Ból kręgosłupa w ciąży – jakie są przyczyny bólu pleców w ciąży?

Ocena: 3.71/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból kręgosłupa w ciąży jest częstą dolegliwością. Ból pleców w ciąży spowodowany jest m.in. stopniowym powiększaniem się ścian macicy. Najczęstszą przyczynę bólu w dole pleców w ciąży stanowi większe napięcie mięśni dolnego odcinka kręgosłupa. Jak odróżnić rwę kulszową w ciąży, ból krzyża i korzonków w ciąży? Kiedy udać się do lekarza w przypadku bólu kręgosłupa i pleców w ciąży?

Fotolia

Ból pleców w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Ciąża jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla organizmu kobiety. Od samego jej początku kobieta może odczuwać rozmaite dolegliwości, począwszy od zmian nastrojów i nudności, po tzw. zachcianki i przypływy energii spowodowane głównie zmianami hormonalnymi.

Ból pleców w ciąży spowodowany jest m.in. stopniowym powiększaniem się ścian macicy, która, z czasem zwiększająca swoją masę nawet 20-krotnie, powoduje zmiany ustawienia kości krzyżowej z pogłębieniem lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Powiększenie lordozy polega na jej wygięciu się do przodu, co przypominać może ustawienie brzucha w uwypukleniu, charakterystyczne dla dzieci do około 5. roku życia.

Mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa muszą z czasem coraz bardziej się napinać, żeby zrównoważyć masę rosnącego brzucha i przenieść środek ciężkości ciała nieco do przodu. Stanowi to niewątpliwie, choć w dużym skrócie, najczęstszą główną przyczynę bólu w dole pleców w ciąży.

U kobiet, które jeszcze przed ciążą miewały bądź leczyły się z powodu bólu krzyża, może nastąpić gwałtowne nasilenie się bólu krzyża w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze.

 

Ból kręgosłupa w ciąży a ból krzyża w ciąży – jak odróżnić?

 

Ból krzyża w ciąży i ból w dole pleców w ciąży może mieć zupełnie inne podłoże. U kobiet spodziewających się dziecka jest przede wszystkim związany z opisywanymi wcześniej zmianami w ustawieniu kręgosłupa będących odpowiedzią i konsekwencją powiększającego się brzucha.

Jeśli rośnie masa i wymiary jamy brzusznej w trakcie ciąży, mięśnie tyłu pleców muszą bardziej pracować, żeby utrzymać prawidłową, pionową postawę ciała. Niesie to za sobą bardzo często tzw. przeciążeniowe bóle pleców w ciąży, szczególnie w jej końcowym okresie.

Zupełnie inny mechanizm towarzyszy często klasycznym dolegliwościom bólowym kręgosłupa w ciąży, np. bólowi kręgosłupa na dole w ciąży (ból dolnego odcinka kręgosłupa).

Do bólu kręgosłupa może dochodzić również poprzez nadwyrężenie kręgosłupa, np.: ciężką pracą fizyczną, nieodpowiednim podnoszeniem ciężarów, brakiem ruchu czy przebywaniem w tzw. pozycjach niekorzystnych, przeciążających kręgosłup (praca biurowa, zawodowi kierowcy itp.).

Za ból pleców na dole w ciąży i ból w krzyżu w ciąży odpowiada inny mechanizm powstawania bólu. Różne są także przyczyny, a co za tym idzie – odmienne będą sposoby leczenia bólów pleców w ciąży

 

Rwa kulszowa w ciąży a ból na dole pleców

 

Jak rozpoznać i zróżnicować ból pleców w ciąży od innych bóli kręgosłupa, które mogą wystąpić w tym okresie?

Ból kręgosłupa w ciąży może być spowodowany zmianami związanymi z rosnącym
i powiększającym się brzuchem, lecz może mieć również zupełnie inne przyczyny.

Niezwykle ważne i istotne jest w tym miejscu odpowiednie rozpoznanie i zróżnicowanie bólu w krzyżu w ciąży od innych dolegliwości bólowych z ciążą niemających za wiele wspólnego, lecz występujących w czasie jej trwania.

