Aspiryna w ciąży – czy jest bezpieczna, czy można stosować, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

Ocena: 4.12/5 Głosów: 26
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Aspiryna (kwas acestylosalicylowy) to popoularny lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny z grypy NLPZ. Kobiety często zastanawiają się, czy to bezpieczny lek przeciwóblowy w ciąży. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest m.in. III trymestr oraz okres laktacji (karmienia piersią). Dawkowanie aspiryny w ciąży zawsze musi być ustalone przez lekarza. Jak w przypadku każdego leku, przyjmowanie popularnej aspiryny może wywołać pewne skutki uboczne. W jakie interakcje wchodzi kwas acetylosalicylowy i jak może wpływać na płód oraz przebieg ciąży?

Fotolia

Aspiryna – popularna polopiryna w ciąży

 

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), stosowany najczęściej w przypadku bólu o niewielkim i średnim nasileniu, przeciwgorączkowo oraz w stanach zapalnych. Często pojawia się kwestia dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego leku przeciwbólowego w ciąży

Nazwa „aspiryna” jest znakiem zastrzeżonym w Polsce dla kwasu acetylosalicylowego, ale w praktyce - w powszechnym użyciu - są Etopiryna czy Polopiryna.

Kwestia stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) w czasie ciąży budzi wiele wątpliwości, podobnie jak w przypadku pozostałych preparatów z grupy NLPZ, na przykład ibuprofenu.

Liczne powikłania i negatywny wpływ na płód, które towarzyszą zażywaniu aspiryny, Etopiryny czy Polopiryny w ciąży, skutecznie odstraszają wiele kobiet od stosowania tych leków bez konsultacji z lekarzem. 

 

Aspira – jak działa?

 

Kwas acetylosalicylowy jest jednym z najczęściej stosowanych leków na świecie. Jego działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, odpowiadającej za produkcję prostaglandyn, warunkujących powstawanie stanów bólowych i zapalnych w organizmie. 

To, co odróżnia aspirynę od na przykład Nurofenu to fakt, że przyjmowana przez dłuższy czas w większej dawce działa również przeciwzakrzepowo.

Działanie kwasu acetylosalicylowego rozpoczyna się po około 15 minutach od jego zażycia, natomiast maksymalną skuteczność substancja osiąga mniej więcej po 46 godzinach. W większości, aspiryna jest wchłaniana w jelicie cienkim, częściowo w żołądku, wydalana wraz z moczem.

 

Aspiryna w ciąży – dawkowanie 

 

Aspiryna podawania jest doustnie, a za dawkę bezpieczna przyjmuje się w przypadku dorosłych 5001000 mg kwasu acetylosalicylowego co 46 godzin, w przypadku osób powyżej 12. roku życia  500 mg kwasu acetylosalicylowego co 46 godzin. 

Dobową dawką maksymalną aspiryny jest 4000 mg dla dorosłych, 1500 mg dla osób w wieku powyżej 12 lat. Dawkowanie aspiryny w ciąży i innych sytuacjach szczególnych zawsze ustala lekarz.

 

Aspiryna w I, II, III trymestrze – czy to bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania?

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych, aspiryna jako np. lek na ból głowy w ciąży może być stosowana w ciąży jedynie wtedy, kiedy korzyści płynące z jej zażycia przewyższają ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

O tym, jakie leki można brać w ciąży, zawsze decyduje lekarz.

 • I trymestr ciąży

Aspiryna a wczesna ciąża, to – ze względu na dużą popularność tego leku – temat wielu dyskusji, tymczasem w początkowym okresie ciąży zastosowanie aspiryny może mieć miejsce jedynie na wyraźne zalecenie i pod kontrolą lekarską  ze względu na potencjalne problemy z zagnieżdżaniem się zarodka i ryzykiem poronienia.

 • II trymestr ciąży

Podawanie aspiryny II trymestrze ciąży zazwyczaj traktowane jest przez lekarzy tak samo, jak na początku ciąży, czyli aplikuje się ją jedynie w sytuacji wyższej konieczności – i to w jak najmniejszych dawkach koniecznych do osiągnięcia efektu terapeutycznego.

