Ból zęba w ciąży – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Ocena: 4.87/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból zęba w ciąży może być spowodowany m.in. przez: próchnicę, zapalenie dziąseł (tzw. ciążowe zapalenie dziąseł) czy ubytki erozyjne. Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży? Tabletki z paracetamolem stanowią w przypadku ciężarnych najbezpieczniejszy środek. Zapobieganie problemowi sprowadza się do: wizyt w gabinecie stomatologicznym, odpowiednim szczotkowaniu zębów, stosowaniu bezalkoholowych płukanek fluorkowych oraz profesjonalnym usuwaniu złogów kamienia nazębnego (np. skaling).

Fotolia

Ból zęba w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Ból zęba w ciąży nie różni się niczym od bólu zęba, który może pojawić się w innym okresie życia. Jednak w tym wypadku ze względu na rozwijający się płód kobieta ciężarna nie powinna ani chwili zwlekać z wizytą u dentysty dla dobra własnego i swojego dziecka.

W okresie ciąży leczenie jest trochę odmienne i najbardziej bezpieczne w przypadku bólu zęba w drugim trymestrze ciąży. U kobiet ciężarnych największy nacisk należy kłaść na profilaktykę próchnicy, jak i chorób dziąseł.

W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi szereg zmian mogących zwiększać ryzyko wystąpienia chorób w obrębie jamy ustnej wywołującej ból zęba w ciąży. Podwyższone poziomy hormonów (estrogenów czy progesteronu) zwiększają podatność na stany zapalne dziąseł czy przyzębia spowodowane obecnością płytki nazębnej. Charakterystycznym jest ciążowe zapalenie dziąseł, zwane także guzem, ziarniniakiem lub nadziąślakiem ciążowym. Pojawia się w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży i objawia jako bezbolesne, ale łatwo krwawiące uwypuklenie brodawki dziąsłowej, częściej występujące w szczęce. Najczęściej ustępuje samoistnie pod koniec trzeciego trymestru lub po porodzie.

W okresie ciąży zmienia się także dieta kobiety, która spożywa większą liczbę posiłków, częściej podjada czy sięga po przekąski. Tym samym dostarcza więcej cukrów dla bakterii odpowiedzialnych za wzmożony rozwój próchnicy w ciąży.

Nie bez znaczenia są również zmiany zachodzące w ślinie kobiet ciężarnych. Spada jej ilość, staje się bardziej kwaśna i w mniejszym stopniu zdolna do buforowania kwasów oraz remineralizacji (odbudowy) szkliwa. Ponadto występujące w ciąży wymioty oraz refluks przełykowo-żołądkowy (z powodu większej produkcji kwasu żołądkowego) są związane z częstszym powstawaniem erozyjnych ubytków w ciąży, szczególnie umiejscowionych na powierzchniach podniebiennych zębów górnych i policzkowych zębów dolnych. Wówczas zęby mogą wykazywać nadwrażliwość na temperaturę ze względu na erozję szkliwa w ciąży.

Pacjentka ciężarna w gabinecie stomatologicznym powinna być przyjmowana w pozycji półleżącej w lekkim przechyleniu na lewy bok i z lekko podkurczonymi nogami.

   

Ból zęba w ciąży – jakie leki? Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży?

 

Kobiety ciężarne pytają „co na ból zęba?”. Doraźnie z tabletek na ból zęba w ciąży można stosować najbezpieczniej paracetamol. Z leków dostępnych bez recepty (tzw. OTC) w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży należy unikać aspiryny, ibuprofenu i naproksenu.

Do przyczyn bólu zęba w ciąży należą jednak najczęściej próchnica, ubytki erozyjne czy stany zapalne miazgi, więc niczym nie różnią się one od ogółu.

W przypadku bólu zęba w ciąży kobieta natychmiast powinna zgłosić się do lekarza dentysty. Metody leczenia zębów w ciąży są podobne, ale z pewnymi ograniczeniami.

W razie potrzeby leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lidokainą (w połączeniu ze środkami obkurczającymi naczynia, np. adrenaliną), która jest uznana za bezpieczną w okresie ciąży i karmienia.

