Ból piersi w ciąży – co oznacza i co robić, kiedy bolą piersi?

Ból piersi na początku ciąży stanowi jeden z wczesnych objawów ciąży. Na skutek działania hormonów piersi są nabrzmiałe i bolą przy dotyku, zmienia się także to, jak wyglądają. Piersi w ciąży wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która złagodzi wrażliwość i zapobiegnie rozstępom.

Ból piersi w ciąży – jakie są przyczyny?

Piersi w ciąży ulegają wyraźnym zmianom, co stanowi jeden z typowych objawów ciąży. W wyniku wzrostu poziomów hormonów ciążowych (estrogenu i progesteronu) piersi są obrzmiałe, co wpływa na to, jak wygląda pierś w ciąży. Ten sam mechanizm działa przed wystąpieniem miesiączki, kiedy napięta, boląca pierś (często pierś boli przy dotyku) staje się źródłem znacznego dyskomfortu.

Niestety w czasie ciąży zmiany w obrębie gruczołów piersiowych są jeszcze bardziej uwydatnione. Stanowi to przygotowanie do produkcji mleka i karmienia dziecka. Za sprawą estrogenów w piersiach intensywnie rozwijają się kanaliki mlekowe, które przygotowują piersi do karmienia. Ból piersi czy ból sutków w ciąży jest nie tylko skutkiem powiększania się biustu, lecz także pojawia się z powodu niedoboru oksytocyny – hormonu, który odpowiada za zmiany zachodzące w piersiach. Zjawisko to jest zupełnie normalne.

Oprócz pojawienia się bólu w piersiach w ciąży, charakterystycznym objawem jest ściemnienie obwódki brodawki (barwnikowa powierzchnia wokół brodawki). Takie ściemnienie brodawek w ciąży nie zniknie całkowicie po porodzie, zostanie już na stałe. Na obwódce stają się widoczne również małe grudki, czyli gruczoły łojowe, które po porodzie stają się niewidoczne.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Obolałe, nabrzmiałe piersi i ból sutków – wczesny objaw ciąży

Wzrost hormonów ciążowych (estrogenu, progesteronu) wpływa na tkankę gruczołów piersiowych w taki sposób, że są one bardzo tkliwe i wrażliwe na dotyk. Zmiany hormonalne sprawiają, że przepływ krwi w organizmie ciężarnej kobiety znacznie się zwiększa. Na jaśniejszej skórze piersi staje się widoczna cała siatka naczyń krwionośnych, która przecina gruczoł sutkowy. Można powiedzieć, że takie uwidocznienie się naczyń obrazuje drogę dostarczania pokarmu w systemie matka-dziecko. W związku z tym, że hormony ciążowe zaczynają działać w ciągu kilku dni od zapłodnienia, to napięcie i uczucie nabrzmiałych piersi może pojawić się już w czwartym tygodniu, stanowiąc dość wczesny objaw ciąży.

Kobieta ciężarna nie będzie musiała przyzwyczajać się do niezwykłej tkliwości i wrażenia obolałych piersi, które z reguły występują w pierwszym trymestrze ciąży. Mimo że piersi rosną w miarę rozwoju ciąży, to od około czwartego miesiąca ciąży już nie będą tak bardzo bolesne, tkliwe i napięte. Pełny biust to zasługa działania hormonów, które kierują procesem laktacji (estrogeny) oraz powodują gromadzenie się większej ilości wody w gruczołach piersiowych (progesteron).

Piersi w czasie ciąży mogą powiększyć się nawet o 3 rozmiary. Ważne jest, aby od momentu powiększania się piersi pomyśleć o zmianie biustonosza na większy. Zbyt obcisły i za ciasny stanik tylko spotęguje nieprzyjemne objawy.

Co robić, kiedy bolą piersi w ciąży?

Ból piersi w pierwszym trymestrze ciąży jest najbardziej nasilony. W tym czasie należy kupić większy biustonosz, najlepiej na grubych ramiączkach, który będzie bardzo dobrze podtrzymywał piersi kobiety ciężarnej. Noszenie dobrze dobranego stanika pomoże nieco złagodzić bóle piersi.

Bolesność piersi w drugim trymestrze ciąży nie będzie tak dokuczliwa. Wtedy też należy rozpocząć intensywną pielęgnację biustu. W tym okresie ciąży nadwrażliwość piersi zmniejsza się, a gruczoły piersiowe nastawiają się na produkcję mleka. Ważne jest, aby natłuszczać i odpowiednio nawilżać skórę piersi.

Ciężarna powinna rozpocząć również intensywną pielęgnację przeciw rozstępom na piersiach (czerwone pręgi na powierzchni skóry piersi), które pojawiają się, gdy piersi zwiększają swój rozmiar, a skóra ulega rozciągnięciu. Rozstępy najczęściej pojawiają się u kobiet, które mają do tego predyspozycje genetyczne lub u kobiet, które zbyt dużo przytyły w czasie ciąży. Do pielęgnacji piersi należy używać specjalnych kosmetyków dla kobiet w ciąży. Zawarte w nich substancje czynne zabezpieczą skórę na biuście oraz pomogą ją wzmocnić. Tak naprawdę już od początku ciąży warto nawilżać skórę piersi balsamem, który pomoże złagodzić swędzenie będące skutkiem rozciągania skóry.

Na nadmierną wrażliwość piersi w ciąży nie należy stosować środków przeciwbólowych, gdyż ulga dla ciężarnej będzie krótkotrwała, a mogą one nie być korzystne dla dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
2.9

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Czkawka u płodu – przyczyny, objawy, postępowanie, kiedy występuje?

 

Krwawienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Sutki w ciąży – jak wyglądają piersi i brodawki w ciąży?

 

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

 

Dieta wegetariańska w ciąży – czy wegetarianizm w ciąży jest bezpieczny?

 

Farbowanie włosów w ciąży – czy można i czym?

 

Ospa w ciąży – w I, II, III trymestrze – objawy, leczenie, powikłania

 

Pregnezja – przyczyny, objawy, skutki, zapobieganie