Badanie czystości pochwy w ciąży

Ocena: 4.2/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź, z czego musisz zrezygnować przed wizytą i jak interpretować wynik badania

Wynik badania czystości pochwy jest często już na drugi dzień. Fot. Shutterstock
Wynik badania czystości pochwy jest często już na drugi dzień.

W ciąży badanie czystości pochwy (inaczej: rozmaz mikrobiologiczny z pochwy, biocenozę pochwy) wykonuje się trzy razy: do 10. tygodnia ciąży, między 15. a 20. tygodniem i między 35. a 37. tygodniem ciąży. Ta ocena flory bakteryjnej pochwy służy wykryciu ewentualnych stanów zapalnych i zakażeń (nieleczone mogą wywołać m.in. poronienie lub przedwczesny poród).

Jak się przygotować do badania czystości pochwy

  • 2-3 dni przed badaniem unikaj kontaktów seksualnych oraz stosowania leków dopochwowych.
  • Jeśli niedawno przyjmowałaś albo wciąż przyjmujesz antybiotyki, powiedz o tym ginekologowi, bo ten rodzaj leków znacząco zmienia florę bakteryjną. Zwykle więc jeśli kobieta jest w trakcie antybiotykoterapii, lekarze decydują się na przełożenie badania czystości pochwy na później. 

Sprawdź, z czego trzeba zrezygnować przed badaniami w ciąży

Jak wygląda badanie czystości pochwy

  • Standardowe badanie na fotelu ginekologicznym zaczyna się właśnie od pobrania próbki do badania czystości pochwy lub/i badania cytologicznego; oczywiście jeśli są zaplanowane w tym terminie (badanie cytologiczne i badanie czystości pochwy to nie to samo - sprawdź, czym się różnią).
  • Lekarz lub położna najpierw wkłada wziernik do pochwy, a później pobiera materiał specjalną wymazówką (pałeczką lub wacikiem) z pochwy i okolic ujścia cewki moczowej, nanosi go na szkiełko i oddaje do laboratorium. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne. 
  • Potem sprawdza się pod mikroskopem, czy w pobranej wydzielinie jest odpowiednia liczba pałeczek kwasu mlekowego (tzw. dobrych bakterii, które mają kwasotwórcze działanie) oraz czy nie ma szkodliwych drobnoustrojów lub leukocytów (mogą świadczyć m.in. o stanie zapalnym).
  • Czasem lekarz dodatkowo zleca posiew np. na obecność grzybów, dwoinek rzeżączki czy rzęsistka pochwowego. 

 

Kiedy wynik i jak go interpretować

W niektórych laboratoriach możesz otrzymać wynik już na drugi dzień. Opisuje się go, wykorzystując najczęściej jedną z dwóch skal stopni czystości pochwy: wg Kuczyńskiej lub według Jiroveca, Petera i Maleka.

Stopnie czystości pochwy wg Kuczyńskiej 

Wynik  I i II są uznawane za prawidłowe

I - Świadczy o obecności licznych pałeczek kwasotwórczych, braku bakterii patogennych (niepożądanych) i leukocytów, które mogłyby świadczyć np. o infekcji w drogach rodnych.

II - W tym przypadku pałeczki kwasotwórcze nadal są liczne (to dobrze), ale zaobserwowano także bakterie patogenne i pojedyncze leukocyty.

Wynik III, IV i 0 oznacza stan zapalny pochwy

III - Tutaj stwierdzono już tylko niewielką liczbę pałeczek kwasotwórczych, a dużo bakterii innego rodzaju; są też leukocyty (pojedyncze lub liczne).

IV - Oznacza brak pałeczek kwasotwórczych i mnogość innych bakterii, grzybów, pasożytniczych pierwotniaków oraz często wysoką liczbę leukocytów.

0 - Brak jakichkolwiek bakterii (zarówno dobroczynnych, jak i szkodliwych); są natomiast leukocyty oraz wysokie pH (powyżej 4,5).

Stopnie czystości pochwy wg Jiroveca, Petera i Maleka

I-II - Określa stan prawidłowy. 

III - Świadczy o bakteryjnym zapaleniu pochwy.

IV-V - Opisuje rzeżączkowe zapalenie pochwy.

VI - Oznacza grzybicze zapalenie pochwy.

Koszt badania robionego prywatnie to ok. 24 zł.

Czytaj też: jak interpretować wyniki badania cytologicznego w ciąży

 

Tematy: badania w ciąży, badanie czystości pochwy, posiew, badania w I trymestrze, badania w II trymestrze, badania w III trymestrze

Komentarze