Ból jajnika w ciąży – jakie są przyczyny bolących jajników?

Ból jajnika w ciąży nie zawsze jest groźny. We wczesnej ciąży to objaw fizjologiczny. Kłucie jajników i bóle podbrzusza w ciąży bardziej zaawansowanej mogą jednak oznaczać ciążę pozamaciczną czy zapalenie przydatków. Ból w dole brzucha w czasie ciąży należy zgłosić lekarzowi.

Ból jajnika w ciąży – czy to normalne?

Bój jajników na początku ciąży jest dość często zgłaszaną dolegliwością. Wrażenie bolących jajników nie zawsze jednak powinno być powodem do niepokoju. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajnikach dojrzewa jeden pęcherzyk, który podczas owulacji pęka, uwalniając do jajowodu komórkę jajową. Na tym jednak nie kończy się jego rola. Zaraz po pęknięciu, pod wpływem hormonów, przebudowuje się w ciałko żółte, czyli strukturę odpowiedzialną za wytwarzanie hormonów podtrzymujących ciążę.

Jeżeli nie nastąpi zapłodnienie pęcherzyk powoli zanika, jeżeli jednak powstanie zarodek, daje on sygnał do wzrostu ciałka żółtego. W ten sposób powstaje tzw. ciałko żółte ciążowe, które rozwija się do wielkości nawet 5 cm średnicy i funkcjonuje do 1418 tygodnia ciąży. Taka nowa struktura w obrębie jamy miednicy i powiększająca się macica mogą rozciągać więzadła mocujące żeńskie narządy płciowe i otrzewną trzewną dając lekkie pociąganie i kłucie w podbrzuszu w ciąży, które ciężarna może odbierać właśnie jako kłujący ból jajników.

Ból podbrzusza w ciąży – czy to torbiel na jajniku?

U niektórych kobiet za bardzo przerośnięte ciałko żółte może imitować torbiel jajnika – ta zaś daje zazwyczaj uczucie pobolewania i kłucia w bocznej części podbrzusza na początku ciąży. Sama torbiel jest zjawiskiem dość rzadkim, występuje u około 5,4 proc. ciężarnych w I trymestrze, wymaga diagnostyki ultrasonograficznej z następową czujną obserwacją. Jednak nie jest to rzecz groźna, gdyż u większości kobiet znika z biegiem ciąży lub po rozwiązaniu.

W przypadku gdy ból okolicy jajników jest silniejszy, należy pomyśleć o krwawieniu do torbieli, jej pęknięciu lub nawet o skręceniu jajnika, które może prowadzić do jego zawału i utraty. Wtedy należy pilnie udać się do lekarza. Na szczęście wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży i powiększaniem się macicy ryzyko skrętu jajnika maleje.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Bolące jajniki – jaka może być przyczyna bólu jajników w ciąży?

Dolegliwości interpretowane jako ból prawego lub ból lewego jajnika w ciąży mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną (ektopową). Jest to stan zdecydowanie nieprawidłowy, polegający na zagnieżdżeniu się zarodka poza jamą macicy, w 95 proc. przypadków w jajowodzie, gdzie jest zbyt mało miejsca, by płód mógł się rozwijać.

Każda kobieta podejrzewająca u siebie ciążę powinna być zbadana przez ginekologa, żeby wykluczyć ten stan. Problem dotyczy nawet 1/100 ciąż. Objawia się silnym bólem w podbrzuszu w bocznej części, któremu może towarzyszyć krwawienie z dróg rodnych i objawy z przewodu pokarmowego.

Wrażenie kłucia w jajniku i ból w dole brzucha najczęściej pojawia w okolicy 8 tygodnia od ostatniej miesiączki. Leczenie sprowadza się do przerwania ciąży – np. wyczekując poronienia lub podając leki. Bardziej zaawansowana ciąża ektopowa stanowi bezpośrednie zagrożenie życia ciężarnej, może powodować ból w dole brzucha doprowadzający do omdlenia i silne krwawienie wewnętrzne.

