Basen w ciąży

Ocena: 4.32/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pływanie to jedna z najprzyjemniejszych i jednocześnie najbardziej bezpiecznych form aktywności, na jakie możesz pozwolić sobie w ciąży.

W wodzie czujesz się lekko, nawet mimo powiększającego się brzucha.
W wodzie czujesz się lekko, nawet mimo powiększającego się brzucha.

Jeśli jeszcze przed zajściem w ciążę byłaś aktywna i uprawiałaś sport, teraz możesz bez obaw kontynuować zajęcia na basenie. Pod warunkiem oczywiście, że ginekolog nie widzi przeciwwskazań (zawsze warto się go poradzić). Zresztą jeśli wcześniej prowadziłaś siedzący tryb życia i dopiero ciąża zmobilizowała cię do uprawiania sportu, pływanie też będzie dobrym wyborem - nie obciąża stawów a pozwala poprawić formę i samopoczucie. Pamiętaj tylko, by nie przesadzać z intensywnością. Możesz też zapisać się na aerobik w wodzie. Najlepiej jeśli będą to specjalne zajęcia dla ciężarnych albo lżejsze adresowane "do wszystkich". Wbrew pozorom bowiem ćwiczenia w wodzie potrafią zmęczyć i mocno przyśpieszyć bicie serca. Początkujący powinni więc odpuścić sobie tzw. interwały czy rowery w wodzie tak, takie ćwiczenia też mają w ofercie niektóre kluby fitness). Zajęcia w wodzie są też wykorzystywane, by ulżyć ciężarnej, która cierpi z powodu bólu kręgosłupa.

Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w ciąży

Męczą cię bóle pleców? O hydroterapii kręgosłupa w czasie ciąży opowiada ortopeda:

 

Korzyści z pływania w ciąży

  • dotleniasz organizm,
  • wzmacniasz mięśnie,
  • spalasz zbędne kalorie (nie dopuszczasz do nadmiernego przyrostu masy ciała)'
  • likwidujesz uczucie zmęczenia (sport dodaje energii),
  • lepiej śpisz,
  • poprawiasz kondycję (a będzie ci potrzebna :);
  • jesteś lepiej przygotowana fizycznie i psychicznie do podejmowania nowych wyzwań,

  • masz lepszy nastrój (wydzielają się endorfiny),

  • zmniejszasz ryzyko porodu zabiegowego (są na to badania).

Żeby jednak poczuć korzyści wynikające z aktywności fizycznej, trzeba uprawiać ją regularnie, czyli minimum 3 razy w tygodniu przez pół godziny.

Czytaj też: przyszła mama w ruchu

Jakim stylem pływać w ciąży

Na początku ciąży jest to obojętne. Chyba, że cierpisz na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W takiej sytuacji ortopedzi i rehabilitanci często radzą unikać pływania żabką. Jeśli nie masz takich problemów, pływaj tak, jak lubisz. Później, a dokładnie od momentu, kiedy brzuch jest już duży i zaczyna ci ciążyć, przewróć się na plecy i pływaj stylem grzbietowym. Zdecydowanie unikaj zjeżdżania na zjeżdżalni, bo łatwo o kontuzje i urazy.

Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, gdy boli kręgosłup

Basen a infekcje - czy można się jakoś zabezpieczyć

To prawda, że w ciąży łatwiej o infekcje intymne, ale to jeszcze nie znaczy, że musisz rezygnować z basenu na zapas. Jeśli od dawna nie miałaś ani grzybicy pochwy, ani bakteryjnego zapalenia, możesz iść na basen (oczywiście jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo). Ginekolodzy zwykle sugerują rezygnację z niego kobietom, które często miały infekcje. Pamiętaj jednak, by dbać o higienę - zwłaszcza w szatni i toaletach. Można spotkać radę, by na czas kąpieli wkładać do pochwy tampon. Większość ekspertów nie uważa tego jednak za dobry pomysł. Tampony powinno się stosować wyłącznie podczas miesiączki.

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi i pływać w basenach termalnych

Nie. Zbyt wysoka temperatura wody może doprowadzić do przegrzania organizmu co w ciąży jest niebezpieczne. Z tego samego powodu zakazana jest sauna i gorące kąpiele w wannie. Warto jednak wiedzieć, że woda termalna ma czasem tenperaturę taką samą jak woda w "zwykłym basenie". W takiej sytuacji, ciężarna może się w niej kąpać.

Sprawdź, czego nie można robić w ciąży

Tematy: basen, kręgosłup, pływanie w ciąży, sport w ciąży, basen w ciąży, jacuzzi w ciąży, infekcje intymne w ciąży, basen termalny

Komentarze