Biegunka na początku ciąży – przyczyny biegunki w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu

Przyczyną biegunki na początku ciąży mogą być fizjologiczne zmiany hormonalne, dlatego rozwolnienie w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu bywa traktowane jako jeden z objawów ciąży. Luźne stolce mogą podłoże infekcyjne lub stanowić efekt uboczny zażywania antybiotyku. Czy biegunka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka? Jak leczyć się domowymi sposobami i kiedy zgłosić się do lekarza.

Biegunka – objaw ciąży?

Początki ciąży nie zawsze słusznie wiązane są przez kobiety z różnymi dolegliwościami. Jedną z nich są luźne stolce. Czy biegunka na początku ciąży jest normalna?

Biegunka w pierwszych tygodniach ciąży czy też biegunka po zapłodnieniu może choć nie musi być pierwszym objawem ciąży. Poranne nudności, biegunka i wymioty, niechęć do niektórych pokarmów, zmęczenie i drażliwość, częste oddawanie moczu, bolesność i tkliwość piersi należą do tak zwanych przypuszczalnych oznak ciąży.

Z kolei zatrzymanie miesiączki, powiększenie obwodu brzucha, rozstępy skórne, kresa brunatna, wzmożona wydzielina z pochwy, powiększenie piersi, podwyższona temperatura ciała i dodatni test ciążowy to przypuszczalne objawy ciąży.

Natomiast za pewne objawy ciąży uznaje się badalną czynność serca płodu (1014 tydzień ciąży), stwierdzenie obecności płodu w badaniu USG oraz badalne ruchy płodu.

Zatem biegunka jako jedyny występujący objaw nie nasuwa podejrzenia o ciąży. Dopiero korelacja jej z powyższymi objawami może zwiastować ciążę. Rozwolnienie w pierwszych dniach po zapłodnieniu jest wówczas reakcją organizmu na działające hormony.

Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Jakie są przyczyny biegunki na początku ciąży?

Biegunka we wczesnej ciąży może być spowodowana przez:

  • zakażenia przewodu pokarmowego o etiologii bakteryjnej,
  • zakażenie przewodu pokarmowego o etiologii wirusowej (tzw. jelitówka, grypa jelitowa),
  • antybiotyki (biegunka po antybiotyku to dość częste działanie niepożądane),
  • toksyny (np. zatrucie grzybami),
  • leki przeczyszczające,
  • choroby przewlekłe, takie jak nadczynność tarczycy, nieswoiste choroby zapalne jelit, celiakia, nietolerancje pokarmowe.

Przyczyną bólu brzucha i biegunki w ciąży w pierwszych tygodniach najczęściej są pierwsze trzy wymienione czynniki (zakażenia przewodu pokarmowego i biegunka poantybiotykowa).

Przeczytaj też: Bóle brzucha w ciąży – przyczyny

Biegunka w pierwszym trymestrze ciąży a odwodnienie

Biegunka objawia się występowaniem luźnych stolców w ilości co najmniej 3 na dobę. Mogą występować skurcze i bóle brzucha. Gorączka świadczy o biegunce infekcyjnej. Nierzadko z biegunką współistnieją nudności i wymioty. Jako powikłanie biegunki może wystąpić odwonienie – w ciąży jest ono szczególnie niebezpieczne.

Stopień odwodnienia można łatwo określić, porównując masę ciała sprzed choroby z obecną wagą (przestawiając ubytek masy ciała w procentach). Łagodnemu odwodnieniu towarzyszy wzmożone pragnienie, uczucie suchości w jamie ustnej. Nie stanowi ono większego zagrożenia.

Przeczytaj też: Czy grypa żołądkowa w ciąży może zagrozić dziecku?

Odwonienie średniego stopnia powinno nas już jednak zaniepokoić. Poza powyższymi objawami przejawia się skąpomoczem (znacznie zmniejszone oddawanie moczu), obniżonym ciśnieniem tętniczym, wydłużonym czasem powrotu włośniczkowego (po uciśnięciu płytki paznokciowej, a następnie zwolnieniu ucisku powrót do barwy różowej wynoszący więcej niż 2 sekundy), dodatnim testem fałdu skórnego (złapany palcami fałd skórny, np. na grzbietowej powierzchni dłoni, rozprostowuje się wolno). Jeśli do tych wszystkich objawów dochodzi jeszcze omdlenie, utrata przytomności – mamy do czynienia ze stopniem ciężkim odwonienia.

