Ból w pachwinie w ciąży – jakie są przyczyny i sposoby na ból pachwin?

Ból w pachwinie w ciąży to częsta dolegliwość, nasilająca się przede wszystkim w II i III trymestrze. Ból krocza i spojenia łonowego wynika ze zmian zachodzących w organizmie kobiety i rozwoju płodu. Ból pachwin może jednak stanowić groźny objaw, zwłaszcza gdy pojawia się po jednej stronie. Zdarza się, że świadczy o rozpoczynającym się poronieniu. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak łagodzić ból w pachwinie przy chodzeniu czy nocnym odpoczynku?

Jakie są przyczyny bólu w pachwinie w ciąży?

Aby zrozumieć, dlaczego bolą pachwiny w ciąży, należy zastanowić się nad mechanizmem porodu. Jak to się dzieje, że dziecko mieści się w kanale rodnym, którego ściany ograniczone są przez kości miednicy?

Otóż już od wczesnego etapu ciąży organizm kobiety produkuje hormony, mające za zadanie zwiększenie elastyczności tkanek miękkich i więzadeł. Do tkanek miękkich zaliczamy m.in. te obecne w kroczu, a do więzadeł m.in. więzadła pachwinowe oraz utrzymujące stawy miednicy. W ten sposób do tej pory stabilnie trzymające miednicę stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe stają się bardziej elastyczne.

Żeby utrzymać sprawną konstrukcję miednicy, potrzebne są silne mięśnie głębokie, które przejmą część pracy od osłabionych więzadeł. Mechanizm ten występuje w każdej ciąży, choć na ból pachwin w ciąży skarży się tylko co piąta kobieta. Dolegliwości są często niesymetryczne – pojawia się np. jedynie ból w lewej pachwinie.

Rzadko mamy do czynienia z bolącycmi pachwinami na początku ciąży. Dyskomfort pojawia się najczęściej w II trymestrze i narasta w czasie jej trwania. Szczególnie intensywny jest ból w pachwinach podczas chodzenia, choć występuje w czasie stania, zmiany pozycji podczas snu, wysiadania z samochodu. Bólowi w dole brzucha często towarzyszą bóle pleców – okolicy krzyżowej i lędźwiowej.

Przeczytaj też: Bóle brzucha w ciąży – przyczyny

Kiedy pojawia się ból pachwiny u ciężarnej?

Na nasilony ból pachwin i spojenia łonowego w największym stopniu narażone są ciężarne pracujące fizycznie, zwłaszcza długotrwale przebywające w pozycji stojącej. Ból okolic krocza częściej pojawia się także u pań, które w przeszłości przebyły urazy miednicy i bioder lub skarżyły się na ból miednicy w poprzednich ciążach.

Większe obciążenie stawów miednicy i bioder występuje u kobiet ze zwiększoną masą ciała, np. w otyłości, lub na skutek nadmiernego przyrostu wagi w ciąży. Dość typowy jest ból w pachwinach przed porodem – wtedy dziecko może bezpośrednio napierać główką na kości miednicy powodując dolegliwości bólowe oraz uciskać na przechodzące w sąsiedztwie macicy nerwy. Rozpieranie kości miednicy przez dziecko następuje również w przypadku makrosomii płodu oraz wielowodzia.

Kiedy bolą pachwiny w czasie ciąży, winna może być wrodzona nadmierna elastyczność stawów. Dolegliwości częściej występują ponadto u kobiet z osłabionymi mięśniami utrzymującymi miednicę np. prowadzących siedzący tryb życia.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Czy ból pachwin w czasie ciąży może być groźny?

Ostry ból w pachwinach, występujący nagle oznacza, że mogło stać się coś niepożądanego. Pachwiny znajdują się blisko podbrzusza i stawów biodrowych, stąd patologie toczące się w jajnikach, biodrach, wyrostku, jelitach itp. mogą objawiać się bólem w dole brzucha i okolicy pachwiny. Klasycznym przykładem jest ostry ból w prawej pachwinie, wymagający wykonania badań w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego. Ból w lewej pachwinie może być objawem zapalenia jelita grubego.

Ostre dolegliwości rozciągające się od lędźwi do pachwiny tylko po 1 stronie ciała sugerują obecność kamienia przemieszczającego się w drogach moczowych. Silny ból w podbrzuszu może być równie dobrze zwiastunem zaczynającego się poronienia lub porodu i zawsze wymaga kontroli lekarza ginekologa.

Niektóre kobiety zgłaszają ból brzucha na dole, na wysokości wzgórka łonowego. Znajduje się tam spojenie łonowe, czyli staw, który w ciąży "rozciąga się", zmieniając swoją szerokość z 4–5 mm do 9 mm. U niektórych ciężarnych może dojść jednak do znacznie większego rozciągnięcia tego stawu, zwanego rozejściem spojenia łonowego. Towarzyszy temu ostry, rwący ból, nasilany przez niemal każdą aktywność fizyczną. W tej sytuacji należy szybko udać się do ginekologa, który za pomocą USG może ocenić szerokość rozejścia i zalecić dalsze leczenie.

Sposoby na bolące pachwiny – co pomaga?

Profilaktykę ciążowego bólu pachwin warto wdrożyć jeszcze przed ciążą. Warto zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej, stawiając większy nacisk na ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie ciała, takie jak pływanie, pilates i joga. Można też pomyśleć o rozpoczęciu kontroli masy ciała. W późnej ciąży, na kilka tygodni przed porodem, poleca się odpoczynek, łagodne leki przeciwbólowe i kontrolę u lekarza, by upewnić się czy ciąża przebiega prawidłowo. Co jednak jeżeli to dopiero 20 tydzień? Najlepsze efekty przynosi specjalistyczna fizjoterapia dla kobiet ciężarnych. Połączenie ćwiczeń i masażu daje świetne efekty, gdyż wzmacnia mięśnie utrzymujące miednicę i uczy kobietę jak wykonywać proste czynności, by nie sprawiały bólu.

Jeżeli nie mamy dostępu do kwalifikowanego personelu, starajmy się trzymać poniższych wskazówek:

  • Nie przebywajmy zbyt długo w pozycji stojącej. Wstając pomagajmy sobie rękoma, ubierajmy się na siedząco.
  • Utrzymujmy taką aktywność fizyczną, jaka nie powoduje bólu. Mogą to być spacery. Podczas pływania lub w pozycji klęku podpartego ciężar dziecka nie naciska na miednicę i daje jej odpocząć.
  • Nośmy wygodne obuwie na płaskim obcasie.
  • Unikajmy dźwigania ciężarów, kiedy jednak musimy coś podnieść, pochylając się zegnijmy kolana (nie biodra). Zrezygnujmy z torny na rzecz plecaka – symetrycznie obciążymy obydwa stawy biodrowe i miednicę.
  • Wchodźmy po schodach stawiając jedną nogę na schodku i dostawiając drugą.
  • Obracając się w łóżku czy wychodząc z samochodu, starajmy się trzymać kolana blisko siebie i pomagać sobie rękoma.
  • Śpijmy na boku z poduszką między kolanami.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jod w ciąży – zapotrzebowanie i skutki niedoboru

 

Jak przetrwać upały w ciąży? Co pomoże ciężarnym w gorące dni lata? Podajemy sposoby

 

Paciorkowiec w ciąży (GBS) – objawy i leczenie zakażenia paciorkowcem w ciąży

 

Mdłości w ciąży – skąd się biorą, kiedy mijają, co pomaga na nudności w ciąży?

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Żelazo w ciążowej diecie

 

Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?