Należy pamiętać, że jeśli kobieta miewała problemy z kręgosłupem (w postaci nieprzyjemnych dolegliwości przed ciążą), to w jej trakcie mogą one nawrócić bądź się nasilić.

Wtedy też może dojść do takich stanów, jak rwa kulszowa w ciąży lub ból korzonków w ciąży. Zróżnicowanie bólu kręgosłupa tego typu jest niezwykle istotne. W przypadku rwy kulszowej główne objawy mogą być zlokalizowane centralnie, pośrodku kręgosłupa lub też ból może promieniować do pośladka lub nogi i kończyć się na różnym jej poziomie (tył uda, dół podkolanowy, łydka, okolice pięty lub dużego palucha). W przypadku bólu korzonków w ciąży charakter bólu zwykle jest centralny obejmujący wyższe części kręgosłupa lędźwiowego (niż w przypadku rwy kulszowej niższe jego części) i rozchodzący się na boki. Natomiast przeciążeniowe bóle kręgosłupa w ciąży są dolegliwościami związanymi z dźwiganiem z przodu dość dużego już brzucha, dlatego też bóle tego typu pojawiają się właśnie w końcowym trymestrze.

 Od właściwego postawienia diagnozy zależy sposób oddziaływania bądź leczenia. W przypadku rwy kulszowej w ciąży bądź bólu korzonków w ciąży warto zgłosić się na konsultację specjalistyczną do fizjoterapeuty lub lekarza, gdyż leczenie we własnym zakresie zwykle nie kończy się wraz ze zmniejszeniem dolegliwości. Z przeciążeniowymi bólami kręgosłupa w ciąży zwykle można sobie poradzić z powodzeniem we własnym zakresie.

 

Ból korzonków, krzyża, kręgosłupa i pleców w ciąży – kiedy do lekarza?

 

Nie każdy ból kręgosłupa w ciąży jest nią spowodowany. Jak już zostało wspomniane, istnieje wiele różnych przyczyn bólu kręgosłupa, których nie można bagatelizować, zwłaszcza w ciąży.

Do symptomów niepokojących i wymagających konsultacji lekarskiej zaliczamy:

  • ostry ból korzeniowy związany z uwypukleniem się dysku i uciskiem na strukturę nerwu unerwiającego pośladek lub kończynę, szczególnie kiedy występuje on nagle;
  • bóle pleców w ciąży promieniujące do obu kończyn równocześnie;
  • bóle w kręgosłupie w ciąży z zablokowaniem ruchu, kiedy dochodzi do unieruchomienia w konkretnej pozycji (np. podczas schylania się czy podnoszenia czegoś z podłogi);
  • wszystkie ostre stany zapalne mięśni kręgosłupa ze wzrostem temperatury lokalnie (w kręgosłupie lędźwiowym) bądź z towarzyszącą podwyższoną temperaturą uogólnioną;
  • promieniujący ból od kręgosłupa lędźwiowego w ciąży w wyższe jego części (promieniowanie od dołu do góry kręgosłupa);
  • bóle okalające kręgosłup i brzuch, czasami mogą zdarzyć się kolki nerkowe czy zastoje moczu z utrudnionym odpływem, co może dawać podobne dolegliwości do bólu kręgosłupa w ciąży;
  • bóle promieniujące do bioder, pośladków czy pachwin, szczególnie z zaburzeniem czucia;
  • zaburzone czucie okolicy krocza i wewnętrznej części ud;
  • jakiekolwiek zaostrzenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego (ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży) u kobiet, które przed ciążą cierpiały bądź leczyły się na schorzenia narządu ruchu.

Wyżej wymienione objawy związane z bólem kręgosłupa i pleców w ciąży nie występują często. Kiedy jednak dzieje się coś niepokojącego, nie należy bagatelizować sprawy tylko skonsultować się jak najszybciej z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Tematy: ból kręgosłupa w ciąży, ból pleców w ciąży, rwa kulszowa w ciąży, ból w krzyżu w ciąży, ból na dole pleców w ciąży

Komentarze