Groźnymi powikłaniami biegunki w ciąży są także zaburzenia elektrolitowe i kwasica metaboliczna, które mogą towarzyszyć biegunkom o średnim i ciężkim stopniu odwodnienia.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Biegunka przed porodem

Biegunka może być objawem porodu. Organizm niejako przygotowuje się, oczyszcza w ten sposób. Luźnym stolcom mogą także towarzyszyć nudności i wymioty. Do innych oznak porodu zaliczamy m.in.

Wraz z rozwolnieniem przed porodem mogą wystąpić dodatkowo dreszcze i uczucie roztrzęsienia.

Czy biegunka w ciąży jest niebezpieczna?

Biegunka w ciąży może stanowić objaw bardzo poważnego stanu, jakim jest przedwczesne oddzielenie łożyska. Objawia się ono krwawieniem z dróg rodnych, nagłym ostrym bólem podbrzusza i okolicy krzyżowej, nudnościami i wymiotami, a także biegunką.

Odklejenie łożyska może doprowadzić do niedotlenienia płodu oraz masywnego krwotoku u kobiety, dlatego po zaobserwowaniu powyższych objawów konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy lekarskiej. Najczęściej wskazane jest wówczas rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego cięcia.

Tego typu powikłanie występuje dość rzadko i wymaga potwierdzenia w badaniu USG.

Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało Twoje dziecko

Sposoby na biegunkę w ciąży – co robić?

Bardzo ważne w przypadku rozwolnienia na początku ciąży i na kolejnych jej etapach, jest nawadnianie. To podstawa leczenia objawowego wszystkich biegunek, zarówno u dzieci, dorosłych, osób starszych, jak i u kobiet w ciąży. Należy uzupełniać płyny, pijąc dużo wody, herbaty, napojów izotonicznych.

Elektrolity w ciąży, w przypadku biegunki również są zalecane. Można je dostać w aptece np. w formie proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej lub przygotować samodzielnie w domu. Celem sporządzenia tzw. roztworu cukrowo-elektrolitowego należy rozpuścić w litrze wody:

  • ½ - 1 łyżeczki soli kuchennej,
  • 4-8 łyżeczek cukru,
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • filiżankę soku pomarańczowego.

Przy biegunce dieta powinna być lekkostrawna – zaleca się gotowane warzywa, ryż, kaszę mannę, ziemniaki, jogurty naturalne, delikatne zupy, sucharki, biszkopty. Porcje powinny być małe (godnie z zasadą „mało, ale często”).

Zobacz też: Czym jest hipowolemia?

Jakie leki pomogą na rozwolnienie w ciąży?

W przypadku etiologii bakteryjnej lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk na biegunkę. Jako leki wspomagające w trakcie antybiotykoterapii zaleca się stosowanie probiotyków.

Jeśli chodzi o leki przeciwbiegunkowe, należy unikać loperamidu (szczególnie w I trymestrze ciąży). Bezpieczne dla kobiet w ciąży jest stosowanie smektyn (w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej), tabletek z kory dębu oraz białczanu taniny. Leki te mają działanie adsorbujące i ściągające, nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a więc są bezpieczne w leczeniu luźnych stolców w ciąży.

Do lekarza powinna się udać kobieta w ciąży, u której biegunka się przedłuża i nie ustaje mimo leczenia zachowawczego prowadzonego w domu. Jeśli nudności i wymioty towarzyszące biegunce nie pozwalają na przyjmowanie posiłków i płynów doustnie, jest to wskazanie do hospitalizacji. Do szpitala powinny się również udać kobiety ciężarne, które są mocno odwodnione. Także ostry ból brzucha i biegunka powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.

Bibliografia

 
  1. Położnictwo i gienkologia, tom 1, G. Bręborowicz
  2. Interna Szczeklika, 2016/2017 A.
  3. https://www.mp.pl/ginekologia/poloznictwo/129235,stosowanie-lekow-dostepnych-bez-recepty-u-kobiet-w-ciazy,1
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Agnieszka Foryś

lekarz

Tworzy teksty dotyczące kwestii zdrowia i pielęgnacji dziecka. Jej opracowania są przystępne i pomagają młodej mamie uporać się z codziennymi trudami macierzyństwa. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kleszcz w ciąży – co robić, czy usunąć?

 

Łożysko w ciąży – budowa, funkcje, ułożenie

 

Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy to bezpieczne?

 

Awokado w ciąży – czy wolno je jeść?

 

Borelioza – przyczyny, objawy choroby i leczenie

 

Kiedy ciąża jest zagrożona?

 

Ukąszenie kleszcza

 

Ruchy dziecka w ciąży