Jak wygląda badanie HCV w ciąży

Ocena: 4.93/5 Głosów: 35
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie zawsze pozytywny wynik pierwszego testu świadczy o tym, że masz wirusowe zapalenie wątroby typu C

Na badanie HCV nie musisz przychodzić na czczo. Fot. Shutterstock
Na badanie HCV nie musisz przychodzić na czczo.

Wszystkie kobiety w ciąży mają robiony test na obecność przeciwciał anty-HCV do 10. tygodnia ciąży. Ich obecność zwykle świadczy o zakażeniu wirusem HCV (wirusem zapalenia wątroby typu C – WZW C).

Te kobiety, które są w grupie powinny wykonać badanie jeszcze raz - pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży.

 

Jak wygląda badanie na HCV?

Próbkę krwi do testu pobiera się ze zgięcia łokciowego. Nie trzeba być na czczo, ani w żaden inny sposób przygotowywać się do tego badania. Kosztuje średnio 33 zł.

Czytaj też: 6 rzeczy, z których trzeba zrezygnować przed badaniami w ciąży

Wyniki badania na HCV


BADANIE NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ ANTY-HCV 

  • Negatywny wynik – nie zostałaś zakażona.
  • Pozytywny wynik – nie oznacza jeszcze, że masz wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zostaniesz pewnie skierowana na dodatkowe badanie – VHC RIBA, które  potwierdzi lub wykluczy obecność przeciwciał. Nawet jeśli ten wynik też będzie dodatni, nadal nie ma pewności, że żółtaczkę typu C. Na razie wiadomo tylko, że twój organizm miał kontakt z wirusem i wytworzył przeciwciała przeciwko niemu. Konieczna jest więc dalsza diagnostyka, czyli test RNA HCV.

BADANIE RNA HCV 

Wykrywa RNA wirusa we krwi. Dopiero ten test ostatecznie potwierdza lub wyklucza zakażenie.

  • Wynik ujemny może świadczyć między innymi o tym, że kiedyś byłaś zakażona wirusem, ale został on wyeliminowany z twojego organizmu.
  • Wynik dodatni świadczy o namnażaniu się wirusa w organizmie, czyli o aktywnej infekcji. W badaniu ilościowym będzie podana dodatkowo liczba kopii wirusa. Kobiety, u których stwierdzono aktywne zakażenie wirusem, powinny rodzić w szpitalach, których personel ma doświadczenie w takich sytuacjach, dlatego że istnieje ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że cięcie cesarskie to ryzyko zmniejsza.

Uwaga! 

Podczas ciąży nie ma możliwości leczenia WZW typu C. Dlatego terapię należy podjąć wcześniej i starać się o dziecko dopiero w okresie remisji.

Czytaj też o badaniu na obecność wirusa żółtaczki typu B

 

Tematy: Badania w ciąży, HCV, anty-HCV, żółtaczka typu C, Badanie HCV w ciąży

Komentarze