Kłucie w jajniku i ból w dole brzucha – zapalenie przydatków w ciąży

Bolesne jajniki w ciąży mogą wskazywać na zapalenie przydatków (zapalenie jajników i jajowodów). Stan zapalny może dotrzeć do jajnika/jajowodu z 3 źródeł – przez krew, przez styczność np. z jelit lub tą samą drogą co plemniki. Ten ostatni schemat jest groźny dla rozwijającego się dziecka, z uwagi na to, że czynnik zakaźny znajduje się też w macicy, co grozi porodem przedwczesnym lub poronieniem.

Najczęstszą przyczyną zapalenia przydatków w ciąży są bakterie: rzeżączka, Chlamydia i bakterie ropotwórcze. Powodują one ból jajnika lub rozlany ból brzucha na dole któremu może towarzyszyć gorączka i cuchnąca ropna wydzielina z pochwy, nierzadko z domieszką krwi. Pojawiają się też objawy zapalenia cewki moczowej. Należy bezwzględnie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie antybiotykiem.

Kłucie w podbrzuszu w ciąży a ryzyko poronienia

Typowym objawem poronienia są skurczowe bóle w dole brzucha (skurcze macicy) z towarzyszącym krwawieniem. Czasami samo plamienie w ciąży przy silnych skurczach może być objawem zagrażającej utraty ciąży. Do powstania przedwczesnych skurczów macicy może przyczynić się wiele zmiennych, będą to czynniki genetyczne, zmiany anatomiczne macicy, infekcje, endometrioza, mięśniaki i wiele innych.

Stąd ciężko określić w jakim stopniu zmiany jajnika wiążące się z bólem i kłuciem, będą wpływały na utrzymanie ciąży. Pewne jest, że słabo nasilone bóle lokalizowane w rzucie jajnika, bez krwawienia i gorączki, nie powinny budzić niepokoju.

Co jeszcze może oznaczać bolący jajnik w czasie ciąży?

Silne bóle brzucha z prawej strony na dole, przypominające ból prawego jajnika, mogą zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego – występuje ono u ciężarnych równie często jak w ogólnej populacji, a zaniedbane może dawać groźne konsekwencje.

Jeżeli zaś pojawiają się mierne bóle z lewej strony podbrzusza i problemy z wypróżnianiem możemy podejrzewać zaparcia. We krwi przyszłej mamy znajdują się hormony rozluźniające mięśnie nie tylko macicy, ale też jelit. Dodatkowo perystaltyka przewodu pokarmowego zwalnia, żeby wchłonąć wszystkie niezbędne mikroelementy potrzebne dla dziecka. Stąd często spotykanym problemem są zwykłe zaparcia w ciąży. Wystarczy jednak zmienić dietę, a w razie braku poprawy, skonsultować się z lekarzem.

Co robić, kiedy boli podbrzusze w ciąży?

Co robić, gdy pojawia się ból jajnika w ciąży? Po pierwsze, w ciąży żadnego objawu (zwłaszcza bólu) nie można bagatelizować. Należy udać się na pilną wizytę do ginekologa, który po zbadaniu i wykonaniu USG wykluczy ciążę pozamaciczną, zapalenie przydatków czy torbiel jajnika, bądź dzięki szybkiej diagnozie będzie mógł wdrożyć skuteczne leczenie.

Delikatny ból jajników we wczesnej ciąży pojawia się przed okresem, w którym do tej pory następowało krwawienie miesiączkowe. Jednak można je uznać za niegroźny wariant normy dopiero po kompleksowym badaniu ginekologicznym. Bóle jajników ustępują najczęściej samoistnie, np. po wypoczynku, ewentualnie można poprosić lekarza o wypisanie (bezpiecznych dla płodu) leków przeciwbólowych czy rozkurczowych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

 

Dlaczego w ciąży boli brzuch?

 

Tokofobia, czyli strach przed porodem i ciążą u kobiet – jakie są przyczyny i co robić?

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Kłucie w podbrzuszu w ciąży – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha w czasie ciąży?

 

Aborcja w Polsce – w jakich przypadkach można dokonać aborcji?

 

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Ból żołądka w ciąży – przyczyny i sposoby na bolesne skurcze żołądka