Badanie na obecność wirusa żółtaczki typu B

Ocena: 4.55/5 Głosów: 39
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dodatni HBs? Sprawdź, jakie dodatkowe badania trzeba zrobić i jak chronić dziecko tuż po porodzie przed zarażeniem wirusem HBV. HBs ujemny? Pomyśl o szczepieniu przeciwko żółtaczce.

Między 33. a 37. tygodniem ciąży trzeba zrobić badanie na obecność wirusa wywołującego żółtaczkę typu B. Fot. Shutterstock
Między 33. a 37. tygodniem ciąży trzeba zrobić badanie na obecność wirusa wywołującego żółtaczkę typu B.

Rozmawiając z lekarzem o badaniu na obecność antygenu wirusa HBV, można pogubić się w gąszczu nazw i skrótów. Zanim więc zaczniesz analizować swoje wyniki, poznaj 3 najważniejsze pojęcia.

  • Wirus HBV to wirus, który wywołuje żółtaczkę typu B;
  • Antygen HBs to inaczej HBsAg, czyli antygen (białko) wirusa HBV;
  • WZW B to żółtaczka typu B, nazywana inaczej żółtaczką wszczepienną lub wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Kiedy w ciąży wykonuje się badania na obecność wirusa HBV i jakie mogą być wyniki?

 

Każda ciężarna między 33. a 37. tygodniem ciąży jest kierowana na badanie HBsAg, które pozwala stwierdzić, czy we krwi jest antygen wirusa HBV, który świadczy o WZW B

Cena badania HBsAg (jeśli chcesz je wykonać prywatnie) to ok. 25 zł. Zobacz tabelę z cenami badań ciążowych

Na badanie nie musisz przychodzić na czczo, ani w żaden inny sposób się do niego przygotowywać. Warto jednak wcześniej powiedzieć lekarzowi, jeśli byłaś szczepiona na WZW B albo jesteś w grupie ryzyka zakażenia, np. miałaś przetaczaną krew, często otrzymujesz zastrzyki (szczególnie dożylne) albo wykonujesz pracę, w której możesz mieć kontakt z zakażoną krwią (jesteś kosmetyczką, stomatologiem itp.).

Czytaj też: Z czego trzeba zrezygnować przed badaniami w ciąży

Po pierwszym badaniu możliwe są dwa wyniki:

 

  • HBs- (ujemny) – nie jesteś zakażona wirusem.
  • HBs+ (dodatni) – we krwi znaleziono antygen wirusa (jesteś chora na żółtaczkę albo przeszłaś już chorobę i jesteś jej nosicielem). By dokładanie ocenić stan zdrowia, konieczne są dalsze badania m.in. na obecność przeciwciał, DNA wirusa i antygenu e.

Wyniki po drugim, uzupełniającym badaniu:

 

  • Obecność przeciwciał anty-HBs – zakończyła się ostra faza infekcji albo byłaś szczepiona przeciwko żółtaczce typu B i masz nabytą odporność przeciwko ponownemu zakażeniu.

  • Obecność DNA wirusa oraz antygenu e – świadczy o bardzo dużej zakaźności.

  • Obecność przeciwciał any-HBe i/lub anty-HBc – w zależności od kombinacji i tego, z jakimi innymi wskaźnikami występują, dostarcza dodatkowych informacji na temat etapu choroby i nosicielstwa. Pozostaw ich interpretację lekarzowi, bo laikowi bardzo trudno się w tym nie pogubić.

Nosicielstwo antygenu HBs oznacza konieczność podania dziecku (tuż po urodzeniu) swoistej immunoglobuliny zawierającej wysokie stężenie przeciwciał anty-HBs i anty-HBc (oprócz obowiązkowej dawki szczepionki). Wirus może bowiem dostać się do krwi dziecka podczas porodu. Nie jest natomiast wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.

Uwaga!

 

Przed zajściem w ciążę warto zaszczepić się przeciwko WZW B. Pełny cykl obejmuje podanie trzech dawek szczepionki. Jeśli byłaś szczepiona w przeszłości, sprawdź poziom przeciwciał anty-HBs. Jeśli nie jest odpowiednio wysoki, należy się „doszczepić”. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tego szczepienia.

Tematy: WZW B, żółtaczka typu B, HBs, HBs ujemny, HBs dodatni, HBV, Antygen HBs, HBsAg, badania w ciąży

Komentarze