Jak bada się serduszko płodu

Ocena: 4.98/5 Głosów: 28
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Osłuchiwanie, echo, USG i KTG - te wszystkie badania pozwalają sprawdzić, czy twój maluch ma się dobrze, a jego serce bije w prawidłowym rytmie.

Serce płodu można wysłuchać po 18. tygodniu ciąży. Fot. Shutterstock
Serce płodu można wysłuchać po 18. tygodniu ciąży.

Serce płodu zaczyna bić już w 22. dniu życia płodowego, ale na USG udaje się to zarejestrować dopiero około 6. tygodnia ciąży. Wysłuchanie jego czynności jest uznawane za najpewniejszy objaw ciąży. Później w kolejnych badaniach ocenia się jego budowę i funkcjonowanie oraz sprawdza, czy nie ma żadnych wad wrodzonych. Oto badania, które pozwalają sprawdzić, czy serce malucha ma się dobrze.

1. USG 

W pierwszym planowym badaniu USG (między 11. a 14. tygodniem ciąży) najważniejsze jest potwierdzenie, że serce płodu bije. Podczas kolejnych, oceniana jest już jego budowa, wielkość, położenie, rytm oraz skrzyżowanie dużych naczyń (drogi wypływu z lewej i prawej komory). 

Czytaj więcej na temat USG w ciąży

2. Osłuchiwanie serca płodu

Podczas wizyty kontrolnej lekarz najpierw określa położenie płodu, by wybrać miejsce, w którym serce będzie najlepiej słyszalne i do niego przykłada ultradźwiękowy detektor tętna lub słuchawkę położniczą (po 17.-18. tygodniu). 

3. Echokardiografia (echo serca) płodu z oceną przepływów metodą Dopplera

Lekarz może ją zlecić, jeśli standardowe badanie USG daje podstawy do podejrzeń wady serca, arytmii albo jeśli zaobserwowano wadę innego narządu, zwiększoną przezierność karkową, obrzęk płodu czy nieprawidłową objętość płynu owodniowego. Te badanie robi się tak, jak standardowe USG przez powłoki brzuszne, tyle że trwają one dłużej (30-60 min), używa się do nich specjalnych sond oraz wykorzystuje inne
techniki badania.

4. KTG, czyli badanie kardiotokograficzne

Do brzucha ciężarnej przyczepia się dwie peloty. Jedna służy do badania pracy serca płodu, druga – czynności skurczowej macicy. Podłączone są do aparatu, zapisującego wynik w komputerze lub na papierze. KTG trwa zwykle ok. pół godziny. 

Nie ma wskazań do robienia tego badania w ciąży o przebiegu fizjologicznym. Wykonuje się je natomiast, jeśli są powikłania oraz po terminie porodu. Czasem także podczas jego trwania, ale nie ma obowiązku prowadzenia ciągłego zapisu (o ile ciąża była niepowikłana, a poród przebiega prawidłowo). 

Wynik badania serca płodu


1. Prawidłowy to 110-160 uderzeń na minutę


2. Bradykardia (mniej niż 110 uderzeń na minutę)

Może być spowodowana niskim ciśnieniem matki, niską temperaturą jej ciała albo hipoglikemią. Bywa również wynikiem wady lub niewydolności serca płodu, niedotlenienia lub ucisku pępowiny.

3. Tachykardia (ponad 160 uderzeń na minutę)

Może być wywołana gorączką matki, zakażeniem błon płodowych, niedotlenieniem, stresem oraz
niedokrwistością płodu. Niektóre zażywane przez matkę leki mogą wywołać zarówno bradykardię, jak i tachykardię.

4. Deceleracja (trwające minimum 10 sekund zwolnienia częstości bicia serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę)

Bywa objawem niewydolności łożyska i zaburzeń przepływu pępowinowego.

Postępowanie w przypadku problemów

Część problemów np. częstoskurcz, próbuje się rozwiązać w ciąży, podając leki matce. Jeśli u płodu zdiagnozowano prenatalnie istotne wady serca, ciężarna powinna rodzić w szpitalu, w którym będzie zapewniona odpowiednia opieka kardiologiczna po porodzie, z możliwością interwencji chirurgicznej włącznie. Natomiast niektóre wady serca operuje się, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki.

Powiedz lekarzowi

  • Jeśli ty, ojciec dziecka lub członkowie waszych rodzin macie wadę wrodzoną serca.
  • Jeśli masz już dziecko ze schorzeniami układu krążenia.
  • Jeśli masz cukrzycę insulinozależną, fenyloketonurię, toczeń rumieniowaty lub padaczkę;
  • Jeśli krótko przed ciążą przyjmowałaś doustne leki przeciwtrądzikowe.

Czytaj też: 10 przykazań zdrowej przyszłej mamy

Tematy: serce płodu, usg w ciąży, badania w ciąży, echo serca płodu, bicie serca płodu, KTG

Komentarze