednicy mniejszej czy odczynowe zapalenie stawów.

Zagrożenia dla dziecka w przypadku chlamydii w ciąży to okołoporodowe zakażenie atakujące: układ oddechowy, spojówki, cewkę moczową, odbytnicę czy pochwę, ucho środkowe.

Mówi się także o związku między okołoporodowym zakażeniem noworodków chlamydią a zespołem nagłej śmierci noworodkowej. W celu potwierdzenia zakażenia u noworodka wykonywane są testy diagnostyczne.

Chlamydia – leczenie chlamydiozy w ciąży

Skuteczność farmakoterapii zakażenia chlamydią w ciąży jest bardzo wysoka i sięga 98 proc. Stosowane są pojedyncze dawki azytromycyny – 1 g doustnie lub amoksycylinę w dawkach 500 mg, stosowanych przez 7 dni (3 razy na dobę). Leki na chlamydię są całkowicie bezpieczne dla kobiety w ciąży i rozwijającego się dziecka.

Leczeniem bezwzględnie należy objąć także partnera i powstrzymać się w tym okresie od współżycia. U kobiet w ciąży wymagane jest wykonanie badania kontrolnego w czasie 3 tygodni, a następnie 3 miesięcy od zakończonego leczenia. Odpowiednio wczesne zastosowanie terapii zapobiegnie zakażeniu okołoporodowemu i poważnym powikłaniom położniczym.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Justyna Mazur

Analityk medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Collegium Medicum na UJ w Krakowie. Kontynuuje edukację, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Kilkuletnie doświadczenie zawodowe zapewniła jej znajomość realnych wątpliwości i obaw pacjentów związanych z wykonaniem, a także interpretacją badań laboratoryjnych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z brakiem sił w ciąży?

 

9 faktów o ruchach dziecka w ciąży

 

Senność w ciąży – jakie choroby mogą być przyczyną zmęczenia w ciąży?

 

Ból nerek w ciąży – co oznacza ból w okolicach nerek u ciężarnych?

 

Masaż szyjki macicy – wskazania, przeciwwskazania, ile trwa, czy boli?

 

Białe upławy w ciąży – obfite, grudkowate, serowate, wodniste – jakie są przyczyny?

 

Wyjazd w góry w ciąży – jak się przygotować?

 

L4 w ciąży – zasady, co wolno, ile płatne jest zwolnienie w ciąży?