Ból pleców w ciąży – w I, II i III trymestrze. Co oznacza i jak go złagodzić?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Uczucie euforii oraz oczekiwanie na nowego członka rodziny często przeplata się z niepokojem o nadchodzącą zmianę. Dodatkowo, wiele kobiet zmaga się z uporczywymi dolegliwościami fizjologicznymi, które towarzyszą zachodzącym w ich ciele zmianom. Jedną z nich jest – bardzo charakterystyczny w czasie ciąży – ból pleców. Jakie są jego przyczyny? Jak skutecznie pozbyć się bólu kręgosłupa w trakcie ciąży?

Ból kręgosłupa w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Do głównej przyczyny bólu kręgosłupa w okresie ciąży należą zachodzące w ciele kobiety zmiany fizjologiczne. Dolegliwości mogą dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa – szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego. Niekiedy ból promieniuje do innych części ciała, np. pośladków lub pachwin.

Na początku ciąży ból pleców wynika przede wszystkim z działania specyficznych dla tego czasu hormonów. W kolejnych miesiącach dolegliwości zwykle są spowodowane nabieraniem dodatkowych kilogramów, pod wpływem których zmienia się m.in. punkt ciężkości ciała.

Ból kręgosłupa w pierwszym trymestrze ciąży

We wczesnej ciąży rzadko kiedy mamy do czynienia z bólem wynikającym ze zwiększenia kilogramów lub powiększającego się brzucha. Najczęściej dolegliwości wynikają z działania hormonów ciążowych – m.in progesteronu. Warunkują one nie tylko odpowiednie zagnieżdżenie zarodka w macicy i jego poprawny rozwój, ale też fizjologiczne przygotowanie ciała kobiety na nadchodzące zmiany. Przyczyniają się do rozluźnienia i rozciągnięcia więzadeł oraz struktur macicy.

W pierwszym trymestrze ciąży ból pleców lokalizuje się zwykle w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. W wielu przypadkach promieniuje w okolicę bioder i pachwin.

Ból kręgosłupa w II i III trymestrze ciąży

W II i III trymestrze ciąży brzuch przyszłej mamy jest już widoczny. Rozwijający się płód wzrasta coraz szybciej, nabiera też znacznie większej masy. Sytuacja taka prowadzi do zmiany postawy ciała ciężarnej – zmiany środka ciężkości ciała. Coraz większy brzuch, a także powiększające się piersi, prowadzą do wymuszenia pozycji, charakteryzującej się doprzednim wysunięciem miednicy oraz ramion. Efektem tego jest znaczne obciążenie pleców. Mięśnie kręgosłupa są w stałym napięciu. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu prowadzi do uporczywego bólu pleców.

Ból kręgosłupa w ciąży może być także związany ze wzrostem kilogramów. W czasie ciąży kobieta może przytyć nawet kilkanaście kilogramów. Znacząco obciąża to organizm kobiety oraz przyczynia się do wystąpienia różnorodnych dolegliwości.

Ból pleców w III trymestrze – czy może zwiastować poród?

Ból kręgosłupa, pojawiający się w okolicy końca III trymestru, może być zwiastunem zbliżającego się rozwiązania! Jego nasilenie wynika z rozciągnięcia oraz rozluźnienia więzadeł, układu kostno-chrzęstnego macicy oraz dolnej części pleców. Zmiany te mają na celu przygotowanie organizmu do porodu oraz umożliwienie przejścia dziecka przez kanał rodny kobiety.

Jak rozpoznać ból, który może świadczyć o zbliżającym się porodzie? Zazwyczaj jego nasilenie szybko przybiera na sile. Najczęściej towarzyszą mu skurcze macicy, które z każdą godziną stają się coraz częstsze i coraz bardziej intensywne. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem lub udać do szpitala, który wybraliśmy na miejsce porodu.

Ból pleców w ciąży – na jakie schorzenia może wskazywać?

