7 rzeczy zabronionych w ciąży

Ocena: 2.31/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odkąd zaszłaś w ciążę, możesz bezkarnie się rozpieszczać, dbać o dobry nastrój i ulegać zachciankom. Ale uwaga! Są też rzeczy, z których będziesz musiała zrezygnować – dowiedz się, czego ci teraz nie wolno!

Sprawdź, czy kosmetyk nadaje się do stosowania przez kobiety w ciąży.
Sprawdź, czy kosmetyk nadaje się do stosowania przez kobiety w ciąży.

Alkohol i papierosy

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę ze zgubnego wpływu tych używek na rozwijające się dziecko. Przedwczesny poród, niedotlenienie, wady wrodzone, a nawet poronienie to tylko niektóre zagrożenia, jakie czyhają na dzieci, których mamy palą lub piją w czasie ciąży. Toksyczne substancje docierają do płodu razem z twoją krwią, powodując nieodwracalne zmiany w jego wyglądzie, zaburzając wzrost i kształtowanie się narządów - twój brak rozsądku może odbić się na całym dorosłym życiu dziecka. Nie daj sobie wmówić, że kieliszek wina albo jeden papieros nie zaszkodzą ciąży - tak naprawdę każda ilość szkodliwych używek może okazać się zabójcza.

Solarium

Za sprawą ciążowych hormonów twoja skóra jest teraz szczególnie wrażliwa na działanie promieni UV, a wystawianie jej na słońce albo opalanie w solarium może prowadzić do powstawania przebarwień, których trudno ci się będzie potem pozbyć. Nie zdziw się, jeśli zauważysz, że po wizycie w solarium pojawiła się reakcja alergiczna albo poparzenie - to także efekt większej wrażliwości twojej skóry. Co więcej, w czasie ciąży rozciągająca się, cieńsza skóra łatwiej ulegnie przesuszeniu, a na takiej szybciej pojawią się rozstępy. Nie można zapominać, że długie kąpiele słoneczne zwiększają też ryzyko przegrzania i odwodnienia organizmu.

Zła dieta

Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z zasadami zdrowego odżywiania podczas ciąży, zrób to jak najprędzej. Nie wystarczy jedynie folgowanie zachciankom i zwiększenie zjadanych porcji. Dieta w ciąży powinna być urozmaicona, ale nie przesadnie obfita, powinnaś także wiedzieć, na jakie produkty zwrócić szczególną uwagę. Absolutnie zakazane są: surowe mięso i ryby, sery pleśniowe, mocna kawa, wątróbka. Lepiej zrezygnuj też z fast-foodów i gazowanych, słodzonych napojów - to puste kalorie, niezdrowy tłuszcz i nadmiar cukru.

Kosmetyki z witaminą A

Kupując kosmetyk, sprawdź, czy przeszedł on specjalne testy i został dopuszczony do użytku przez kobiety w ciąży - dotyczy to zwłaszcza kosmetyków stosowanych na duże powierzchnie lub całe ciało. Najlepiej wybieraj tylko preparaty przeznaczone dla ciężarnych: kremy na rozstępy, balsamy nawilżające, łagodne kosmetyki myjące. Pozostałe specyfiki mogą zawierać substancje aktywne, których wpływ na ciążę nie został dobrze przebadany. Pamiętaj, że witamina A lub retinol znajduje się zwykle w bardzo silnych środkach, poza tym jej nadmiar może być groźny dla rozwoju płodu (uważaj też na witaminę A w diecie!). Jeśli wybierasz się do kosmetyczki, uprzedź ją, że spodziewasz się dziecka, zrezygnuj z zamykania naczynek, zabiegów złuszczających oraz tych, do których wykorzystuje się prąd albo kwasy owocowe.

Depilacja woskiem lub kremem

Pokrycie nóg rozgrzanym woskiem sprawi, że naczynia krwionośne nagle się poszerzą, a krew zacznie płynąć wolniej. Skutki zastosowania takiego rodzaju depilacji mogą być silniejsze, ponieważ w ciąży ścianki żył są słabsze, mniej elastyczne - zaburzenie krążenia może prowadzić do powstania żylaków. Niekorzystnie i stresująco zadziała też na ciebie ból podczas zabiegu.

A co z popularnymi kremami do depilacji? Jeśli do tej pory używałaś takiego kremu np. do usuwania włosków z okolic bikini, teraz zachowaj ostrożność. Lekarze przestrzegają przed ich stosowaniem ze względu na zawartość substancji chemicznych, które mogą drażnić twoją wrażliwą skórę. Ich intensywny zapach też raczej ci się nie spodoba. Z kremów do depilacji zrezygnuj zwłaszcza w pierwszych 14 tygodniach ciąży.

Sauna

Oczyszczające organizm działanie sauny zafunduj sobie… dopiero po porodzie. Nagły wzrost temperatury powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, przyspieszoną pracę serca oraz spadek ciśnienia, które potem - pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury na niższą - szybko się podnosi. Takie wahania mogą być niekorzystne, ciepło wywołuje zawroty głowy, odwodnienie, a nawet przedwczesne skurcze macicy. Istnieje ryzyko, że częste wizyty w saunie doprowadzą do poronienia.

Wysokie obcasy

Niestety, zabójczo wysokie szpilki na razie musisz sobie odpuścić. Wygodne buty to jedna z ważniejszych rzeczy, od których będzie teraz zależeć twoje samopoczucie: najlepiej kup sobie obuwie na płaskim bądź nie wyższym niż 5 cm obcasie, ze skóry lub innego oddychającego materiału. Obcas powinien też być dość szeroki - cienkie i do tego wysokie szpilki to nie lada zagrożenie dla twojej równowagi. Warto też wiedzieć, że gdy poruszasz się w butach na wysokich obcasach, mięśnie twoich łydek blokują się, a od tego już niedaleko do bolesnych skurczów.

Z czego musisz zrezygnować w ciąży? Mówi ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

 

Tematy: alkohol, papierosy, obcasy, solarium, sauna, dieta w ciąży, depilacja

Komentarze