Startujemy z badaniami

Ocena: 4/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ciąży będziesz częstą bywalczynią gabinetów lekarskich. Czeka cię spirala badań - kiedy jedne skończysz, pojawią się następne. Ale to dobrze! Dzięki temu zyskasz pewność, że nic nie dolega ani tobie, ani dziecku.

Lekarz zleci ci serię niezbędnych badań.
Lekarz zleci ci serię niezbędnych badań.

 

Regularne wizyty u lekarza i wykonywanie zaleconych badań gwarantują, że jesteście z dzieckiem bezpieczni. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zaburzenia, będą od razu wykryte - a im wcześniej, tym lepiej, bo łatwiejsze i skuteczniejsze jest leczenie. Dlatego co miesiąc odwiedzaj ginekologa, a pod koniec ciąży co dwa tygodnie - lekarz będzie miał baczenie na twoje wyniki.

 

Badania na dobry początek

Pierwsze kroki przyszła mama powinna skierować do ginekologa, który będzie prowadził jej ciążę. Podczas wizyty lekarz pobierze materiał do cytologii oraz posiewu. Zbada też ciśnienie tętnicze krwi (i będzie to robił podczas każdej kolejnej wizyty), a wynik zapisze w twojej karcie ciąży. To niezwykle istotne. W ciąży występują wahania ciśnienia, lecz jego skoki mogą być niebezpieczne. Już wynik 140/90 mmHg jest alarmujący. Poza tym lekarz zważy cię, by móc podczas każdej kolejnej wizyty porównywać, jak przybierasz na wadze. Zapyta cię także o poronienia, wcześniejsze ciąże, porody. Porozmawiacie o przebytych przez ciebie chorobach, jak również o schorzeniach, które w twojej lub męża rodzinie są dziedziczne. Podasz też lekarzowi datę ostatniej miesiączki i informację o długości cyklu - na tej podstawie określi termin porodu.

Lekarz podczas wizyty wypisze skierowanie na badanie krwi oraz analizę moczu. Morfologię (podobnie jak badanie ogólne moczu) będziesz wykonywała średnio raz w miesiącu. Wartość hemoglobiny (Hb), ilość erytrocytów (E, RBC) oraz hematokrytu (Ht, Hct) będą szczególnie interesowały ginekologa. Nie zwracaj uwagi na normy podane obok wyniku, w ciąży te wartości są inne i możesz niepotrzebnie się niepokoić. Zawsze warto podpytać lekarza. Analiza moczu dostarczy cennych informacji nie tylko dotyczących układu moczowego, ale także całego organizmu mamy (np. obecność białka w moczu może być objawem gestozy).

Podczas pierwszego badania krwi w ciąży sprawdzisz jeszcze przeciwciała przeciwróżyczkowe, przeciwko toksoplazmozie, oznaczysz WR (w kierunku kiły) i antygen Hbs (wykrywa nosicielstwo żółtaczki zakaźnej) - te dwa ostatnie badania będą czekały cię także pod koniec ciąży. Duża ilość przeciwciał świadczy o tym, że przeszłaś te choroby lub np. byłaś szczepiona przeciwko różyczce przed ciążą. Ich obecność sprawia, że chronią one ciebie i dziecko przed ponownym zachorowaniem.

Ginekolog zapewne zaleci także wykonanie USG, które potwierdzi ciążę. Jeśli tego nie zrobi (to pierwsze USG nie jest obowiązkowe), na pewno poprosi cię o zrobienie badania między 11. a 14 tygodniem ciąży

Czytaj też: Badania w ciąży - tydzień po tygodniu


Kalendarz badań ciążowych

  • morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wagi ciała - co miesiąc (lub częściej w razie potrzeby)
  • stężenie glukozy we krwi na czczo - na początku ciąży i w połowie
  • grupa krwi i czynnik Rh - na początku ciąży
  • WR i antygen Hbs - na początku i pod koniec ciąży
  • cytologia, posiew - na początku ciąży (posiew zwykle powtarza się pod koniec ciąży)
  • przeciwciała różyczkowe i przeciwko toksoplazmozie - na początku ciąży; w razie konieczności te drugie co 3 miesiące
  • USG - trzykrotnie: ok. 12 tygodniu ciąży, 22 tygodniu ciąży i 33 tygodniu ciąży.

Czytaj też: 7 rzeczy, których nie wiedziałaś o badaniach w ciąży. 

Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa? Opowiada Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog:

 

Pamiętaj! Jeśli musisz zrobić w godzinach pracy badania zalecone przez lekarza, pracodawca musi dać ci wolne. Nie musisz brać urlopu i za ten czas przysługuje ci pełne wynagrodzenie. Powinnaś jednak przedstawić pracodawcy odpowiednie zaświadczenie.

Czytaj też: Kalendarz badań w ciąży

Tematy: USG, cytologia, badanie krwi, toksoplazmoza, badania w ciąży, morfologia

Komentarze