W niektórych przypadkach bóle pleców w ciąży nie są wynikiem zwiększającej się masy i zmiany środka ciężkości, ale objawem innego schorzenia.

Ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej może wskazywać na infekcję dróg moczowych. Stanowi ona dość częstą przypadłość przyszłych mam. Wraz ze zwiększającą się macicą, dochodzi do ucisku na moczowody. Jego efektem jest utrudnienie odpływu moczu. Jego zaleganie może skutkować poszerzeniem kielichów oraz miedniczki nerkowej oraz rozwojem infekcji.

Poza bólem pleców, infekcja dróg moczowych w ciąży objawia się:

  • częstym oddawaniem moczu,
  • bólem w dole brzucha,
  • bólem lub pieczeniem w trakcie oddawania moczu,
  • brunatnym kolorem moczu,
  • gorączką powyżej 38 stopni C,
  • nudnościami i wymiotami.

Jak skutecznie poradzić sobie z bólem pleców w ciąży?

Ból pleców w ciąży to powszechny problem większości kobiet. Najlepszą formą na jego skuteczne złagodzenie jest aktywność fizyczna.

Wiele kobiet zastanawia się, czy może w ciąży bezpiecznie uprawiać sport. Jeśli dostaliśmy zielone światło od lekarza ginekologa, regularne ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające nie tylko doskonale przygotują nas do zbliżającego się porodu, ale też świetnie sprawdzą się jako lekarstwo na bóle kręgosłupa i mięśni. Dzięki aktywności ruchowej poprawia się także samopoczucie. To szczególnie istotne w tym wyjątkowym dla każdej kobiety okresie.

Nieprzyjemne dolegliwości można skutecznie zmniejszyć dzięki ciepłej kąpieli. Rozluźni ona spięte mięśnie, a także będzie stanowić idealną formę relaksu. Warto pamiętać, że temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka – gorąca woda nie jest polecana kobietom ciężarnym.

Aby odciążyć kręgosłup, przyszła mama powinna zadbać także o odpowiednią pozycję w czasie snu. Najbardziej poleca się leżenie na boku, szczególnie lewym. Oczywiście – na każdym etapie ciąży najbardziej komfortowe pozycje mogą się od siebie znacząco różnić. Warto podążać za intuicją i własnym komfortem.

Czy ból pleców w ciąży może być niebezpieczny?

W ciąży dolegliwości bólowe pleców są w większości przypadków normą fizjologiczną. Niestety, niektóre kobiety odczuwają je wyjątkowo intensywnie lub zmagają się z dodatkowymi problemami zdrowotnymi. Takie sytuacje mogą wymagać interwencji lekarskiej.

Co może towarzyszyć bólowi pleców?

  • drętwienie kończyn,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka i dreszcze,
  • dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu,
  • ból pęcherza,
  • krwawienie z dróg rodnych.

Jeśli poza bólem kręgosłupa występują jedne z wymienionych dolegliwości lub inne niepokojące objawy, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

 
  1. https://hipp.pl/ciaza/poradnik/pytania-i-odpowiedzi/bol-plecow-w-ciazy
  2. NHS (2020). Back pain in pregnancy. [online] nhs.uk. Available at: https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/back-pain/.
Opublikowano: ; aktualizacja: 12.02.2024

Oceń:
0.0

Dominika Adamczyk-Grabias

Dominika Adamczyk-Grabias

Lekarz dentysta

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pasjonatka medycyny, stomatologii oraz medycyny estetycznej. W codziennej praktyce lekarskiej szczególną uwagę poświęca zabiegom z zakresu chirurgii oraz pedodoncji. Prywatnie szczęśliwa żona, pasjonatka gotowania i ogrodnictwa.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Apap w ciąży – czy można stosować?

 

Kwas foliowy w ciąży – zapotrzebowanie, dawkowanie, objawy niedoboru

 

Niestrawność w ciąży – jakie są sposoby na niestrawność żołądka?

 

Badanie glukozy w ciąży

 

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

 

7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie ciąży?

 

Czego unikać w ciąży