Brązowe upławy w ciąży – jakie są przyczyny brunatnego plamienia?

Ocena: 3.62/5 Głosów: 42
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Brązowe plamienie w ciąży słusznie budzi niepokój przyszłych mam. Zabarwienie brunatnej wydzieliny z pochwy wynika z faktu, ze krew z dróg rodnych jest zhemolizowana, czyli taka, która po wydostaniu się z naczyń krwionośnych nie wypłynęła od razu na zewnątrz. Przyczyną brązowych upławów w ciąży nie zawsze jest krwotok czy poronienie, ale plamienie zawsze wymaga diagnostyki. Jakie mogą być przyczyny brunatnych upławów w ciąży? Czy plamienie w ciąży jest groźne? Co robić gdy zauważymy brązową wydzielinę z pochwy?

Fotolia

Brązowe plamienie w ciąży – przyczyny krwawienia u ciężarnych 

 

Niewielkie krwawienie w ciąży, które powoli zmienia barwę na ciemniejszą, występuje u 20–40 proc. kobiet. Plamienie we wczesnej ciąży towarzyszy m.in. implantacji zarodka w jamie macicy. W tym czasie przyszła mama spodziewa się wystąpienia miesiączki, w miejsce której zamiast normalnej krwi pojawia się brązowe plamienie. Kiedy kobieta jest już w kilku- do kilkunastu tygodniowej ciąży plamienie może świadczyć o:

  • infekcji bakteryjnej lub wirusowej pochwy i szyjki macicy,
  • wystąpieniu urazu dróg rodnych (np. po badaniu ginekologicznym, USG przez pochwę, po stosunku),
  • powstaniu krwiaka podkosmówkowego. 

Brązowa wydzielina z pochwy występująca w czasie ciąży może świadczyć dodatkowo o defekcie fazy lutealnej (zaliczamy tu m.in. niewydolność ciałka żółtego), chorobach trofoblastu (zewnętrznej części kosmówki, czyli błony płodowej), a także o zaburzeniach krzepnięcia krwi u przyszłej mamy. Zdarza się, niestety, że brunatne plamienie wskazuje na rozpoczynające się poronienie lub stanowi objaw nowotworu szyjki macicy. 

Do przyczyn plamienia, a nawet krwawienia z dróg rodnych w trzecim trymestrze ciąży należy zaliczać dodatkowo łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie łożyska i żylaki pochwy. Krwiste upławy w ostatnich tygodniach ciąży mogą świadczyć o rozwieraniu szyjki macicy i odejściu czopa śluzowego, co zwiastuje rychłe rozpoczęcie porodu.

 

Czy brązowa wydzielina z pochwy w ciąży jest groźna?

 

Jeżeli brązowe plamienia na początku ciąży są skąpe, nie towarzyszą im bóle czy gorączka i szybko mijają to najprawdopodobniej nie są groźne. Pierwsze 3 z wymienionych wyżej przyczyn upławów w ciąży są łatwe w diagnostyce i prawidłowo leczone nie wpływają na zdrowie dziecka. Defekt fazy lutealnej wymaga najczęściej po prostu suplementacji progesteronu w celu zabezpieczenia prawidłowego rozwoju zarodka i płodu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy po kilku brązowych plamach pojawia się coraz więcej krwi i skurcze macicy, są to objawy poronienia zagrażającego.

Do 20 proc. upławów z krwią na początku ciąży wynika z powstania krwiaka podkosmówkowego, oddzielającego tkanki łożyska od naczyń macicy, co utrudniania wymianę tlenu i składników pokarmowych między matką a dzieckiem. Patologia ta stwierdzana jest u ok. 7 proc. ciężarnych w rutynowym USG, stad wniosek, że często przebiega bezobjawowo. Taki krwiak może na początku być mały powodując mierne upławy z pochwy, a z czasem może „goić się” przechodząc w bliznę. Wtedy nie ma on wpływu na dalszy przebieg ciąży i poród. Jeżeli jednak dłużej wypełnia się krwią, osiągając znaczne rozmiary, może doprowadzić do ograniczenia wzrostu dziecka, utraty ciąży lub być wskazaniem do jej zakończenia drogą cięcia cesarskiego.

Zaburzenia krzepnięcia u przyszłej mamy sprzyjają dłuższym krwawieniom z urazów pochwy i szyjki macicy oraz narastaniu krwiaków podkosmówkowych.

 

Co robić kiedy pojawia się brązowy śluz w ciąży?

 

Brunatne upławy w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej. Już w badaniu przez wziernik można zauważyć choroby pochwy i szyjki macicy powodujące niepokojące objawy. Dzięki badaniu USG lekarz może potwierdzić obecność dziecka w jamie macicy, a więc wykluczyć poronienie. Opierając się dodatkowo o ocenę wydzieliny z pochwy w ciąży, można zdiagnozować infekcję dróg rodnych, którą trzeba będzie jak najszybciej wyleczyć. Lekarz może też poinformować pacjentkę o wystąpieniu poronienia zagrażającego i zalecić jej przyjmowanie hormonów, leków rozkurczowych, reżim łóżkowy, a nawet zalecić hospitalizację. W przypadku ciemnych upławów trzeba też wykluczyć wystąpienie ciąży pozamacicznej i rzadko spotykanych nowotworów dróg rodnych.

Plamienie na początku ciąży zawsze powinno skłaniać przyszłą mamę do wizyty u lekarza. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany tym lepiej dla malucha. Jeżeli sytuacja okaże się groźna, również nie ma na co czekać, należy zaufać doświadczonemu lekarzowi, który zaleci adekwatne leczenie.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że im młodsza jest ciąża, podczas której pojawia się nieprawidłowa wydzielina z pochwy, tym bardziej prawdopodobne staje się poronienie, co często wynika z wad genetycznych, które uniemożliwiają rozwój zarodka. Upławy z krwią mogą pojawić się też w późniejszej ciąży. Z jednej strony mogą być objawem rozpoczynającego się porodu, a z drugiej chorób łożyska. Wymagają one dociekania ich przyczyny przez ginekologa, który, w zależności od postawionej diagnozy, zdecyduje o możliwości donoszenia ciąży lub konieczności wykonania cięcia cesarskiego.

Tematy: brązowe upławy w ciąży, brązowe plamienie w ciąży, brązowa wydzielina z pochwy, plamienie na początku ciąży, brązowy śluz w ciąży

Komentarze