Ból pleców w ciąży

Ocena: 4.55/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Boli przy schylaniu i poruszaniu się, promieniuje na nogi, nie pozwala zasnąć. Na ból pleców skarży się większość ciężarnych, zarówno w pierwszych tygodniach, jak i ostatnich miesiącach ciąży. Czy można zapobiec dolegliwościom? Poznaj skuteczne sposoby i proste ćwiczenia, które pomogą ci w walce z bólem!

Wybieraj odpowiednie dla kobiet w ciąży pozycje do snu.
Wybieraj odpowiednie dla kobiet w ciąży pozycje do snu.

Ciężarnym najczęściej dokuczają bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz bóle w okolicach miednicy. Pierwsze są odczuwalne głównie na wysokości talii, czasem promieniują do nóg, a nasilają się podczas długiego stania, siedzenia, a także wieczorami. Drugie koncentrują się niżej, w obrębie pośladków, a nawet tylnej części ud, dokuczają zwłaszcza po wysiłku, takim jak długi spacer, wchodzenie po schodach, pojawiają się też przy przekręcaniu się z boku na bok w czasie snu.

Dlaczego bolą plecy?

Po pierwsze, winne są hormony, pod wpływem których rozluźniają się powiązania stawowe - czujesz się mniej stabilnie, ból zaostrza się, kiedy chodzisz, siedzisz przez dłuższy czas, podnosisz ciężkie przedmioty albo zmieniasz pozycję podczas snu.

Po drugie, wzrasta twoja waga, co oznacza większe obciążenie dla mięśni oraz stawów - po całym, męczącym dniu możesz czuć się szczególnie obolała.

Po trzecie, powiększająca się macica i rosnący brzuch powodują, że zmienia się twoja postawa, przesuwa środek ciężkości, a plecy stają się jeszcze bardziej obciążone.

Po czwarte, macica może w nieprzyjemny sposób uciskać nerwy, co wzmaga ból.

Co sprzyja bólom pleców w ciąży?

Na bóle pleców są narażone przede wszystkim te kobiety, które cierpiały na podobne dolegliwości jeszcze przed ciążą. Poza tym problemom z kręgosłupem sprzyja:

  • Brak kondycji fizycznej, siedzący tryb życia, słabe mięśnie brzucha i pleców
  • Ciąża mnoga
  • Otyłość

Metody uśmierzania bólu

Bądź aktywna fizycznie. Zadbaj o wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg, postaw na ćwiczenia rozciągające, pamiętając, by gimnastyka nie była zbyt obciążająca, a rozciąganie mięśni nie przebiegało za szybko i gwałtownie. Idealną formą aktywności dla ciebie będzie pływanie.

Prostuj plecy, gdy stoisz. Staraj się nie wyginać pleców w łuk i nie pochylać klatki piersiowej do przodu - tak robi niestety wiele ciężarnych kobiet, w miarę jak powiększający się brzuch staje się coraz cięższy.

Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, siedź z wyprostowanymi plecami. Możesz podłożyć sobie specjalną poduszkę w okolice lędźwi, korzystaj także z podnóżka pod stopy - zapobiegniesz w ten sposób dokuczliwym bólom tego odcinka kręgosłupa. Raz na godzinę zrób sobie przerwę - wstań i przejdź się.

Unikaj długiego stania. Jeśli musisz stać (np. na tym m.in. polega twoja praca), rób sobie kilkunastominutowe przerwy w ciągu dnia - połóż się wtedy na boku, najlepiej wkładając pod brzuch i między nogi poduszkę.

Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach - chodzenie w takich butach jeszcze bardziej wpływa na zmianę twojej postawy i naraża cię na groźny upadek.

Nie dźwigaj. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, a kiedy niesiesz np. torby z zakupami, rozkładaj ciężar równomiernie, biorąc siatki w dwie ręce. Chcąc coś podnieść, ukucnij, chwyć przedmiot i dopiero wtedy powoli wstań, a najlepiej… poproś o to kogoś innego.

Wybieraj odpowiednie dla kobiet w ciąży pozycje do snu, najlepsze będzie ułożenie na boku z poduszką podłożoną pod brzuch i między kolanami.

Zapytaj lekarza o tzw. pas ciążowy.

Ćwiczenia

Dobrze dobrane ćwiczenia i umiarkowana aktywność pomogą ci poradzić sobie z uciążliwymi bólami pleców. Wypróbuj tzw. "koci grzbiet":

  • Oprzyj się o podłogę na dłoniach i kolanach - dłonie rozstaw na szerokość ramion, a kolana na szerokość bioder
  • Wciągnij powietrze, jednocześnie napinając mięśnie brzucha i pośladków i wyginając plecy w łuk
  • Powróć do początkowej, naturalnej pozycji, powoli wypuszczając powietrze


Sygnały, których nie wolno lekceważyć

Poznaj sytuacje, w których powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:

Silny ból pleców pojawił się nagle, w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży - to może być sygnał przedwcześnie rozpoczynającego się porodu.

Ból pleców jest wyjątkowo silny, czujesz się słabo, brak ci koordynacji ruchów, tracisz czucie w nogach lub w okolicach miednicy.

Bólom pleców towarzyszy gorączka, nudności, bóle pod żebrami albo pojawiła się krew w moczu - to może być objaw zapalenia nerek.


Tematy: nadwaga, ból pleców, kręgosłup, kręgosłup w ciąży, ból pleców w ciąży

Komentarze