 

Ból zęba w ciąży – kiedy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

 

Najbardziej bezpieczny okres na leczenie zębów w ciąży przypada między 13. a 21. tygodniem ciąży. Obecnie uważa się jednak, że zaniechanie leczenia w ciąży powoduje większe zagrożenie dla kobiety i dziecka niż podjęcie procedur stomatologicznych poza drugim trymestrem.

W planie postępowania powinno uwzględnić się leczenie próchnicy w ciąży, leczenie endodontyczne zębów z zapaleniem miazgi czy też usunięcie kamienia nazębnego.

W okresie ciąży w ramach NFZ refundowane jest leczenie kanałowe wszystkich zębów (nie tylko przednich). Rekomendowane jest zaś odroczenie leczenia protetycznego, ortodontycznego i większych zabiegów chirurgicznych (jak operacyjne usuwanie zębów czy wszczepianie implantów).

Gdy niezbędnym do postawienia diagnozy i prawidłowego leczenia jest wykonanie rentgenowskiego zdjęcia zębowego, to można to bezpiecznie zrobić ze względu na bardzo niską dawkę promieniowania wykorzystywaną w tym celu w stomatologii. Należy przy tym poinformować pacjentkę, uzyskać jej zgodę na badanie i zachować wszystkie zasady ochrony radiologicznej pacjenta (fartuch ołowiany z kołnierzem, minimalizacja czasu i liczby ekspozycji).

 

Ból zęba w pierwszym trymestrze ciąży – co robić?

 

W pierwszym trymestrze ze względu na zwiększone ryzyko poronienia powinno ograniczyć się zakres planowanego leczenia stomatologicznego. Dlatego tak ważne jest regularne i dokładne prowadzenie profilaktyki przez kobietę ciężarną.

Trzeba mieć jednak świadomość, że każdy stan ostry przebiegający z bólem zęba wymaga natychmiastowej interwencji lekarza dentysty bez względu na trymestr ciąży. Podobnie w przypadku zniszczonych próchnicowo zębów, których nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego i odbudowy protetycznej - należy takie zęby usunąć niezależnie od trymestru ciąży. Odroczenie mogłoby spowodować zaostrzenie procesu zapalnego z nawet koniecznością podawania antybiotyków.

Podsumowując, leczenia bólu zęba w ciąży nie można odkładać na później. Nieważne, czy to ból zęba w 4. miesiącu ciąży, czy ból zęba w 8. miesiącu ciąży – kobieta ciężarna i tak pilnie powinna zgłosić się do lekarza dentysty.

 

Ból zęba w ciąży – jak zapobiegać bólowi zębów w ciąży?

 

Nawet w przypadku braku dolegliwości bólowych i potrzeb leczniczych kobiety ciężarne powinny zgłaszać się na wizyty kontrolne do dentysty celem przeprowadzenia badania i profilaktyki. Optymalnie kobieta powinna zgłosić się do stomatologa w okolicy 3.4. miesiąca ciąży, w 8. miesiącu ciąży i w 6 miesięcy po porodzie.

Kobietom w ciąży profilaktycznie zaleca się:

  • szczotkowanie zębów 2 razy dziennie pastą z fluorem (1450 ppm),
  • codzienne nitkowanie powierzchni międzyzębowych, szczególnie wieczorem,
  • stosowanie bezalkoholowych płukanek fluorkowych (0,05 proc. codziennie lub 0,2 proc. raz w tygodniu) bądź chlorheksydynowych (0,12 proc., w II i III trymestrze),
  • profesjonalne usuwanie złogów nazębnych (skaling, polerowanie),
  • żucie gumy z ksylitolem 23 razy dziennie przez kilka minut,
  • niekiedy zmianę nawyków żywieniowych.

W przypadku wymiotów zalecane jest: ograniczenie produktów bogatych w białka i węglowodany, przepłukiwanie jamy ustnej sodą oczyszczoną, nieszczotkowanie zębów bezpośrednio po wymiotach oraz wzmożona profilaktyka fluorkowa. Przy obecności stanów zapalnych dziąseł w ciąży można stosować także płukanki ziołowe (np. z szałwii, rumianku).

Tematy: ból zęba w ciąży, ból zęba w pierwszym trymestrze ciąży, ból zęba w trzecim trymestrze ciąży, ból zęba w drugim trymestrze ciąży, co na ból zęba w ciąży, leczenie bólu zęba w ciąży, tabletki na ból zęba w ciąży

Komentarze