Ból krocza w ciąży – jakie są przyczyny bólu w kroczu w ciąży?

Ocena: 4.32/5 Głosów: 68
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból krocza w ciąży może występować przy siadaniu, wstawaniu, chodzeniu czy przy aktywności fizycznej. Przyczyną bólu w kroczu jest najczęściej rozejście spojenia łonowego. Ból w okolicach krocza zwykle ustępuje po porodzie, a stosowane leczenie w ciąży jest objawowe.

Dlaczego boli krocze w ciąży?

 

W okresie ciąży na skutek hormonów ciążowych dochodzi do zmiękczenia więzadeł kobiety ciężarnej. Zmiany te dotyczą szczególnie miednicy, czyli trzech kości, które utrzymywane są razem przez więzadła. Rozmiękczenie więzadeł umożliwia większą wzajemną ruchomość kości miednicy.

Zmiany najczęściej dotyczą spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Dzieje się tak po to, aby miednica mogła pomieścić główkę dziecka przechodzącą przez kanał rodny, który fizjologicznie jest wąską strukturą. Jednym słowem poluzowanie więzadeł w obrębie miednicy powoduje to, że poród staje się łatwiejszy i mniej uciążliwy dla kobiety rodzącej. Obniżenie główki dziecka może jednak przyczyniać się do bólu krocza w ciąży.

 

Ból krocza – co nasila ból w kroczu w czasie ciąży?

 

Ból w kroczu w ciąży pojawia się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży i jest związany z wstawianiem się główki dziecka do wchodu miednicy. Główka dziecka wówczas obniża się przygotowując się w ten sposób do rozpoczęcia akcji porodowej. Wtedy też ból pojawia się nie tylko w obrębie samego krocza. Typowy jest wówczas także ból miednicy mniejszej.

Ból krocza w ostatnich tygodniach ciąży nasila się w trakcie:

  • chodzenia,
  • aktywności fizycznej,
  • siadania i wstawania.

Zatem, aby uniknąć bądź złagodzić ból okolicach krocza, warto prowadzić oszczędzający tryb życia, szczególnie w ostatnim okresie ciąży.

 

Rozejście spojenia łonowego – przyczyna bólu w kroczu

 

Jedną z przyczyn bólu w kroczu w ciąży, a dokładniej bólu spojenia łonowego, może być rozejście spojenia łonowego. Do rozejścia spojenia łonowego dochodzi wtedy, kiedy zmiękczenie więzadeł i zwiększona ruchomość kości miednicy stają się nadmierne. Mówimy tu o sytuacji, kiedy nadmierna ruchomość występuje w obrębie spojenia łonowego, czyli miejsca złączenia kości miednicy. Nadmierna elastyczność aparatu więzadłowego jest konsekwencją działania estrogenów.

Rozejście spojenia łonowego to stan, kiedy połączenie to znacznie się rozluźnia powodując ból przy każdym ruchu. Rozejście spojenia łonowego może nastąpić w czasie ciąży, porodu bądź nawet po porodzie. Kobieta ciężarna odczuwa wówczas ból w okolicy łonowej, w pachwinach oraz ma bóle w krzyżu. Do nasilenia bólu dochodzi w trakcie chodzenia, wchodzenia na schody lub w trakcie obracania się w łóżku. Przy chodzeniu ciężarna może słyszeć wyraźne trzaski.

 

Ból krocza, krzyża i ból w pachwinach w ciąży – co robić?

 

Rozejście spojenia łonowego występuje w przypadku 1:800 ciąż. Jest dolegliwością bardzo bolesną. Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe, ale szczególnie ważne jest,by starać się zmniejszyć obciążenie miednicy. Rozejście spojenia łonowego w ciąży powinno skłonić do rezygnacji z podnoszenia i przenoszenia ciężkich rzeczy, np. zakupów.

Kobiety, które korzystają z basenu powinny unikać pływania żabką, ponieważ pływanie tym stylem jeszcze bardziej obciąża miednicę. W trakcie porodu szersze rozsuwanie nóg kobiety rodzącej powinno być ograniczone do minimum. Jest to również niezwykle ważne po porodzie np. w trakcie szycia krocza przez lekarza lub położną. Po porodzie zwykle konieczne jest podanie leków przeciwbólowych. Kobieta potrzebuje również odpoczynku i stopniowego uruchamiania.

Związane z rozejściem spojenia łonowego bóle w kroczu po porodzie zwykle ustępują. Jeśli zdarzy się sytuacja, że dolegliwości utrzymują się, potrzebna bywa pomoc lekarska (być może nawet zabieg operacyjny) i wyspecjalizowana fizjoterapia.

 

Jak leczyć ciążowe bóle w kroczu?

 

Leczenie bólu w krocza kobiety ciężarnej jest tak naprawdę bardzo ograniczone. Głównie opiera się na działaniach zachowawczych. Do działań tych możemy zaliczyć przede wszystkim oszczędzający tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej do minimum oraz unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Dieta kobiety ciężarnej, zmagającej się z nadmiernymi dolegliwościami w okolicy krocza, powinna być obfita w żelatynę. Żelatyna pomaga w umocnieniu chrząstkozrostów. W aptekach znajdziemy wiele preparatów, które pozwolą wzmocnić elementy chrzęstno-kostne miednicy. Preparaty te dostępne są bez recepty. Przed przyjmowaniem takiego środka należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. W celu zniwelowania bólu w kroczu znaczną ulgę mogą przynieść specjalne pasy umożliwiają stabilizację miednicy.

Komentarze