 • III trymestr ciąży

Końcowe tygodnie ciąży są z kolei zdecydowanym przeciwwskazaniem do przyjmowania kwasu acetylosalicylowego przez matkę. Podobnie jak pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne, aspiryna w ostatnim trymestrze ciąży wywołuje wiele potencjalnie groźnych skutków ubocznych. Może wydłużyć czas ciąży, spowodować nadmierne krwawienie w czasie porodu (działanie przeciwzakrzepowe aspiryny) i wydłużyć sam poród, hamując akcję skurczową macicy. Aspiryna może również spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u dziecka, doprowadzając tym samym do niewydolności krążeniowej.

Przeciwwskazaniem do stosowania aspiryny jest również cały okres karmienia piersią, czyli laktacjA. Jeżeli kobieta jest zmuszona zażywać kwas acetylosalicylowy – karmienie piersią musi ona na ten czas przerwać.

 

Aspiryna a poronienia

 

Kwestia wpływu aspiryny na zajście w ciążę wymaga jeszcze wielu badań i potwierdzeń. Obecnie przyjmuje się, że jej zażywanie niekorzystnie wpływa na płodność kobiety, ale działanie to ustępuje po zakończeniu terapii.

Nie należy przyjmować aspiryny zapobiegawczo w ciąży – jako środek przeciw poronieniom. Kwas acetylosalicylowy może je wręcz wywoływać. Co prawda, jak wykazały niedawne badania zespołu naukowców w Bethesda, opublikowane w The Lancet, niewielka dawka aspiryny dziennie zwiększa szanse na zajście w ciążę i donoszenie jej, ale jedynie u tych kobiet, które niedawno poroniły (przed 20 tygodniem ciąży) lub urodziły martwe dziecko. W takiej sytuacji lekarze zalecają czasami kobietom przyjmowanie aspiryny na podtrzymanie ciąży. Wymaga to jeszcze wielu badań i potwierdzeń, ale wstępne wyniki i obserwacje są obiecujące.

 

Stosowanie apsiryny w ciąży – możliwe interakcje i skutki uboczne

 

Jak większość leków w ciąży, także znana wszystkim i popularna aspiryna, może wywołać u różnych osób szereg skutków ubocznych i interakcji.

Skutki uboczne stosowania aspiryny to:

 • zespół Rey’a – choroba uszkadzająca wątrobę i mózg, to jeden z najbardziej znanych skutków ubocznych zastosowania aspiryny w przypadku infekcji wirusowej u dzieci poniżej 12. roku życia,
 • ból brzucha,
 • zgaga, nudności, a nawet wymioty,
 • czarno zabarwione, krwawe stolce (objaw krwawienia z przewodu pokarmowego),
 • pokrzywka, zaczerwienienia skóry,
 • ból i zawroty głowy – głównie u osób przyjmujących aspirynę przez dłuższy czas,
 • kaszel, atak astmy – skutki znacznie częściej występujące u osób z alergią.

 

Interakcje aspiryny z innymi substancjami:

 • alkohol – nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, prowadząc do zwiększonego ryzyka choroby wrzodowej lub krwawienia,
 • inne leki NLPZ – przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może prowadzić do uszkodzenia nerek, krwawienia, podrażnień i uszkodzenia śluzówki żołądka,
 • leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Sintrom, Warfin),
 • doustne leki przeciwcukrzycowe (Amaryl, Diaprel),
 • niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
 • leki moczopędne (Furosemid) – Aspiryna osłabia ich działanie.

Aspiryna wchodzi również w interakcje z Metotreksatem – kwas acetylosalicylowy zwiększa jego toksyczne działanie.

 

Źródła:

 • http://www.medicinesinpregnancy.org/bumps/monographs/USE-OF-ASPIRIN-IN-PREGNANCY/?print=y 
 • http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(14)60157-4/abstract
 • https://www.drugs.com/pregnancy/aspirin.html
Tematy: aspiryna w ciąży, aspiryna, leki w ciąży, leki przeciwbólowe w ciąży

Komentarze